Plūdu iespējamība Jelgavā un apkārtnē esot lielāka nekā iepriekšējos gados

Attēlam ilustratīva nozīme © Kaspars Krafts / F64

Plūdu iespējamība Jelgavā un un Jelgavas novadā šogad esot lielāka nekā iepriekšējos gados, secināts piektdien notikušajā Jelgavas un Jelgavas novada sadarbības teritorijas Civilās aizsardzības komisijas sēde.

Komisijas sēdē izvērtēti apdraudējumi saistībā ar iespējamajiem pavasara paliem Lielupes upes baseinā, kā arī dienestu rīcība un sadarbība, iedzīvotāju evakuācijas un izmitināšanas kārtība no apdraudētajām teritorijām.

Pašvaldības operatīvās informācijas centrs (POIC) pastāvīgi seko līdzi situācijai, kas varētu ietekmēt iespējamo plūdu apmērus - apkopo informāciju par ūdens līmeni Lielupē un citās upēs pilsētas un novada teritorijās, ledus biezumu un gaisa temperatūru. 8.janvārī tika fiksēta ūdens līmeņu paaugstināšanās Zemgales upēs, kas skaidrojams ar biežu ledus iešanu Lielupes augštecē, kas izraisīja Zemgales upēs ūdens līmeņa paaugstināšanos par 10-78 centimetriem diennaktī.

Eksperti secina, ka turpmāk, pieturoties salam, ūdens līmeņu svārstības ietekmēs ledus veidošanās, kas tādējādi radīs apdraudējumu Zemgales upju pieguļošajām teritorijām. Lielupes upes baseina ūdens līmeņos ir novērojamas svārstības.

Speciālisti atzīst, ka šīs ziemas laika apstākļi, ūdens līmeņa svārstības un sakrājušies vižņi Lielupē liecina, ka plūdu iespējamība pilsētas un novada teritorijās šogad ir lielāka nekā iepriekšējos gados.

Tuvojoties pavasara palu laikam, par palīdzības nepieciešamību iedzīvotāji var informēt POIC diennakts dispečerdienestu pa tālruni 8787.

Tikmēr Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs piektdienas vakarā izsludinājis dzelteno brīdinājumu, jo Lielupes vidusteces un lejteces posmā stipra vēja ietekmē ir paaugstināts ūdens līmenis, palienes un zemākās vietas applūdīs.

Komisijas sēdē tika pārrunāti jautājumi arī par sadarbību Aizsardzības ministrijas teorētisko mācību organizēšanā, kā arī vērtēta situācija saistībā ar iespējamo enerģētiskās krīzes iestāšanos.

Svarīgākais