Limbaži, Valmiera un vēl citas Ziemeļvidzemes pašvaldības atkritumu savākšanu deleģējušas pašu veidotajam SIA Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācija (ZAAO).
Tāpat bezierunu kārtībā pieņemti ZAAO aprēķinātie atkritumu savākšanas tarifi, taču dienu pirms valsts svētkiem Cēsu novada domes sēdē pēc pusotru stundu ilgām debatēm lēmumu par 18 % paaugstināt tarifu neapstiprināja.
Cēsu dome pērn uz trim gadiem noslēdza līgumu ar pašas daļēji dibināto ZAAO, kas trīs gadus nodrošinās atkritumu savākšanu par 6,71 latu kubikmetrā (bez PVN). ZAAO valdes priekšsēdētājs Aivars Sirmais domes sēdē centās pārliecināt deputātus, ka šogad valdība noteikusi dabas resursu nodokli divus latus par tonnu un tas nozīmē, ka šī summa arī ir jāiekļauj tarifā. Aprēķini liecina, ka minētā nodokļa iekasēšana no iedzīvotājiem par 6 % sadārdzinātu atkritumu savākšanas tarifu, taču ZAAO pieprasīja tarifu celt trīs reizes vairāk, jo pirms atkritumu nodošanas poligonā tie esot jāšķiro, kas radot vēl papildu izmaksas.
Taču daudz asākas debates izraisīja fakts, ka uz domes sēdi ieradās viens no atkritumu apsaimniekošanas līderiem Latvijā – SIA L&T.
Tarifi zemāki
"Mums ir spilgts piemērs Salaspils. Tur atkritumu savākšanas izmaksas ir 3,78 lati par kubikmetru. Nodrošinām pašvaldību ar jauniem konteineriem, veicam savākšanu un visu pārējo. Cena vienalga ir dažāda un atšķirīga Latvijas reģionos, taču patiesību parādīs konkurss," informēja L&T direktors Reinis Ceplis. Arī vairākās citās pašvaldībās pēc konkursa izsludināšanas atkritumu savākšanas tarifi ir samazinājušies, ja ir konkurence. Tā, piemēram, Rīgā tarifi ir no 5,80 līdz 5,90 latiem (bez PVN) Carnikavā – 2,84 lati, Ķekavā – 3,22 lati, Jumpravā – 3,78 lati.
"Ministru kabineta noteikumi nosaka, ka poligonā nedrīkst noglabāt nesagatavotus atkritumus," vairākkārt uzsvēra A. Sirmais. Tam oponēja R. Ceplis, kurš apgalvoja, ka ZAAO tiešām veic atkritumu priekšapstrādi. "Un viņi ir vienīgie, kas to dara un vēl ilgu laiku darīs, jo tikai nākamā gada laikā parādīsies jaunas iekārtas," teica L&T pārstāvis. Uz šo jautājumu atbilde tā arī neizskanēja.
Kilogramu svars
Savukārt uz Cēsu domes deputāta Jura Žagara jautājumu, cik liels faktiski ir viena kubikmetra atkritumu svars, A. Sirmais viņam atbildēja ar valdības apstiprināto maksimālo standartu – 200 kilogramiem. Neatkarīgās aptaujātie atkritumu apsaimniekotāji norāda, ka praktiskā pieredze atšķiras no valdības noteikumiem un sadzīves atkritumu svars svārstās robežās no 70 kilogramiem Rīgas centrā līdz 120 kilogramiem lauku rajonos.
"Pašreizējā ZAAO tarifā atkritumu noglabāšanas porcija, pēc šādiem aprēķiniem, ir 3,46 lati par kubikmetru, pieņemot, ka atkritumu svars ir 200 kilogramu kubikmetrā, bet reāli šis svars ir zemāks, tāpēc noglabāšanas daļai tarifā vajadzēja būt par 1,39 latiem zemākai jeb pašreizējais tarifs ir par 21 procentu lielāks, dārgāks, nekā tam vajadzētu būt bez jebkāda konkursa," ir pārliecināts L&T direktors.
Jau sadārdzināja
Cēsu domes deputāts Artis Rasmanis uzsvēra, ka joprojām ir spēkā pašvaldības noslēgtais līgums, taču, pēc viņa domām, pašvaldība nevar apstiprināt jauno tarifu, jo tā ir Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas kompetence. "Ja mēs gribam mainīt līguma noteikumus, rīkojam konkursu. Mēs nevaram izvērtēt tarifu pamatotību, jo neesam tik kompetenti," ir pārliecināts A. Rasmanis.
Skaidrību viesa Cēsu novada domes izpilddirektors Andris Mihaļovs. "Mēs nolēmām nerīkot konkursu, un faktiski vienai trešajai daļai iedzīvotāju mēs palielinājām tarifus. Līguma nosacījumi paredz, ka visas izmaiņas ir atkritumu savācēju risks. Jūs [deputāti] diskutējat par tiem jautājumiem, kur trūkst speciālo zināšanu. Jūs neesat regulators. Cik kilogramu ir kubikmetrā, tas ir regulatora kompetencē. ZAAO un dome ir nofiksējušas līguma cenu. Mums ir iedzīvotāji un ir jādomā par viņu interesēm," informēja A. Mihaļovs.
Atbalstīja trīs
Cēsu domes priekšsēdētājs Gints Šķenders, kurš ir pašvaldībai piederošo ZAAO 6,81 procenta kapitāldaļu turētājs, un vēl divi deputāti balsoja par tarifu paaugstināšanu, taču absolūts deputātu vairākums šo ieceri noraidīja. Pēc jautājuma izskatīšanas ZAAO vadītājs A. Sirmais Neatkarīgajai atzina, ka pašvaldībai tagad būs jāpierāda, kāpēc nevar celt tarifus.
***
PIERERDZE, IEVIEŠOT KONKURSU
Vieta; Cena pirms konkursa Ls/m3; Konkursa cena Ls/m3; Atšķirība %
Carnikavas novads 5,49 2,84 –48%
Ķekavas novads 5,49 3,22 –44%
Jumpravas pagasts 6,49 3,78 –42%
Salaspils novads 5,49 3,76 –31%