Divās piektdaļās pašvaldību pārliecinošas uzvaras vēlēšanās guvuši esošie vietvaru vadītāji

 
©f64.lv, Dmitrijs Suļžics

Divās piektdaļās pašvaldību pārliecinošas uzvaras vēlēšanās šogad ir guvuši esošie vietvaru vadītāji, liecina aģentūras LETA apkopotā informācija.

Vakar vēlēšanas notika 40 Latvijas pašvaldībās, un 16 no tām vairāk nekā pusi mandātu ir ieguvuši pašreizējie novadu līderi, kas nozīmē, ka viņiem nav jāmeklē citu partiju atbalsts koalīciju izveidei un balsu vairākuma nodrošināšanai. Vēl divās pašvaldībās - Rēzeknes un Varakļānu novados - vēlēšanas notiks rudenī.

Vairāk nekā pusi mandātu domē ir ieguvis Gata Trukšņa (ZZS) saraksts Jūrmalā, Jāņa Rozenberga (JV) saraksts Cēsu novadā, Egila Helmaņa (NA) saraksts Ogres novadā, Andra Berga (LSDSP) saraksts Olaines novadā, Raimonda Čudara (JV) saraksts Salaspils novadā, Uģa Mitrevica (NA) saraksts Siguldas novadā, Venta Armanda Kraukļa (Vidzemes partija) saraksts Valkas novadā un Jāņa Baika (Valmierai un Vidzemei) saraksts Valmieras novadā.

Kurzemē pārliecinošas uzvaras ir guvis Ingas Bērziņas (Kuldīgas novadam) saraksts Kuldīgas novadā un pašlaik apcietinājumā esošā Aivara Lemberga (Latvijai un Ventspilij) saraksts Ventspils pilsētā. Savukārt Latgalē balsu vairākumu jaunajā sasaukumā ir nodrošinājis Aleksandra Bartaševiča "Saskaņa" saraksts Rēzeknes pilsētā, Gunāra Upenieka (LZS) saraksts Krāslavas novadā, Andra Vaivoda (LA) saraksts Līvānu novadā un Edgara Mekša (ZZS) saraksts Ludzas novadā.

Visi minētie reģionālie politiķi arī līdz šim vadīja attiecīgo novadu pašvaldības, tomēr daudziem no viņiem vēlēšanās bija jāsacenšas lielākos novados, jo līdz ar administratīvi teritoriālo reformu pašvaldības bija apvienotas ar blakus esošajiem novadiem.

Arī Zemgalē pārliecinošas uzvaras guvuši esošo vietvaru vadītāju saraksti - Bauskas novadā vairāk nekā pusi mandātu ieguvis Nacionālās apvienības (NA) saraksts, kurā vislielāko vēlētāju atbalstu saņēmis līdzšinējais Rundāles novada domes vadītājs Aivars Okmanis, kamēr Bauskas novada domes vadītājs Arnolds Jātnieks palicis tikai ceturtais. Savukārt Aizkraukles novada domē uzvarējis "Latvijas attīstībai" (LA) un Vidzemes partijas apvienotais saraksts, kurā vislielāko vēlētāju atbalstu saņēmis līdzšinējais Kokneses vadītājs Dainis Vingris, kamēr saraksta galvgalī liktais Aizkraukles mērs Leons Līdums noslīdējis uz otro vietu.

Vēl vairākās pašvaldībās - Latvijas Zemnieku savienībai (LZS) Dobeles novadā, Zaļo un zemnieku savienībai Dienvidkurzemes novadā, Latvijas Zaļajai partijai (LZP) Saldus novadā, "Saskaņai" Daugavpilī, Daugavpils novada partijai Augšdaugavas novadā, Latgales partijai Balvu novadā un Latvijas Reģionu apvienībai (LRA) Limbažu novadā - vēlēšanās labāko rezultātu sasniegušajai partijai pietrūks tikai vienas balss vairākuma nodrošināšanai domē.

Kopumā labākās sekmes pašvaldību vēlēšanās ir uzrādījusi Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) un tās sadarbības partijas, kas dažādās kombinācijās ir ieguvušas procentuāli lielāko balsu skaitu 13 pašvaldībās, bet būs pārstāvēta kopumā 38 pašvaldībās no 40. ZZS bijis labākais rezultāts sešās pašvaldībās, LZS - četrās, bet LZP, Liepājas partijai un "Latvijai un Ventspilij" - katrai vienā pašvaldībā. Līdzīgi arī pārstāvniecību pašvaldībās šī politiskā spēka pārstāvji guvuši ļoti dažādās kombinācijās - gan kā ZZS, gan atsevišķi kā LZS un LZP, gan arī apvienībās vēl ar citām partijām.

Katra piecās pašvaldībās labākos rezultātus sasniegušas arī NA, LA un LRA. No šīm partijām NA būs pārstāvēta 34 pašvaldībās, LA - 23, bet LRA - 26 vietvarās. Salīdzinoši LA sadarbības partneri Saeimā - "Kustība "Par!"" - šajās vēlēšanās būs ieguvusi vietas vien sešās vietvarās.

Salīdzinoši plašu pārstāvniecību ieguvusi arī "Jaunā vienotība" (JV) - tas politiķi uzvarējuši vēlēšanās trīs pašvaldībās, bet Kuldīgā uzvarējusi JV sadarbības partnere "Kuldīgas novadam". Lielāku vai mazāku pārstāvniecību kopumā JV būs ieguvusi 27 pašvaldībās.

No valdības koalīcijas partneriem visvājāk ir gājis Jaunajai konservatīvajai partijai, kura būs pārstāvēta 16 pašvaldībās, taču pārstāvība pārsvarā iegūta neliela un nevienā novadā partijai nav izdevies gūt uzvaru. Savukārt vēl nesenie koalīcijas partneri "KPV LV" iekļuvuši tikai vienā pašvaldībā.

"Saskaņa" ir ieguvusi labākos rezultātus divās pilsētās, bet kopumā būs pārstāvēta 17 pašvaldībās. Divas uzvaras novadu vēlēšanās ir arī Latgales partijai, kas kopumā būs pārstāvēta sešās pašvaldībās, bet Latvijas Krievu savienība iekļuvusi trīs vietvarās.

Pa uzvarai vienā pašvaldībā vēlēšanās ir Vidzemes partijai, kas kopumā būs pārstāvēta astoņās vietvarās, "Valmierai un Vidzemei", Daugavpils novada partijai un LSDSP.

Kopumā pašvaldību vēlēšanās Latvijā ir piedalījušies vien 34% balstiesīgo.