Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) vēlēšanu dienas pirmo daļu vērtē kā mierīgu, lai gan iedzīvotāji vērsuši iestādes uzmanību uz deputātu kandidātu komunikāciju sociālajos tīklos, aģentūra LETA noskaidroja KNAB.
Līdz šim iedzīvotāji visbiežāk - 15 gadījumos - vērsuši iestādes uzmanību uz deputātu kandidātu komunikāciju sociālajos tīklos, tostarp apmaksātiem ierakstiem.
KNAB atgādina, ka Priekšvēlēšanu aģitācijas likums šodien aizliedz apmaksātu aģitāciju sociālajos tīklos, taču neierobežo iespējas partijām, deputātu kandidātiem un ar partijām nesaistītām personām sociālajos tīklos publicēt neapmaksātu saturu.
KNAB brīdina, ka par neatļautu maksas aģitāciju sociālajos tīklos vēlēšanu dienā deputātu kandidātiem var tikt piemērots naudas sods līdz 700 eiro, bet partijām - līdz 1400 eiro.
KNAB pateicas iedzīvotājiem par vērību, kā arī šodien aicina ziņot par politisko reklāmu tirdzniecībā esošos preses izdevumos un apmaksātu politisko aģitāciju sociālajos tīklos un internetā.
Tāpat KNAB aicina ziņot par iespējamu pašvaldību administratīvo resursu izmantošanu aģitācijai, piemēram, gadījumiem, kad deputāta kandidāts uzstājas pašvaldības pasākumā, kur slavē sevi vai pārstāvēto partiju.
Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) līdz šim nav saņēmusi nevienu ziņojumu no vēlēšanu komisijām par nopietniem pārkāpumiem, aģentūrai LETA pastāstīja CVK priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa.
Viņa atklāja, ka patlaban vēlēšanu process norisinās mierīgi un sūdzības nav konstatētas.
Kā skaidroja Bērziņa, ja kādā no iecirkņiem ir konstatēti kādi pārkāpumi vai starpgadījumi, tad tas ir jānovērš attiecīgā reģiona iecirkņa pārstāvjiem. Savukārt nopietnākos gadījumos var iesaistīties arī vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs, kuram tad ir jārīkojas atbilstoši noteiktai procedūrai.
Bērziņa atzīmēja, ka katrās vēlēšanās ir kādi neparedzēti notikumi, taču pagaidām "nekas nenotiek savādāk kā parasti".
Jau ziņots, ka Valsts policija (VP) līdz plkst.12 saņēmusi informāciju par vairākiem gadījumiem, kad, iespējams, ir pārkāpti gan priekšvēlēšanu aģitācijas, gan sabiedriskās kārtības noteikumi - divos gadījumos personas ir konfliktējušas ar vēlēšanu komisijas locekļiem.
Patlaban saņemtā informācija tiek pārbaudīta un vērtēta.
Tikmēr Valsts drošības dienests (VDD) turpina saņemt dažāda rakstura informāciju par iespējamiem pārkāpumiem, tostarp par iespējamiem mēģinājumiem prettiesiski ietekmēt vēlētāju izvēli.
Kopumā pašvaldību vēlēšanu norises dienā saņemti vairāk nekā 20 tā dēvētie signāli, no kuriem puse bijusi par dienesta kompetencē esošajiem jautājumiem.
Daļu gadījumu VDD jau ir pārbaudījis, negūstot apstiprinājumu iespējamām prettiesiskām darbībām, taču par daļu pārbaude vēl turpinās.
Dienests turpina pārbaudīt arī iepriekšējās balsošanas dienās saņemtos signālus. VDD patlaban nav sākusi nevienu kriminālprocesu.
Tāpat ziņots, ka VP piektdien sākusi kriminālprocesu par iespējamu balsu pirkšanu Jēkabpilī.Kriminālprocess patlaban sākts par faktu, nevis pret kādu konkrētu personu. Kriminālprocess pēc piekritības tiks nodots VDD, kura kompetencē ir izmeklēt šāda veida nodarījumus.
Tāpat vēl vienā gadījumā policijā sākta resoriskā pārbaude par šādu pašu iespējamu pārkāpumu, kas arī noticis Zemgales reģionā.
VDD aicina iedzīvotājus sniegt informāciju par gadījumiem, kad ir solīts samaksāt, piesolīti citi materiāli vai nemateriāli labumi par balsi vai citā veidā ietekmēta brīva izvēle.
Tāpat VDD aicina darīt zināmu, ja iedzīvotāju rīcībā ir informācija par apzināti nepareizu balsu skaitīšanu par labu kādai partijai vai deputāta kandidātam vai aizklātas balsošanas pārkāpšanu.
Tādā gadījumā dienests aicina sniegt pēc iespējas precīzākas notikušā detaļas un, ja tas iespējams, fiksēt iespējamo pārkāpumu foto, video vai audio formātā.
Ar VDD iespējams sazināties, zvanot uz tālruņa numuru 67 208 964 vai rakstot uz "dd@vdd.gov.lv" jebkurā diennakts laikā. VDD garantē informācijas sniedzēja konfidencialitāti.
Savukārt VP un pašvaldības policija vēlēšanu laikā uzraudzīs, vai pilsētvidē nenotiek neatļauta aģitācija. Ja vēlēšanu dienā vai dienu pirms vēlēšanām, kad aģitācija ir aizliegta, konstatēta kādas politiskās partijas vai deputāta kandidāta reklamēšanu pie iecirkņa, skrejlapu dalīšanu vai aģitācijas plakātus, dienests aicina vērsties VP pa tālruni 110 vai konkrētās apdzīvotās vietas pašvaldības policijā.
Tāpat dienests aicina VP vai pašvaldības policijai ziņot par sabiedriskās kārtības pārkāpumiem vēlēšanu iecirkņos vai to tuvumā.
Aizdomu gadījumā par apmaksātu slēpto aģitāciju vai administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijā dienests aicina vērsties KNAB pa tālruni 8000 2070 vai mobilajā lietotnē "Ziņo KNAB".
Sestdien Latvijā notiek pašvaldību vēlēšanas, kurās var balsot no plkst.7 līdz 20. Šajās vēlēšanās jāievēlē 664 deputāti kopumā 40 pašvaldībās - sešās valstspilsētās un 34 no jauna izveidotajos novados, kuri sāks darbu 1.jūlijā līdz ar administratīvi teritoriālās reformas stāšanos spēkā.
Pašvaldību vēlēšanas sestdien nenotiek Rīgā, kur dome tika ievēlēta ārkārtas vēlēšanās pērn, kā arī Rēzeknes novadā un Varakļānu novadā, kur vēlēšanas tika apturētas pēc ST sprieduma. Vēlēšanas Varakļānu novadā un Rēzeknes novadā notiks 11.septembrī.