Šodien Alsungas kultūras namā notiks Alsungas novada iedzīvotāju sapulce, kurā pašvaldība ar anketu palīdzību lūgs iedzīvotājus izteikt savu viedokli un lemt par tālāko rīcību saistībā ar iespējamu vēsturiskā nosaukuma "Alšvanga" lietošanu paralēli oficiālajam novada nosaukumam, aģentūru LETA informēja Alsungas novada domes priekšsēdētājs Grigorijs Rozentāls.
Anketā būs iespēja izvēlēties kādu no trim atbilžu variantiem. Viens variants paredz, ka publiski nevajag lietot paralēli seno nosaukumu, otrs variants paredz to lietot publiski, bet ne uz ceļa zīmēm, bet trešais variants paredz senā nosaukuma paralēlu lietošanu arī uz ceļa zīmēm. Pēdējo variantu gan neatļauj likumdošana, taču, ja iedzīvotāji atbalstīs tieši šo variantu, alsundznieki, iespējams, meklēs sabiedrotos arī citos novados, kas arī būtu ieinteresēti lietot paralēli oficiālajam nosaukumam seno nosaukumu. Iespējams, ka kopīgiem spēkiem izdotos arī panākt izmaiņas likumdošanā saistībā ar senā nosaukuma lietošanu uz ceļa zīmēm, prāto Rozentāls.
Lai rosinātu diskusiju par Alsungas senā nosaukuma "Alšvanga" ieviešanu ikdienas apritē paralēli oficiālajam nosaukumam, pie Alsungas robežas līdzās baltas krāsas norādei ar apdzīvotās vietas oficiālo nosaukumu uzlikta arī norāde ar Alsungas vēsturisko nosaukumu "Alšvanga".
"To darot, mūsu mērķis nebija panākt Alsungas pārdēvēšanu, atjaunojot tās agrāko nosaukumu, - šodien tas nebūtu pareizi. Mēs tikai vēlamies laikā, kad Latgalē un vēsturiskajā lībiešu teritorijā notiek aktīvas debates par vietējo nosaukumu atjaunošanu un lietošanu paralēli kādreiz piespiedu kārtā latviskotajiem vēsturiskajiem nosaukumiem, rosināt šādu diskusiju arī [vēsturiskajā] Suitu novadā - Alsungā," informēja Rozentāls.
Norādi ar Alšvangas nosaukumu ir plānots saglabāt līdz novada iedzīvotāju sapulcei, kad pašvaldība lūgs iedzīvotājus izteikt savu viedokli un lemt par tālāko rīcību saistībā ar iespējamu vēsturiskā nosaukuma "Alšvanga" lietošanu paralēli oficiālajam novada nosaukumam.
"Mēs uzskatām, ka vēsturiskie nosaukumi, kas ir pastāvējuši daudzus gadsimtus gan Suitu novadā, gan Latgalē, gan Lībiešu krastā, ir kultūrvēsturiskas vērtības, kuras nebūtu pilnībā aizmirstamas īslaicīgu politisku kampaņu un konjunktūras dēļ," informēja Rozentāls.
Alšvangas (Aliswanges) nosaukums pirmo reizi tika pieminēts 1230.gada 28.decembra pāvesta vicelegāta Alnas Balduīna līgumā ar kuršiem, saskaņā ar kuru kurši apņēmās pāriet kristīgajā ticībā, apgādāt atsūtītos baznīckungus, maksāt nodevas, piedalīties aizsardzības un uzbrukuma karos pret pagāniem.
Valodnieki uzskata, ka senais Alšvangas nosaukums patiesībā sastāv no diviem vārdiem - "alš" un "vanga". To izcelsmi var saistīt gan ar kuršu, gan ar lībiešu valodu. Pirmais vārds ir senā forma no tagadējā vārda "alksnis" (senāk - "alsis"). Lībiski "all", "alli", "alliz" nozīmē "apakš" un "lejup". Otrais vārds "vanga" mūsdienās Kurzemē vairs gandrīz netiek lietots, bet ir saglabājies lietuviešu valodā, kur tas apzīmē pļavu, purvu vai līdumu. Lībiešu valodā par "vang" sauc upes malu, upes līču pļavu vai arī mitru meža līča pļavu.
Līdz pagājušā gadsimta 30.gadiem ikdienā tika lietots tikai vēsturiskais Alsungas nosaukums "Alšvanga". Kampaņveidīgā un pārspīlētā vēlme ātri latviskot ģeogrāfiskos nosaukumus 30.gados, mēģinot iznīdēt tos Latvijas ģeogrāfisko vietu nosaukumus, kas dažiem pārlieku centīgiem ierēdņiem neizklausījās latviski, nodarīja lielu kaitējumu mūsu valsts vietvārdiem, uzskata Rozentāls. Īpaši tas esot ietekmējis Latgali, kur, piemēram, Kūki (koki) pārtapa par Kūkām. Tā laika valodniekiem nepamanīts nepalika arī Alšvangas nosaukums, kuru tika ieteikts nomainīt ar it kā latviskāk skanošo "Alsunga".
Pēc 1934.gada valsts apvērsuma Alšvangas pagasta valde pat bija nolēmusi vērsties Pašvaldību departamentā ar lūgumu pārdēvēt Alšvangas pagastu par Alsungas pagastu. Pašvaldību departaments toreiz pieprasīja Latvijas Universitātes Filoloģijas fakultātes atsauksmi, kas nebija labvēlīga ierosinātajam priekšlikumam. Departaments šo atsauksmi nosūtīja Alšvangas pagasta valdei un uzdeva par pagasta pārdēvēšanu lemt vēlreiz. Valde anulēja savu lēmumu un atzina, ka ir pārcentušies un pagastam jāpatur tā senais nosaukums.
Alšvangas nosaukumam izdevās noturēties līdz pat 1950.gadam, kad tam punktu pielika rajona izveide. Toreiz partijas funkcionāriem šķitis, ka vārds "Alšvanga" skan pārāk vāciski, lai tā varētu saukt Padomju Savienības Latvijas Padomju sociālistiskās republikas rajona administratīvo centru. Tā Alšvangu, nevienam neprasot, pārdēvēja par Alsungu, informē Rozentāls.
Alsunga vienmēr ir bijusi senā Suitu novada kultūras, vēsturiskais un ekonomiskais centrs. Pateicoties vēsturiskajā Suitu novadā saglabātajam unikālajam kultūras mantojumam, 2009.gadā Suitu kultūrtelpa tika iekļauta UNESCO neatliekami glābjamo pasaules nemateriālās kultūras vērtību sarakstā. Novadu reformas laikā vēsturiskais Suitu novads tika sadalīts starp Alsungas, Kuldīgas un Ventspils administratīvajiem novadiem.