Reģionos strauji kāpj ūdens līmenis upēs; vietām gaidāma applūšana

© f64.lv, Mārtiņš Zilgalvis

Gan Kurzemē un Zemgalē, gan Vidzemē un Latgalē daudzās upēs strauji ceļas ūdens līmenis, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra operatīvā informācija.

Vietām gaidāma palieņu applūšana. Stabila situācija pagaidām saglabājas Daugavā, kur ūdens līmenis vēl būtiski nepaaugstinās. Visstraujāk ūdens ceļas mazākās upēs, bet lielajās upēs krasākais ūdens līmeņa kāpums gaidāms tuvākajās dienās.

Kopš trešdienas Lielajā Juglā pie Zaķumuižas ūdens līmenis kāpis par aptuveni metru, līdzīgs kāpums reģistrēts arī Dubnā pie Sīļiem, bet Dubnas pietekā Ošā ūdens cēlies jau par vairāk nekā metru.

Arī Zemgales upē Bērzē pie Līvbērzes ūdens paaugstinājies par vairāk nekā metru, Ventas augštecē - par vairāk nekā pusotru metru.

Lielā daļā Latvijas upju ūdens līmenis kopš trešdienas cēlies par nepilnu metru.

Gaujā, Aiviekstē, Lielupē un Ventas lejtecē ūdens līmeņa kāpums pagaidām ir lēnāks.

Teju visā valstī nokususi vienlaidu sniega sega. Upēs daudzviet iet ledus.

Tuvākajās dienās nav gaidāmi lieli nokrišņi, bet turpināsies straujš ūdens līmeņa kāpums upēs. Nākamnedēļ mazajās upēs ūdens līmenis sāks pazemināties, bet lielajās upēs tas turpinās paaugstināties.

Latvijā

Latvijas Nacionālais dabas muzejs ir bagātību krātuve – daudznozaru dabaszinātņu muzejs, kurā glabājas ģeoloģiskie, entomoloģiskie, paleontoloģiskie, zooloģiskie, botāniskie, mikoloģiskie un antropoloģiskie priekšmeti. Krājums sistemātiski tiek papildināts, ievācot priekšmetus dabā, iepērkot, saņemot dāvinājumus. Muzeja krājumā ir daudzas Latvijā un pasaulē izzūdošas un jau izmirušas sugas, tāpēc kolekciju vērtība ar katru gadu pieaug. Arvien aktuālāks kļūst jautājums par šo vērtību ilglaicīgu saglabāšanu un kā tās nosargāt globālo krīžu, tostarp kara, gadījumā. Par muzeja vērtībām un muzeoloģiskajiem smalkumiem intervijā “nra.lv” stāsta muzeja direktore Skaidrīte Ruskule.

Svarīgākais