Ģimenes ārste Mālpils pusē izplata pacientiem dezinformāciju par vakcināciju

© SIPA/SCANPIX/LETA

Kāda ģimenes ārste Mālpils pusē pacientiem pārsūtījusi no cita pacienta saņemtu dokumentu, kurā, pēc infektologu vērtējuma, apkopoti izdomājumi un selektīvi atlasīta informācija, vēsta LTV Ziņu dienests.

LTV rīcībā nonācis šāds elektronisks buklets, kurā uzskaitīti dažnedažādi ar Covid-19 vakcīnām saistītie riski. To saviem pacientiem izsūtījusi Mālpils puses ģimenes ārste Jevgēnija Sprūde.

Taču infektologu ieskatā šis dokuments satur selektīvi atlasītu informāciju un izdomājumus. “Tas, es gribētu teikt, nav informatīvais materiāls. Tas ir dezinformatīvais materiāls, kurš patiesībā nesatur nevienu uz zinātniskiem pierādījumiem balstītu faktu,” norādīja Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska.

“Piemēram, šajā materiālā ir apgalvojums, ka nav veikti eksperimenti ar dzīvniekiem, lai noteiktu ietekmi uz fertilitāti un reproduktīvo funkciju. Patiesībā tas ir absolūti nepatiesi. Tas ir nekorekts norādījums, jo zālēm un vakcīnām drošumu un ietekmi uz reproduktīvo veselību pārbauda uz dzīvniekiem. Un nevienai no vakcīnām netika novērota nekāda ietekme uz reproduktīvo veselību un augļa attīstību,” skaidroja Vakcinācijas projekta biroja pārstāve Agnese Strazda.

Ģimenes ārste Sprūde pastāstīja, ka šo materiālu esot saņēmusi no kāda sava pacienta. Viņai tas šķitis uzticams, tādēļ nolēmusi izsūtīt citiem pacientiem, lai liktu viņiem aizdomāties par iespējamiem riskiem. “Es palasīju un domāju - tiešām vajag padomāt, pirms potēties. Mana doma bija laba, lai cilvēki pievērš uzmanību. Galvenais, lai rīkojas ar prātu,” skaidroja ģimenes ārste.

Vai viņu nesatrauc tas, ka būs sabiedējusi pacientus, ka riska grupā? “Tad ļoti labi, ja neies potēties, ja cilvēks jau ir vājš, tad var kļūt vēl sliktāk. Jo imūnsistēmai jābūt uz to brīdi... ja tur vēl sekas dažādas. Ir sekas, neviens nav pasargāts. Labāk lai cilvēks pasmērē sev degunu ar ziedi, lai citronu sulu dzer, lai mazāk iet sabiedrībā vai nēsā masku, ja tomēr jāiet. Tas ir labāk nekā pote,” pauda Sprūde.

Nacionālais veselības dienests dakterei Sprūdei izteicis mutisku brīdinājumu, atgādinot, ka ārstniecības personas nedrīkst balstīties uz informāciju, kas nav zinātnē un faktos balstīta.

Latvijā

Latviešu leģiona piemiņas vietas apgānīšanā apsūdzēto Igaunijas un Krievijas dubultpilsoni, visticamāk, Krievijas specdienesti savervējuši platformā "Telegram", un par savām darbībām vīrietis, iespējams, saņēmis 350 eiro, aģentūrai LETA pastāstīja Latvijas prokuratūras preses pārstāve Ieva Šomina.

Svarīgākais