Aizsargājot zemniekus no plūdu draudiem, par 912 000 eiro atjauno ūdensnoteku Jogla

© f64.lv, Kaspars Krafts

Aizsardzībai no plūdu draudiem VSIA "Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi" (ZMNĪ) ūdensnotekas Jogla atjaunošanā ieguldījuši 912 000 eiro,  pavēstīja Zemkopības ministrijas (ZM) pārstāve Dagnija Muceniece.

Viņa norādīja, ka Jogla atjaunota ar mērķi no plūdiem pasargāt Brīvzemnieku, Alojas un Staiceles pagastu iedzīvotāju un uzņēmēju teritorijas apmēram 230 hektāru platībā, tādējādi palielinot pagastu iedzīvotāju drošību, veicinot uzņēmējdarbības attīstību teritorijā un uzlabojot iedzīvotāju dzīves kvalitāti.

Muceniece pauda, ka, īstenojot projektu, ir palielinājusies dabas teritorijas vērtība, pievilcīgums un produktīva izmantošana, līdz ar to uzņēmēji Brīvzemnieku, Alojas un Staiceles pagastu teritorijā esošās lauksaimniecības un meža zemes varēs pilnvērtīgāk izmantot.

Valsts nozīmes ūdensnoteka Jogla būvēta laika posmā no 1965. līdz 1982.gadam. Ūdensnotekas vairāk nekā 50 gadu ekspluatācijas laikā nebija veikti būtiski tās atjaunošanas darbi. Projekta īstenošanas rezultātā valsts nozīmes ūdensnoteka Jogla atjaunota 22,19 km garumā, tai skaitā ir izrakta grunts 90 600 kubikmetru apjomā un izlīdzināta izraktā grunts 61 600 kubikmetru apjomā, veikta ūdensnotekas gultnes un krastu apauguma novākšana, atjaunotas 106 drenu iztekas un piecas caurtekas, veikta videi draudzīga meliorācijas elementu - sedimentācijas baseinu un akmens krāvumu izbūve, veikta meandru (ūdensnotekas līkumoto posmu) nostiprināšana, skaidroja ZM pārstāve.

Kā atklāja Muceniece, Projekts īstenots no 2018.gada maija līdz 2020.gada novembrim, no tā kopējām izmaksām 775 000 eiro segti ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējumu, bet 137 000 - ar valsts finansējumu. Ūdensnoteka Jogla atjaunota ERAF programmas "Izaugsme un nodarbinātība" atbalsta mērķa "Samazināt plūdu riskus lauku teritorijās" sasniegšanai.

2014.-2020.gada Eiropas Savienības (ES) plānošanas periodā ZMNĪ Latvijā īsteno darbus, lai mazinātu plūdu riskus lauku teritorijās - valstij piederošu hidrotehnisko būvju atjaunošanu un pārbūvi, kā arī valsts nozīmes ūdensnoteku atjaunošanu, ieguldot ERAF atbalsta pasākuma "Samazināt plūdu riskus lauku teritorijās" finansējumu 43 miljonu eiro apmērā.

Realizējot valstij piederošu hidrotehnisko būvju atjaunošanu un pārbūvi, tiek novērsti vai samazināti plūdu riski, lauku apvidos pasargājot no plūdiem iedzīvotājus un viņiem piederošās būves, saimniecības un tehniku, kā arī lauksaimniecības un meža zemes, autoceļus u.c. nozīmīgus infrastruktūras un citus objektus.

Latvijā

Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) aicina ikvienu dalīties ar saviem unikālajiem pieredzes stāstiem par Latvijas mežiem, sēņošanu un ogošanu, iesaistoties projektā "Savvaļas stāsti." Šī iniciatīva veltīta Latvijas dabas, kultūras un identitātes mantojuma dokumentēšanai un saglabāšanai, informē RSU.