Daugavpils varētu tikt pie jauna mēra pirmdien

Jaunā Daugavpils domes priekšsēdētāja vēlēšanas, visdrīzāk, notiks jau pirmdien, 28.septembrī, aģentūru LETA informēja Daugavpils domes deputāts Ivars Šķinčs (LPP/LC).

Lai ievēlētu jauno mēru, nepieciešams sasaukt ārkārtas domes sēdi. Saskaņā ar likumu to var izdarīt jebkurš no domes priekšsēdētāja vietniekiem.

Kā viena no reālākajām kandidatūrām uz Daugavpils jaunā mēra amatu patlaban tiek minēts Jānis Lāčplēsis (LPP/LC).

Komentējot strīdu par vakar Daugavpilī notikušās ārkārtas domes sēdes likumību, kurā no ieņemamā amata atkārtoti tika atstādināts Daugavpils domes priekšsēdētājs Rihards Eigims (LSDSP), Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas (RAPLM) Juridiskā departamenta pašvaldību pārraudzības nodaļas vadītājs Aivars Mičulis, paužot savu personīgo viedokli, apstiprināja, ka sēdē pieņemtajam lēmumam ir likuma spēks.

Oficiālo viedokli par notikušo RAPLM paziņošot jau tuvākajā laikā pēc iegūtās informācijas detalizētākas analīzes.

Kā LETA jau ziņoja, par Eigima atbrīvošanu no Daugavpils mēra amata nobalsoja astoņi no 15 domes deputātiem - visi, kas piedalījās ārkārtas domes sēdē. Mazākumā esošie koalīcijas deputāti ārkārtas domes sēdi boikotēja.

Daugavpils domes ārkārtas sēde bijusi leģitīma, jo tajā piedalījās vairāk nekā puse no ievēlēto deputātu skaita, paskaidrojuši RAPLM juristi.

Saskaņā ar likumu "Par pašvaldībām" jauns domes priekšsēdētājs Daugavpilī jāievēl divu mēnešu laikā, bet to var izdarīt arī domes ārkārtas sēdē, kura var notikt trīs stundas pēc izsludināšanas.

Domes sēde notika bez žurnālistu klātbūtnes, jo Eigims bija izdevis rīkojumu vakarā nepieļaut apmeklētāju iekļūšana Daugavpils domē, ko pašvaldības policisti naski arī pildīja.

Par to, vai domes sēdei būt atklātai vai slēgtai, tiesīgi lemt tikai deputāti balsojot. Mēram vienpersoniski pieņemt šādu lēmumu neesot bijis tiesību.

Tā kā Eigims bija pieļāvis likuma pārkāpumu, domes priekšsēdētāja vietniekam, kurš sasauca domes ārkārtas sēdi, vajadzēja dot rīkojumu atslēgt domes ēkas durvis vai pat izsaukt policiju, lai tiktu ievērotas likuma prasības, paskaidrojuši RAPLM juristi.

LETA jau informēja, ka Daugavpils dome šodien izplatījusi paziņojumu, kurā teikts, ka vakar plkst.19 notikusī Daugavpils domes ārkārtas sēde, kurā no ieņemamā amata atbrīvots Daugavpils domes priekšsēdētājs Rihards Eigims (LSDSP), bijusi nelikumīga un domes pašreizējā vadība turpinot darbu.

Kas attiecas uz domes vadības rīcību saistībā ar opozīcijas deputātu iesniegumu par neuzticības izteikšanu domes priekšsēdētājam, domes vadība uzskata, ka Eigims esot rīkojies likumīgi, 24.septembrī izsludinot ārkārtas sēdi 7.oktobrī plkst.18. Tās dienas kārtībā ir viens jautājums - par Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētāja Riharda Eigima atbrīvošanu no amata.

Domes priekšsēdētāja pirmā vietniece Līvija Jankovska informēja, ka pašlaik tiekot izvērtēta vakar ārkārtas domes sēdi sasaukušā domes priekšsēdētāja vietnieka Grigorija Ņemcova (partija "Latgales tauta") rīcība.

Daugavpils domes vadībai neesot skaidrs, kā domes priekšsēdētājam pakļauts darbinieks, kuram piedevām esot darba nespējas lapa, varējis izdot rīkojumu, nesaskaņojot to ar domes vadību, un vai Ņemcovs, kurš uz laiku slimības dēļ nepilda vicemēra pienākumus, drīkstējis izdot jebkādu rīkojumu.

Tā kā Ņemcovs Daugavpils mēram iesniedzis rīkojumu par domes ārkārtas sēdes sasaukšanu bez reģistrācijas numura, domes vadība uzskata, ka dokumentam neesot likuma spēka.

Patlaban tiekot izvērtēta arī pašas domes ārkārtas sēdes gaitas atbilstība likumdošanai.

LETA jau informēja, ka vakar kārtējā Daugavpils domes sēdē jautājums par neuzticības izteikšanu pašreizējam Daugavpils mēram netika izskatīts, jo sēdes vadītājs to neiekļāva domes sēdes darba kārtībā. Likuma par pašvaldībām 65.pants paredz, ka gadījumos, kad saņemts priekšlikums par domes priekšsēdētāja atbrīvošanu no amata, priekšsēdētājam ir jāsasauc domes ārkārtas sēde ne vēlāk kā divu nedēļu laikā no priekšlikuma saņemšanas dienas, ja šajā laikā nav paredzēta domes kārtējā sēde.

Saistībā ar pieļauto likumpārkāpumu Daugavpils domes priekšsēdētāja vietnieks Grigorijs Ņemcovs ("Latgales tauta") paziņoja par ārkārtas sēdes sasaukšanu.

Jau ziņots, ka astoņi Daugavpils domes opozīcijas deputāti iesniedza pašvaldībā atkārtotu pieprasījumu par Eigima atcelšanu no ieņemamā amata un jauna domes priekšsēdētāja vēlēšanām. Opozīcijas deputātus neapmierina Eigima darba stils, un viņi uzskatot, ka Eigims principā neatbilstot ieņemamajam amatam.

Iesniegumu par neuzticības izteikšanu Eigimam parakstīja astoņi Daugavpils domes opozīcijas deputāti: Jānis Lāčplēsis, Rita Strode, Žanna Kulakova, Viktors Butāns un Ivars Šķinčs (LPP/LC), Vjačeslavs Širjakovs un Vitālijs Azarevičs (Daugavpils pilsētas partija) un Grigorijs Ņemcovs ("Latgales tauta").

Viens no pieprasījumu parakstījušajiem deputātiem Jānis Lāčplēsis (LPP/LC) aģentūrai LETA pastāstīja, ka opozīcijas deputātus neapmierina Eigima darba stils un viņi uzskatot, ka Eigims principā neatbilstot ieņemamajam amatam.

Pēc opozīcijas deputātu domām, Eigima nemākulīgās rīcības dēļ esot zaudēta iespēja piesaistīt 4,5 miljonus latu no Eiropas Savienības (ES) fondiem siltumapgādes problēmu risināšanai. Bez uzmanības nav palikusi arī "mēra slēptā vēlme privatizēt pašvaldības AS "Daugavpils siltumtīkli"".

Pēc Lāčplēša teiktā, Daugavpils domes opozīcijas deputāti negatīvi vērtē arī domes pašreizējās vadības darbu pie pašvaldības šī gada budžeta un bezdarbību saistībā ar pašvaldības nākamā gada budžeta izveidi. Deputātiem arī neesot īstas skaidrības par Eigima paša finansiālajām saistībām.

Kā viens no ticamākajiem pretendentiem uz Daugavpils mēra amatu tiek minēts Lāčplēsis.

Daugavpils domes priekšsēdētāja pirmā vietniece Līvija Jankovska (LSDSP) opozīcijas līdzšinējo darbību raksturoja kā destabilizējošu, kuras dēļ tiekot traucēts normāls pašvaldības darbs, kā dēļ ciešot visa pilsēta.

LETA jau informēja, ka 1.septembrī Eigims aizklātā balsošanā jau tika atbrīvots no amata, taču jau tajā pašā vakarā viņš savu amatu atguva.

Svarīgākais