Kurzemē kādā saimniecībā konstatēta hroniska, neārstējama cūku infekcijas slimība bruceloze, tādēļ, lai ierobežotu slimības iespējamo izplatību, inficētie dzīvnieki ir jānokauj, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārstāve Ilze Meistere.
Kā pastāstīja PVD veterinārās uzraudzības departamenta direktore Kristīne Lamberga, saimniecībā turēts 2000 cūku un no pārbaudītajām 500 slimība konstatēta 400 dzīvniekiem.
Lamberga norāda, ka slimības simptomi cūkām ir aborti, dzimumorgānu iekaisumi un neauglība.
"Dzīvnieku saslimšana ar brucelozi rada ievērojamus ekonomiskus zaudējumus saimniecībai," klāsta Meistere.
Turklāt dienests brīdina, ka slimība, kas izplatās ar dzīvnieku urīnu, fekālijām, pienu un citiem inficēto cūku ķermeņa izdalījumiem, var inficēt arī cilvēkus, tādēļ par konstatēto dzīvnieku saslimšanu informēts Latvijas Infektoloģijas centrs.
Kā šodien vēstīja LNT ziņu raidījums, ar inficētajiem dzīvniekiem kontaktējušies 29 saimniecības darbinieki. Diviem no viņiem sākotnējās analīzes bijušas pozitīvas, taču tā bijusi tikai sākotnējā diagnoze un viņiem slimības pazīmes neesot konstatētas.
Kā skaidroja Meistere, saslimšanas gadījumi konstatēti septembra vidū, taču laboratorisko izmeklējumu rezultāti norāda, ka slimība no skartās saimniecības uz citām saimniecībām nav izplatījusies, tomēr slimības perēklis tajā ir saglabājies.
Slimības skartajai novietnei dienests ir noteicis dzīvnieku pārvietošanas aizliegumu. Saimniecībai aizliegts realizēt cūkas gan uz citām saimniecībām, gan arī pārvietot tās uz kautuvi.
Pēc Meisteres teiktā, PVD veic epidemioloģisko izmeklēšanu, lai noskaidrotu infekcijas izcelsmi un iespējamos izplatīšanās ceļus. Ar brucelozi var slimot arī mežacūkas, tādēļ dienests veiks mežacūku laboratorisko izmeklēšanu, lai noskaidrotu, vai saslimšanu varēja izraisīt mežacūkas.
PVD atgādina, ka, lai pasargātu dzīvniekus no saslimšanas ar brucelozi un citām dzīvnieku infekcijas slimībām, saimniecībās pastāvīgi jāievēro biodrošības pasākumi - personāla higiēna, jānodrošina dezinfekcija, deratizācija, dzīvnieki jāpasargā no saskarsmes ar meža dzīvniekiem. Dzīvnieku līķi līdz to aizvešanai jāuzglabā tā, lai nepieļautu citu dzīvnieku un putnu piekļuvi. Iegādājoties dzīvniekus vaislai, ļoti svarīgi, lai tie būtu izmeklēti uz noteiktām dzīvnieku infekcijas slimībām, tostarp brucelozi.