Neziņojot radiniekiem, melnā maisā un naktskreklā Valkā apglabāta sirmgalve

© EPA/SCANPIX/LETA

agājušā gada nogalē kāda 83 gadus veca sieviete pēc nāves apglabāta, nepaziņojot par to tuviniekiem, jo personu datu bāzē neesot atrasta informāciju par nelaiķes radiniekiem, vēsta laikraksts "Alūksnes un Malienas Ziņas".

Pagājušā gada 2.decembrī Valkā kādas dzīvojamās mājas iemītnieks pievērsis uzmanību tam, ka kaimiņienes Birutas dzīvokļa durvis stāv pusvirus. Ieejot sievietes guļamistabā, kaimiņš secinājis, ka viņa ir mirusi, tāpēc informējis par to atbildīgos dienestus, tai skaitā Valsts policiju (VP).

Vēlāk policija ziņojumā norādījusi, ka, pārbaudot Personu datu bāzi, konstatēts, ka mirušajai nav radinieku, kuri varētu veikt nelaiķes apglabāšanu. Ņemot vērā minēto, tika piesaistīts Valkas novada sociālais dienests, kurš sadarbībā ar vietējo apbedīšanas biroju "Elston" nelaiķi apglabājis 7.decembrī Valkas pagasta Stoķu kapos vietā, kur tiek apglabātas personas bez piederīgajiem.

Tomēr nama, kurā nelaiķe dzīvojusi, pārvaldnieks policijai uzstājīgi lūdzis atrast sievietes tuviniekus, jo bijis pārliecināts, ka viņai Alūksnē ir radi.

9.decembrī izdevies sazvanīt nelaiķes attālu draudzene Alūksnē un pēc tam informācija nonākusi līdz mirušās sievietes brālim un brāļa sievai Alūksnē. Kad tuvinieki devušies uz VP Valkas iecirkni, policija viņiem paziņojusi, ka sieviete jau ir apglabāta, jo sistēmā parādījies, ka viņai nav piederīgo.

Vēlāk tuvinieki, saņemot nepieciešamās atļaujas, Birutu pārapbedījuši Alūksnes Lielajos kapos. Viņi laikrakstam pauduši sašutumu ne tikai par to, ka par radinieces nāvi viņiem neviens nepaziņoja, bet arī par to, ka Valkas apbedīšanas birojs "Elston" sievieti zārkā bija ievietojis melnā maisā un naktskreklā.

VP Vidzemes reģiona pārvaldes pārstāve Zane Vaskāne aģentūrai LETA apliecināja, ka pērn 2.decembrī saņemta informācija no ārstniecības iestādes par to, ka Valkā kādā dzīvoklī atrasts sievietes līķis bez acīmredzamām vardarbības nāves pazīmēm.

Ņemot vērā, ka Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests konstatēja bioloģisko nāvi un, pārbaudot konkrētu cilvēku "Personu datu pārlūkā", tika konstatēts, ka sievietei nav radinieku, kuri varētu veikt personas līķa apglabāšanu, tas nodots sociālajam dienestam apbedīšanai. Minēto datu bāzi aktualizē Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde.

"Uz doto brīdi nav pamata uzskatīt, ka kāda no policijas amatpersonām būtu rīkojusies neatbilstoši, bet tiks sākta pārbaude, lai noskaidrotu visus apstākļus," norādīja Vaskāne.

Latvijā

Daudz tiek runāts un darīts, lai sabiedrībā izskaustu vardarbību pret sievietēm. Bet kā ir ar vardarbību pret vīriešiem? Vīrieši un pusaudži lielākoties klusē un slēpj pret viņiem vērstās vardarbības faktus. Kāpēc? Tāpēc, ka viņi uzskata: vardarbības upura statuss ir apkaunojošs. Turklāt tiesībsargājošajās iestādēs uz vīriešiem lūkojas kā uz otrās šķiras upuriem, sak, ko tu te gaudo, savas problēmas tev kā vīrietim jārisina pašam! Par šo situāciju saruna ar pusaudžu psihoterapeitu, Pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centra vadītāju Nilu Saksu Konstantinovu.