Brocēnu novada vadītājai pusotru gadu liegts ieņemt amatu

 
©Kaspars Krafts/F64 Photo Agency

Augstākās tiesas (AT) Krimināllietu departaments otrdien negrozīja iepriekšējo instanču spriedumus krimināllietā, kurā bezdarbībā apsūdzētajai Brocēnu pašvaldības vadītājai Solvitai Dūklavai (LZP) piespriests naudas sods un liegums vienu gadu un sešus mēnešus ieņemt pašvaldības domes priekšsēdētāja amatu.

Ar šodienas lēmumu stājas spēkā Dūklavai piespriestais sods 20 minimālo mēnešalgu jeb 8600 eiro apmērā, atņemot tiesības ieņemt pašvaldības domes priekšsēdētāja amatu uz vienu gadu un sešiem mēnešiem. AT lēmums nav pārsūdzams.

AT savā lēmumā atzina, ka apelācijas instances tiesa nav pieļāvusi apsūdzētās aizstāvja kasācijas sūdzībā norādītos Kriminālprocesa likuma pārkāpumus. AT ieskatā, apelācijas instances tiesa ir izvērtējusi apelācijas sūdzībā norādītos juridiski nozīmīgos apstākļus un savus atzinumus pamatojusi ar likumu un pārbaudītiem, un novērtētiem pierādījumiem.

Tiesa, sniedzot savus argumentus uz sūdzībā norādīto, atzinusi, ka apsūdzībā ir norādīts, kādus pienākumus nav pildījusi apsūdzētā, Proti, veicot Brocēnu novada pašvaldības naudas līdzekļu pārskaitījumu apstiprināšanu, viņa nav pārliecinājusies par sagatavoto maksājumu uzdevumu un veicamo pārskaitījumu likumību un pamatotību, nav kontrolējusi veicamo pārskaitījumu likumību un pamatotību, nav izveidojusi iekšējās kontroles procedūru darba algas izmaksu likumības nodrošināšanai.

Ievērojot to, ka apsūdzībā norādīti konkrēti naudas pārskaitījumi, kā arī norādīts uz "Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma" 4.panta otrās daļas pārkāpumu, tiesa atzinusi, ka apsūdzētās noziedzīgo darbību apraksts atklāj visas Krimināllikuma 319.panta trešajā daļā paredzētā noziedzīgā nodarījuma sastāva pazīmes.

Aģentūrai LETA pagaidām nav izdevies iegūt Dūklavas komentāru, kura gan tika sazvanīta, bet nolika telefona klausuli, neuzklausot jautājumu.

Jau ziņots, ka Brocēnu novada domes priekšsēdētāja apsūdzēta valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanā saistībā ar Valsts kontroles (VK) atklātajiem finanšu pārkāpumiem pašvaldībā. Dūklava apsūdzēta pēc Krimināllikuma 319.panta trešās daļas par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, ja ar to izraisītas smagas sekas.

2016.gadā prokuratūra Dūklavai piemēroja drošības līdzekli - noteiktas nodarbošanās aizliegumu, aizliedzot pildīt Brocēnu novada pašvaldības domes priekšsēdētājas amata pienākumus. Saldus rajona tiesas izmeklēšanas tiesnese, izskatot Dūklavas sūdzību, gan pēc tam nolēma atcelt viņai piemēroto drošības līdzekli. Pašlaik Dūklavai nav piemērots nekāds drošības līdzeklis, kas nozīmē, ka viņa līdz šim bija tiesīga pildīt domes priekšsēdētājas pienākumus.

Pēc 2017.gada jūnijā notikušajām pašvaldību vēlēšanām Dūklava saglabāja domes priekšsēdētājas amatu.

Dūklava VK atklātos finanšu pārkāpumus pielīdzinājusi slimībai, kas izplatījusies "tālu un dziļi", jo nav laikus atklāta un ārstēta.

Dūklavas krimināllietu Saldus prokuratūra nosūtījusi tiesai pērn augusta beigās. Tā ir viena no četrām atsevišķi izdalītajām krimināllietām saistībā ar VK atklātajiem finanšu pārkāpumiem Brocēnu novada pašvaldībā. Pārējās trīs lietas pret bijušo Brocēnu pašvaldības vadītāju Arvīdu Mēteru (LSDSP) un divām bijušajām pašvaldības grāmatvedības darbiniecēm tiesā nonāca agrāk, un divas no tām jau ir izskatītas.

Mēteram uzrādīta tāda pati apsūdzība, kas izvirzīta Dūklavai. Viņu pagājušajā vasarā Saldus rajona tiesa (tagadējā Kurzemes rajona tiesa Saldū) atzina par vainīgu valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanā, ja ar to izraisītas smagas sekas. Tiesa viņam piesprieda nosacītu brīvības atņemšanu uz trim gadiem, nosakot tikpat ilgu pārbaudes laiku, kā arī piemērojot viņam aizliegumu četrus gadus pildīt valsts amatpersonas pienākumus.

 

Ko Tu domā par citu lasītāju komentāriem? Izsaki savu viedokli!