Reirs: Brīvpusdienas ir pašvaldību, nevis valsts funkcija

© Oksana Džadana/F64 Photo Agency

Brīvpusdienas ir pašvaldību, nevis valsts funkcija, piektdien žurnālistiem sacīja finanšu ministrs Jānis Reirs (JV).

LETA jau vēstīja, ka Finanšu ministrija (FM) rosina lemt par lēmuma projektu, kas paredz valsts līdz šim apmaksātās brīvpusdienas 1.- 4.klašu skolēniem no nākamā gada 1.janvāra deleģēt apmaksāt pašvaldībām. Izglītības un zinātnes ministrijai uzdots sagatavot un iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā 2020.gada budžeta likumprojektu paketē grozījumus Bērnu tiesību aizsardzības likumā, izslēdzot valsts līdzdalību brīvpusdienu nodrošināšanā un paredzēt, ka turpmāk brīvpusdienas 1.- 4.klases izglītojamajiem nodrošinās pašvaldības savu budžetu ietvaros vismaz pašreizējā līmenī.

Reirs skaidroja, ka šāds priekšlikums radies pēc tam, kad tika secināts, ka valsts finansē pašvaldību funkcijas. Un viena no šādām pozīcijām bijusi brīvpusdienas.

"Mūsu piedāvājums paredz, ka brīvpusdienas ir jāfinansē pašvaldībām, turklāt finansējumam jābūt mērķētam, proti, brīvpusdienas jānodrošina tiem, kam nepieciešams, nevis pilnīgi visiem. Ja nodrošinām pabalstus un atlaides visiem iedzīvotājiem, nevērtējot viņu finansiālās iespējas, tad tomēr jāsaprot, ka valstij un pašvaldībām tik daudz naudas nav. Tāpēc arī piedāvājām uzlabot sistēmu," sacīja finanšu ministrs.

Latvijā

Dāvanas Ziemassvētkos saņem pārliecinoši lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju – 81 %, liecina “Eco Baltia vide” un “Latvijas Zaļā punkta” aptauja*. Kaut arī 86 % kā galveno kritēriju dāvanu izvēlē min dāvanas piemērotību tās saņēmējam, gandrīz puse – 45 % – no visiem dāvanu saņēmējiem, viņuprāt, saņem nelietderīgas un sev nepiemērotas dāvanas, kuras tiek atdotas ģimenes locekļiem vai draugiem, pārdāvinātas tālāk vai noliktas plauktā, kur tās krāj putekļus. Lai nevajadzīgajām dāvanām dotu otro iespēju, arī šogad “Eco Baltia vide” trīs Latvijas pilsētās uzstādīs dāvanu maiņas skapjus, kas darbosies no 18. decembra līdz 13. janvārim.

Svarīgākais