Senā muca, kas izskalota jūras krastā, netiks transportēta uz muzeju

 
©Ekrānšāviņš no "LNT Ziņas" sižeta

Jūrmalciemā krastā atrasta jūras izskalota, iespējams, vairāk nekā 100 gadus veca muca un šodien to klātienē apskatījuši Liepājas muzeja eksperti. Taču secināts, ka to nav iespējams ne transportēt, ne uzglabāt, tādēļ tā atstāta krastā, šodien vēstī LNT Ziņas.

Jūrmalciema piekrastē daļēji smiltīs iegrimušu mucu nedēļas nogalē nejauši atradis vietējais iedzīvotājs Rihards Daugavietis. LNT ziņām atradējs stāstīja, ka izkustināt to neesot izdevies, jo tā ir pilna ar kādu pagaidām nenoskaidrotu vielu: "Kaut kas līdzīgs parafīnam vai sveču taukiem, bet diezgan cieta tā masa. Tur jau ir tikuši putni klāt un knābājuši. Ja jau knābājuši, tad droši vien ēdams tur kaut kas ir." Muca ir bez nevienas metāla detaļas un visticamāk no ozolkoka, tomēr dēļi stipri patrupējuši.

Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja Kuģniecības nodaļas vadītājs Andris Cekuls, apskatot R.Daugavieša fotogrāfijas, LNT ziņām iepriekš pieļāva, ka muca varētu būt vērtīgs arheoloģiskais atradums: "Šādās mucās tika pārvadātas taukvielas, bet ir arī iespējams, ka tajā ir kāda ķīmiska viela, kura ūdens iedarbības rezultātā sacietējusi. Pēc stīpojuma izskatās, ka tā varētu būt pat XIX gadsimta muca, tādas ir bijušas arī uz buriniekiem."

Atradumu šodien klātienē apskatīja Liepājas muzeja pārstāvji un pēc tā izpētīšanas klātienē LNT ziņām atzina, ka bijuši pārsteigti par mucas lielumu. Mucas diametrs ir 70 cm, bet garums - 120 cm. Tas nozīmē to, ka tās tilpums ir ap 460 litriem. Liepājas muzeja eksperti uzskata, ka muca tiešām visticamāk ir no XIX gadsimta. Diemžēl secināts, ka to neesot iespējams ne transportēt, ne uzglabāt. "Mums ir šaubas par to, vai muca vispār ir saglabājama vienā veselumā. Šķiet, ka to satur kopā tā taukviela, kas ir iekšā. Ja mēs sāksim kustināt, koks visticamāk sāks drupt. Taukvielu mēs arī nevaram saglabāt, jo tādus uzglabāšanas apstākļus mēs nevaram nodrošināt. Līdz ar to mēs nevaram šo atradumu ņemt krājumā un uzņemties atbildību par tā saglabāšanu," skaidro Liepājas Muzeja galvenā krājumu glabātāja Rita Krūmiņa. Muzeja darbinieki šodien gan paņēmuši mucā esošās vielas paraugu, taču pagaidām vēl nav izlēmuši, vai taisīt dārgāku padziļinātu analīzi.

Vietējie iedzīvotāji stāstījuši, ka tāda pati muca krastā esot izmesta arī divus kilometrus tālāk, netālu no Nidas. Tādēļ muzejnieki pieļauj, ka savulaik pie Liepājas krastiem varētu būt nogrimis kāds burinieks, kurš transportējis taukvielu kravu.