Par godu Latvijas simtgadei atklāj unikālu izstādi - 120 lelles tautastērpos

 
©Publicitātes foto/simtgade.lv

Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latvijai – 100” ietvaros Alūksnes muzejā 21. oktobrī atklāta unikāla izstāde “No trimdas Latvijā – Austras Lindes 120 tautu meitu miniatūras”. Izstāde atklāta Austras Lindes 100. dzimšanas dienā.

Izstādi veido 120 lelles latviešu novadu tautas tērpos, kurus darinājusi trimdā ASV dzīvojusī alūksniete Austra Linde.

Izstādi veido 120 lelles latviešu novadu tautas tērpos, kurus darinājusi trimdā ASV dzīvojusī alūksniete Austra Linde. Miniatūro tautas tērpu darināšana ir bijis Austras Lindes hobijs, pacietīgs roku darbs no brunču aušanas līdz miniatūrās apkaklītes izšūtajam vissmalkākajam krustdūrienam.

Stendos lellītes izkārtotas pēc tautas tērpu piederības Latvijas kultūrvēsturiskajiem novadiem - Vidzemes, Latgales, Zemgales, Augšzemes, Kurzemes (1939. gada Latvijas novadu teritoriālais iedalījums). Katra novada tautas tērps vēsta par tā darināšanas un valkāšanas īpašībām un ļauj izvērtēt, cik daudzveidīgs un krāšņs ir latviskais mantojums.

Latvijas kartē izcelti pagasti un etnogrāfiskie novadi ar atzīmētiem lellīšu kārtas numuriem, kas parāda tautas tērpa piederību attiecīgajai vietai. Digitālajā ekrānā ir iespēja iepazīties ar plašāku Austras Lindes biogrāfiju, kolekcijas tapšanas gaitu, izstādēm un ievērojamākajām apmeklētāju atsauksmēm.

Godinot novadnieci 100. dzimšanās dienā, izstādē iekārtots Austras Lindes piemiņas stūrītis, kurā eksponētas stellītes, uz kurām austi miniatūrie tautas tērpi, kā arī citas personīgās lietas un daudzveidīgie rokdarbi. Tāpat arī Austras Lindes tautas tērps, kuru izstādes atklāšanas laikā Alūksnes muzejam svinīgi dāvināja Austras meita Astra Pavlovska.

Pirms izstādes atklāšanas, atceres pasākumā par savas mātes dzīves gājumu un par to, kā tapusi unikālā kolekcija, stāstīja meita Astra. Tajā piedalījās arī Astras dzīvesbiedrs Oļģerts Pavlovskis un dēls Raimonds, mazdēli, radi, draugi, domubiedri un radošā komanda, kura sadarbībā ar Alūksnes muzeja kolektīvu realizējusi šo projektu, kas visiem tajā iesaistītājiem kļuvis par sirdsdarbu. Ar latviešu tautas dziesmām emocionālo noskaņu paspilgtināja Linda un Dana Berkules un Katrīna Berkule. Viens no saviļņojošākajiem mirkļiem atceres pasākumā bija, kad Alūksnes muzeja kolektīvas pasniedza Astrai Pavlovskai dzimto māju dekoratīvā koka fragmentu nu plāksni ar mājas vārdu.

Pateicoties patiesai dzimtenes mīlestībai un piederībai dzimtajai vietai, Astra Pavlovska dalījās ar mammas mūža nozīmīgāko darbu, tā atklājot arī daļiņu no savas mammas sirds, darba tikuma un latvietības.