Salaspils reaktora demontāža apturēta, pat nesākta

 
©Mārtiņš Zilgalvis/ F64 Photo Agency

Pēc Valsts kontroles iznīcinošā ziņojuma par Salaspils kodolreaktora likvidācijas gaitu, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija nākusi klajā ar savdabīgu problēmas risinājumu. Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā (LVĢMC) tiks pieņemts trešais valdes loceklis. Ir izsludināts konkurss uz šo labi apmaksāto vakanci – gribētāji var pieteikties uz algu vairāk nekā 4,6 tūkstoši eiro mēnesī.

Savukārt divi citi konkursi, kuru rezultātā reaktors patiešām tiktu demontēts un tā pārpalikumi noglabāti radioaktīvo atkritumu glabātavā Radons, ir apturēti. Nav naudas.

Šogad, revidējot Vides ministrijas un tās padotības iestāžu tēriņus, Valsts kontrole konstatēja, ka reaktora likvidācijas pasākumu īstenošanai kopš 2014. gada bija atvēlēti gandrīz četri miljoni eiro.

Likvidē jau desmit gadu

Salaspils pētnieciskais kodolreaktors tika apturēts 1995. gadā. Izlietotā kodoldegviela izvesta uz Krieviju 2008. gadā. Tad arī beidzot varēja sākt reaktoru likvidēt, taču tas stāv kā stāvējis un ik pa brīdim atgādina par sevi ar dažādām problēmām - te radioaktīvo dzesēšanas ūdeņu tvertnēs sūces, te neskaidrības par objekta piederību, te naudas uzturēšanai pietrūkst. Vispirms reaktors bija Latvijas Universitātei piederīgs. Taču idejas par reaktora izmantošanu zinātniskam biznesam nomira. Pēc tam to pārņēma Vides ministrijas padotības uzņēmums - LVĢMC. Šogad, revidējot Vides ministrijas un tās padotības iestāžu tēriņus, Valsts kontrole konstatēja, ka reaktora likvidācijas pasākumu īstenošanai kopš 2014. gada bija atvēlēti gandrīz četri miljoni eiro, bet tiešajiem likvidācijas pasākumiem iztērēts tikai 0,1% no šīs summas. Un, ka viss, ko vien varēja izdarīt nolaidīgi un pavirši, Salaspils kodolreaktora likvidētāji izdarījuši. Nepareizi izsludināti konkursi, novecojuši aprēķini un neaktuāli risinājumi. Gandrīz miljons bija iztērēts tikai uz objekta apsaimniekošanu, bet atlikušie trīs miljoni mētājās LVĢMC kontā. Zaudēts laiks un nauda. Izsludinātajos konkursos par aplami sarēķināto cenu neviens uzņēmējs demontāžas un būvniecības pakalpojumus nebija ar mieru piedāvāt. Ar nepilniem astoņiem miljoniem ne tuvu nepietiek. 2004. gadā tika lēsts, ka reaktora pilnīgai likvidācijai līdz zaļam mauriņam nepieciešami 23,9 miljoni eiro.

Mārtiņš Zilgalvis/ F64 Photo Agency

Nav naudas, nav iepirkumu

Pastāv arī taupīgāka versija par daļēju reaktora likvidāciju, neaiztiekot tās būves un infrastruktūru, kur nav radioaktīvā piesārņojuma. Tas maksātu lētāk - kādus 13 miljonus. Taču arī tādas naudas nav, tāpēc pašlaik nekas nenotiek. LVĢMC konkursus ir apturējis un skaidro to šādi:

«Pamatojoties uz Finanšu ministrijas norādījumiem, ka papildu līdzekļi jaunas radioaktīvo atkritumu tvertnes un ilgtermiņa glabātavas būvniecībai radioaktīvo atkritumu glabātavā Radons nav pieejami, šis iepirkums ir pārtraukts. Salaspils kodolreaktoru nedrīkst demontēt, kamēr nav izbūvēta vieta, kur apglabāt un uzglabāt demontāžas laikā radušos radioaktīvos atkritumus, tāpēc iepirkuma komisija pieņēma lēmumu pārtraukt arī šo iepirkumu.» Meteocentrs skaidro, ka turpmākais problēmas risinājums būs atkarīgs no Vides aizsardzības ministrijas lēmuma par darbu izpildes kārtību.

Piešķirs vēl vienu priekšnieku

Pašlaik izskatīšanai valdībā tiek virzīts informatīvais ziņojums Par jaunas radioaktīvo atkritumu tvertnes, ilgtermiņa glabātavas un esošo radioaktīvo atkritumu tvertņu pārsegšanas projekta izstrādi radioaktīvo atkritumu glabātavai «Radons» un Salaspils kodolreaktora izpētes un demontāžas projekta izstrādi. Taču jādomā, pēcvēlēšanu periodā politiķiem ir aktuālāki jautājumi risināmi, tostarp jaunas valdības izveidošana.

Kamēr nav skaidrs, kas tālāk tiks darīts ar reaktoru, LVĢMC ir nodarbināts ar citiem būvdarbiem. Meteocentra ēkā Maskavas ielā 165 pašlaik notiek rekonstrukcija un pārbūve. Tiek mainīta arī apkures sistēma. Ikdienas darbs gan netiek pārtraukts, laikapstākļi tiek vēroti un prognozes taisītas, bet, lai darbinieki nenosaltu, viņiem sarūpēti elektriskie sildītāji.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija tikmēr cenšas sarūpēt pastiprinājumu meteocentra vadībai, proti, trešo valdes locekli. Kā skaidro ministrijas preses dienests: «Pašlaik LVĢMC darbība ir jāpilnveido, tāpēc, lai LVĢMC attīstītu, konkurss izsludināts jau šajā rudenī, lai ar nākamo gadu valde būtu triju cilvēku sastāvā un varētu pilnvērtīgi darboties.» Vispār - saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem meteocentru drīkstētu vadīt pat pieci valdes locekļi, bet pašlaik to ir divi - priekšsēdētājs Kristaps Treimanis un Jānis Liepiņš. Viņi tad arī ir galvenie atbildīgie par buksējošo Salaspils kodoreaktora likvidācijas ieceri. Būs vēl trešais.

 

Abonē