Iedzīvotāju grupa sākusi parakstu vākšanu pret vēja elektrostaciju parka izbūvi Dobeles un Tukuma novados, apliecināja iniciatīvas grupas pārstāve, SIA "Baltic Candles Ltd." direktore Zita Sāviča.
Plānots, ka parakstu vākšana norisināsies līdz 17.oktobrim. Ja iegūtais parakstu skaits nebūs pietiekams, akcijas laiks tiks pagarināts. Sāviča stāstīja, ka plānots savākt vismaz tik daudz parakstu, cik iedzīvotāji pēdējās vēlēšanās ievēlējuši Dobeles novada domi.
Centrālās vēlēšanu komisijas informācija liecina, ka pērn pašvaldību vēlēšanās Dobeles novadā piedalījušies 5980 vēlētāju. Pašlaik pret ieceri var parakstīties 11 vietās Dobelē, taču parakstu vākšanas vietu skaits augs, jo vietējie izrāda interesi par iespēju iesaistīties, prognozēja Sāviča.
Lai arī sabiedriskajā apspriedē par parka ietekmes uz vidi novērtējumu Dobelē piedalījās tikai vairāki desmiti iedzīvotāju, parakstu vācēji ir pārliecināti, ka viņu akcijā aktivitāte būs lielāka. Sāviča pauda, ka apspriede netika savlaicīgi izziņota, turklāt tā notika darba dienas vidū.
"Domāju, ka aktivitāte nāks vienā līknē ar informētību," piebilda iniciatīvas grupas pārstāve, skaidrojot, ka daudzi iedzīvotāji vispār nav informēti par ieceri.
Parakstus plānos iesniegt vietējās pašvaldībās, un vismaz Dobeles pašvaldība iedzīvotājiem ir solījusi, ka viņu viedoklis tikšot ņemts vērā.
Tāpat aktīvisti sociālajā tīklā "Facebook" ir izveidojuši grupu "Par Zemgali bez vēja ģeneratoriem", kurā pauž, ka vēja parka troksnis, infraskaņa un ultraskaņa, kā arī vibrācija negatīvi ietekmēs cilvēku veselību, pašsajūtu un dzīves kvalitāti līdz pat 20 kilometru rādiusā. Tāpat viņi uzskata, ka objekts degradēs Zemgales lauku ainavu un pazeminās lauksaimniecības zemes kvalitāti. Tāpat vietējie nobažījušies par putnu un sikspārņu bojāeju, jo parks iecerēts atradīsies tiešā gājputnu ceļa tuvumā, kā arī par nekustamo īpašumu vērtības būtisku pazemināšanos reģionā un citiem aspektiem.
"Solītā labuma vietā mēs visi ilgtermiņā riskējam uzņemties sekas, kas nav samērojamas ar Latvijas attīstības pamatnostādnēm, interesēm un vērtībām. Likumsakarīgi, daudziem vietējiem iedzīvotājiem ir radies loģisks jautājums - kādēļ mums ir nepieciešams šāds milzīgs, vidi degradējošs un veselību bojājošs vēja ģeneratoru projekts, un kādēļ Zviedrijas uzņēmēji šādu mega vēja ģeneratoru parku nebūvē jūrā vai savā zemē, bet gan mūsu māju pievārtē," pausts publikācijā sociālajā tīklā, aicinot piedalīties parakstu vākšanas akcijā.
Jau ziņots, ka uzņēmums "Eolus" tuvāko četru gadu laikā Dobeles un Tukuma novados par aptuveni 250 miljoniem eiro plāno būvēt Latvijā lielāko vēja elektrostaciju parku, uzstādot 51 vēja turbīnu.
"Eolus" valdes loceklis Gatis Galviņš iepriekš informēja, ka vēja enerģijas parks varēs saražot aptuveni 0,7 teravatstundas elektroenerģijas gadā, kas būs aptuveni 10% no Latvijas elektroenerģijas gada patēriņa.
Galviņš atzīmēja, ka vēja elektrostaciju parku plānots veidot savienotā teritorijā, kas atrodas divās pašvaldībās - daļa parka atradīsies Dobeles novada Dobeles pagastā, bet daļa - Tukuma novada Džūkstes pagastā. Patlaban noris projekta ietekmes un vidi ziņojuma sabiedriskā apspriešana, ir notikušas vairākas sabiedriskās apspriešanas sanāksmes. Paredzams, ka ietekmes uz vidi atzinuma apstiprināšana varētu notikt līdz gada beigām, kam sekos projekta būvniecības fāze.
Lai arī iepriekš Dobeles novada pašvaldība paudusi bažas par projekta ietekmi uz iedzīvotāju veselības stāvokli, pašlaik pašvaldība neesot gatava izteikt savu nostāju, jo iepazīstas ar ietekmes uz vidi ziņojumu, tas tiek izskatīts un vērtēts, skaidroja pašvaldības pārstāve Liesma Sāviča. Viņa piebilda, ka ziņojuma apspriedē septembra sākumā Dobelē piedalījies liels iedzīvotāju skaits.
Savukārt Tukuma novada domes priekšsēdētājs Ēriks Lukmans ("Tukuma pilsētai un novadam") apgalvoja, ka Džūkstes pagasta iedzīvotāju nostāja par vēja elektrostaciju parka būvniecību ir saprotoša un kopumā atbalstoša. Arī novada pašvaldība un Slampes-Džūkstes pagastu pārvalde atbalsta ieceri, redzot projekta realizācijā daudzus ieguvumus novada attīstībai un izaugsmei.