Pēc vairāk kā desmit gadu darba amatu pamet psihoneiroloģiskās slimnīcas "Ģintermuiža" vadītājs

© f64

Jaunajam psihoneiroloģiskās slimnīcas "Ģintermuiža" vadītājam, lai nodrošinātu iestādes attīstību, nevajadzētu paļauties tikai uz valsts finansējumu, pametot VSIA "Slimnīca "Ģintermuiža"" valdes locekļa amatu, atzina Uldis Čāčus.

"Firmas.lv" dati liecina, ka Čāčus slimnīcu Jelgavā vada kopš 2002.gada janvāra. Pamest amatu esot viņa personīgais lēmums. Iestādes vadītājs neslēpa, ka darba attiecībās bijušas arī dažādas problēmsituācijas, taču viņš neesot izjutis spiedienu darbu pamest.

"Diez vai manā vecumā kāds skrien pakaļ ar piedāvājumiem," Čāčus skaidroja, ka plāno atpūsties, un darba piedāvājumus citur nav saņēmis.

Slimnīcas vadītājs ir gandarīts, ka viņam izdevies sakārtot iestādes struktūru, lai tā būtu darboties spējīga, jo, kad sācis darbu, "bija pārmaiņu laiki". Tāpat izdevies veikt plašus slimnīcas kompleksa remontdarbus.

Kā vienu no izaicinājumiem jaunajam "Ģintermuižas" vadītājam Čāčus minēja finansējuma piesaisti no malas, jo nevarot paļauties tikai uz valsts atbalstu.

"Firmas.lv" dati liecina, ka pagājušajā gadā valsts kapitālsabiedrības "Slimnīca "Ģintermuiža"" apgrozījums bijis 5 627 461 eiro, bet slimnīcas peļņa sasniegusi 7225 eiro. Iestādē nodarbināti teju 500 darbinieki.

Jau vēstīts, ka Veselības ministrija (VM) kā kapitāldaļu turētāja saņēmusi Čāčus iesniegumu ar lūgumu pārtraukt viņa pilnvarojuma līgumu.

VM izsaka pateicību Čāčum par ieguldījumu slimnīcas vadībā un attīstībā, nodrošinot kvalitatīvu ārstniecību slimnīcas pacientiem.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais