Latvijā sākusies sēja
 
©Publicitātes foto

Ziemas mainīgo laika apstākļu dēļ cietusi daļa ziemāju. Saimniekiem daļā lauku būs jāpārsēj rapsis, bet graudaugus vajadzēs piesēt vien tur, kur rudens lietavās tie izslīkuši, liecina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības speciālistu veiktie sējumu apsekojumi. Sausākajos Kurzemes un Zemgales laukos jau sākušies pavasara sējas darbi.

LLKC speciālistu novērojumi liecina, ka rapsis kā visjutīgākā ziemošanas kultūra cietis visvairāk. Tam nepatīk arī pašreizējais ilgstošais mitrums un pavasara peļķes uz laukiem.

«Sējas darbi šonedēļ varētu sākties arī sausākos laukos Vidzemē un Latgalē. Šajos reģionos paredzama vasarāju sēja ļoti lielos apmēros, jo rudenī ievērojamas platības palika neapsētas ar ziemājiem. Tādēļ sējas darbi noteikti turpināsies visu aprīli. Pirmos sēs zirņus un pupas, tad graudaugus un beigs ar vasaras rapsi,» atklāj LLKC Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis.

LLKC augkopības konsultanti no Kurzemes ieskicē visai raibu situāciju reģionos. Kuldīgas apkaimē, vietās, kur uz lauka stāvēja lāmas, izskatījās, ka ziemāji nav izdzīvojuši. «Tomēr, parādoties saulītei, ziemāju laukos beidzot varēja saskatīt zaļo krāsu! Tādēļ pašlaik ļoti aktuāls ir jautājums, kad varēs tikt uz lauka, lai augiem iedotu mēslojumu. Ar bažām vērojam rapšu laukus, kurus ziemā meža zvēri noēda tik zemu kā vēl nekad. Nevar zināt, vai tur rapsis ataugs,» uzsver LLKC Kuldīgas biroja augkopības konsultante Daiga Mellere. Liepājas un Saldus pusē ziemas mieži, rudzi, ziemas kvieši, lai gan vietām izslīkuši un lielā mitruma dēļ nav pat sadīguši, kopumā pārziemojuši ļoti labi. Saimnieki, kuri Lieldienās paspēja uz laukiem izsēt mēslojumu, nu jau var redzēt, ka augi no sarkaniem pārvēršas zaļos un sāk augt. Viss kārtībā ir Nīcas pusē, kur jau sākusies veģetācija un rapsis labi pārziemojis, bet bēdīgāk izskatās Saldus apkaimē - ir lauki, kuri ir pilnīgi pelēki, - veģetācija vēl nav sākusies, un lauki ir ļoti mitri.

Pēc lielajiem rudens plūdiem arī Latgales lauki ir raibi, - ziemas kvieši, lai arī vēl nav sacerojuši, ir pārziemojuši. Rēzeknes apkārtnē ziemas rapsim izdevies pārziemot, bet vēl tas ir salīdzinoši mazs - tikai ar piecām sešām lapām. Daudzos laukos sējumus izretinājušas ilgi stāvošās peļķes.

Liels mitrums joprojām valda Gulbenes pusē, kur lauku darbi sākušies tikai ganību un zālāju ecēšanā. «Mēslojumu nevar izsēt, jo lauki pārlieku mitri. Augu veģetācija atjaunojusies tikai dienvidu nogāzēs. Ļoti vēlu - 26. oktobrī - sētie bioloģiskie ziemas rudzi pašlaik ir līdz zemei brūni, bet vidus - zaļš, un izskatās, ka dzīvos,» ar cerību teic LLKC Gulbenes biroja augkopības konsultante Inga Freimane.