Bedrainie ceļi apgrūtina "ātrajai palīdzībai" nogādāt pacientus slimnīcā

© F64 Photo Agency

Sliktā ceļu stāvokļa dēļ Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) brigādēm ir grūtības nogādāt slimnīcās pacientus. Turklāt pacientu veselības stāvoklis, ja viņi tiek vesti pa bedrainu ceļu, mēdz pasliktināties, un atsevišķos gadījumos nākas pat pielietot lielāku pretsāpju medikamentu devu, ceturtdien vēstīja LNT rīta ziņu raidījums "900 sekundes".

Piemēram, pie Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS), kur NMPD brigādes ved pacientus, var nokļūt pa trīs ceļiem. Tie visi ir sliktā stāvoklī, stāsta aptaujātie NMPD automašīnu vadītāji. Sliktākais no ceļiem savieno Hipokrāta un Juglas ielas. Šeit savus automobiļus novieto arī pacienti un viņu radi, kuri apmeklē Onkoloģijas centru un RAKUS. „Ātrai palīdzībai te ir jābrauc, droši vien pēc iespējas ātrāk jātiek kaut kur vajadzīgā vietā, bet pa tādiem ceļiem ātri neizbrauksi," saka pacients Normunds. "Vadoņi, saņematies! Ministru prezident, ministri, satiksmes ministr! [...] Vismaz ap slimnīcām sataisiet ceļus. Pašiem kauns nav? Jūs taču paši kādreiz šeit nonāksiet," norāda arī pacients Ronalds.
Lai slimnieki mazāk izjustu bedres uz ceļa, daļai no viņiem tiek dota lielākā atsāpināšanās līdzekļu deva, stāsta NMPD brigādes ārsts ar 33 gadu stāžu Alberts Meščerjākovs. "Tas ceļš, ka viņu krata nepārtraukti, tas pasliktina [veselības] stāvokli. Ja ir pacienti ar lūzumiem, tad jādod vairāk pretsāpju līdzekļi, lai viņam nesāpētu. Ja vajag stacionēt "Gaiļezerā", tad, no kuras puses tu negribi, iespējas pa labo ceļu braukt nav," saka mediķis.
Pirms nepilna gada mazu daļu no ceļa, kas savieno Hipokrāta un Juglas ielas un kur NMPD brigādes ved pacientus, saremontēja, taču lielākā daļa palika ar bedrēm. Tikai 400 metri no ceļa pieder Rīgas pašvaldībai, pārējam ceļa posmam ir privātie īpašnieki. "Satiksmes departaments uz privātas teritorijas nedrīkst veikt remontdarbus. Rīgas pašvaldība nedrīkst tērēt nodokļu maksātāju līdzekļus privātu teritoriju sakārtošanai," skaidro Rīgas domes Satiksmes departamenta pārstāve Una Ahuna-Ozola.
Neviens normatīvais akts pašlaik nenosaka, kādā stāvoklī jābūt ceļiem un piebrauktuvēm pie slimnīcām, lai tās nodrošinātu ātru nokļūšanu pie ārstniecības iestādēm. "Šis stāvoklis nav nekāds unikāls ar RAKUS. Līdzīga situācija ir ar Stradiņa slimnīcu, kā arī ar daudzām citām slimnīcām valstī. Patiešām ir neskaidrs, pēc kādām prasībām ir jāveido šie ceļi un no kā tad var prasīt atbildība par to, ka šie ceļi nav sakārtoti un ka mums pacientu transportēšana ir apgrūtināta," atzīst NMPD vadītāja Liene Cipule.
Šo jautājumu NMPD vadītāja tuvākajā laikā vēlas aktualizēt, lai taptu normatīvo aktu regulējums par to, kādiem ir jābūt ceļiem pie slimnīcām. Tikmēr pagaidām neviens uz pacientu un mediķu lūgumiem neatsaucas.

Latvijā

Ikviens, kurš ikdienā brauc ar auto, būs pievērsis uzmanību tam, cik liels daudzums kravas automašīnu pārvietojas pa koplietošanas ceļiem. Īpaši, ja dodaties Eiropas virzienā – ceļš no Kauņas Lietuvā līdz Polijai un tālāk uz Rietumeiropu ir kā pudeles kakls, kur visi kravinieki saspiežas šaurajā “Suvalku koridorā”, kas ir vienīgais sauszemes ceļš no Baltijas valstīm uz Rietumeiropu, neiebraucot trešajās valstīs. Tā ir arī laba vieta, lai subjektīvi novērtētu, cik attīstīta ir loģistikas nozare katrā no Baltijas valstīm.

Svarīgākais