Šodien Rundāles pilī "princese" Elizabete Bīrona, kura valdītu Latvijā, ja mūsu valsts nebūtu kļuvusi par republiku, atklāja restaurētās Hercogienes telpas - buduāru, tualetes kabinetu un guļamistabu.
Svinīgajā pasākumā klāt bija arī "Kurzemes princis" Ernsts Johanss Bīrons, kā arī Valsts prezidents Valdis Zatlers ar dzīvesbiedri Lilitu, kultūras ministrs Ints Dālderis un daudzi kultūras darbinieki.
Pasākumā tika prezentēta Rundāles pils restaurācijas pabeigšanas programma, kuru finansiāli atbalsta mecenāti Boriss un Ināra Teterevi. Saskaņā ar parakstīto līgumu mecenāti pils restaurācijas pabeigšanā ir apņēmušies ieguldīt 0,5 miljonus latu.
Restaurācijas darbi tiks veikti Hercoga bibliotēkā, kurai jau ir sagādāti 11 grāmatu skapji. Šīs telpas restaurācijai nepieciešami 247 505 lati. Tiks restaurēta arī Biljarda zāle, kurā pagaidām par Tetereva ziedotajiem 10 000 latu ir restaurēts griestu gleznojums. Kopumā šīs telpas restaurācijas pabeigšanai nepieciešami 41 048 lati.
Restaurācijas darbi tiks veikti arī Hercoga otrajā darba kabinetā, kura atjaunošana Teterevs jau ieguldījis 84 258 latus. Šajā telpā vēl ir jāveic sienu gleznojuma mākslinieciskā restaurācija, griestu gleznošana, kamīna rekonstrukcija, grīdu un logu restaurācija. Tas kopumā izmaksās 119 620 latus.
Atbildot uz žurnālistu jautājumiem, Teterevs sacīja, ka kļūt par mecenātu viņu mudināja optimista dzīves filozofija, ka, neraugoties uz krīzēm un grūtībām, galu galā viss būs labi. Uzņēmējs piebilda, ka liela loma sadarbības nostiprināšanā ir bijusi Rundāles pils muzeja direktoram Imantam Lancmanim un viņa komandai, kas ir apliecinājusi, ka ir pašaizliedzīgi un prasmīgi cilvēki. "Ir prieks un gandarījums palīdzēt cilvēkam, kurš vairāk nekā 40 gadus no sava mūža ir ziedojis uz mākslas altāra," teica Teterevs.
Savukārt Ināra Tetereva pastāstīja, ka sadarbība sākusies apmēram 1997.gadā, kad viņi viesošanās laikā redzējuši, cik nožēlojamā stāvoklī ir Rundāles pils ieejas kāpnes. Tetereva uzsvēra, ka ziedot arvien vairāk līdzekļu Rundāles pils restaurācijai mudinājis arī azarts, jo ir patīkami redzēt, ka par naudu var izdarīt brīnišķīgas lietas. Nevienas citas pils restaurācijai pāris nav ziedojis, tā vietā tiekot palīdzēts veciem cilvēkiem, vientuļajām mātēm un dzīvnieku patversmēm.
Rundāles pili Teterevi apmeklējot pāris reizes gadā. Nozīmīgas viņu ģimenes jubilejas pilī pagaidām neesot svinētas, bet te esot notikušas greznas viesības Tetereva biznesa partneriem no Maskavas.
Šodien Rundāles pilī tika parakstīts līgums par Borisa un Ināras Teterevu ģimenes ziedojumu 0,5 miljonu latu apmērā Rundāles pils restaurācijas pabeigšanas programmas 2010.-2014.gada īstenošanai.
Rundāles pils direktors Imants Lancmanis iepriekš atzina, ka Rundāles pils restaurācijas pabeigšana ir būtisks uzdevums tuvāko gadu laikā. "Plānojam, ka pils būs pilnīgi restaurēta 2014.gadā. Tetereva ģimene ir viena no lielākajiem privātajiem mecenātiem Latvijā, kas nesavtīgi un regulāri atbalstījusi Baltijas un Latvijas 18.gadsimta ievērojamākā baroka arhitektūras ansambļa Rundāles pils kompleksa restaurāciju un darbību 12 gadu garumā," sacīja Lancmanis.
Līdzšinējais finansiālais atbalsts Rundāles pilij, ko sniegusi Teterevu ģimene, ir 145 232 lati. Teterevu ģimenes finansējums ir ieguldīts restaurācijas konservācijas procesā un vairākos restaurētajos Rundāles pils interjeros un eksterjeros.
Jau ziņots, ka līdz 2014.gadam Rundāles pilī jāpabeidz restaurācija Hercoga Ernsta Johana bibliotēkai, Biljarda zālei un Hercoga otrajam darba kabinetam. Pabeidzot iecerētos darbus, Rundāles pils iegūtu ne tikai trīs ļoti svarīgas un sarežģītas telpas, bet arī iekļautos pasaules kultūras mantojuma galamērķu sarakstā ar unikālu baroka un rokoko arhitektūras ansambļa pērli, līdzās Pēterhofas ansamblim, Sanktpēterburgas Ziemas pilij un pat Versaļas pils kompleksam Francijā.
Rundāles pils ir viens no populārākajiem tūrisma galamērķiem ārvalstu tūristiem, kā arī vienīgā ekskluzīvā lokācija valsts līmeņa prezentācijas pasākumiem, starptautiskiem mākslas un mūzikas festivāliem, biznesa vides prezentāciju pasākumiem. Rundāles pils ir visapmeklētākais muzeja komplekss Latvijā, kas atvērts apmeklētājiem visu gadu un katru dienu.
Rundāles pils ir Kurzemes hercoga Ernsta Johana Bīrona vasaras rezidence. Pils celta vairākos posmos: no 1736.gada līdz 1740.gadam un no 1763.gada līdz 1768.gadam. Pamatakmens Rundāles pils būvniecībai ielikts 1736.gada 24.maijā, kas arī tiek uzskatīta par pils dzimšanas dienu.
Rundāles pils ir viens no Latvijas izcilākajiem arhitektūras pieminekļiem, kas nozīmīgs kā baroka laikmeta pils ansamblis ar pili, staļļiem un parku. Tas paceļas Zemgales līdzenumā, neskartā lauku ainavā, tā saglabājot sākotnējo arhitekta ieceri - centrā visam pāri pils kā valdnieka varenības simbols, no kura alejas aiziet bezgalībā.
Pils īpašo vērtību nosaka arī telpu vienotā mākslinieciskā apdare, veidojumi un gleznojumi ir laika zoba bojāti, bet tos nav skārušas jaunāku laiku pārbūves un lieli kara laiku postījumi.
Teterevu vārds arī iepriekš masu medijos izskanējis saistībā ar atbalstu Rundāles pilij. Boriss Teterevs ir daudzkārtējs Rundāles pils muzeja restaurācijas projektu sponsors. Ar viņa atbalstu 1994.gadā atjaunotas pagalma rietumu puses centrālās kāpnes, bet 1998.gadā pēc restaurācijas publikai atvērta pirmā telpa rietumu korpusā - hercogienes buduārs. Iepriekš viņš ir finansējis hercogienes guļamistabas, buduāra, tualetes istabas un darba kabineta restaurāciju, kā arī bijis iesaistīts citos projektos.
Savukārt pagājušā gada nogalē kļuva zināms, ka no Tetereva mēģina piedzīt 50 miljonus eiro (35 miljonus latu) saistībā ar projektu "Kāpa". Rīgas apgabaltiesa 15.jūnijā paredzējusi izskatīt Tetereva prasību pret SIA "ATB 1", SIA "Nemo Holdings" un SIA "Askanio", kurā viņš lūdzis atzīt kā spēkā neesošu 50 miljonus eiro vērto triju īpašumu Jūrmalā, kur patlaban tiek attīstīts vissezonas slēpošanas trases projekts "Kāpa", pirkuma līgumu.