Ministrs liek pārbaudīt iespējamo krāpniecību ar OIK atļaujām

© Ilze Zvēra, F64 Photo Agency

Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V) uzdevis Ekonomikas ministrijas kontroles grupai kopā ar kompetento iestāžu pieaicinātajiem ekspertiem nekavējoties veikt pārbaudes saistībā ar TV3 raidījumā "Nekā Personīga" paustajām bažām, ka vairāki uzņēmumi varētu būt krāpušies ar atļaujām elektroenerģijas ražošanai obligātajā iepirkumā.

Raidījums atklājis vairākus uzņēmumus, kuri nav laikā pabeiguši projektus, bet licences saglabājuši, AS "Sadales tīkls" testā padodot jaudu no pārvietojama ģeneratora. Ja šie uzņēmumi sāks darbu un izmantos iespēju elektrību tirgot par paaugstināto cenu, patērētājiem tas izmaksās līdz 100 miljoniem eiro obligātā iepirkuma komponentes (OIK) maksājumos nākamajos 10 gados.

Ekonomikas ministrijā aģentūrai LETA pavēstīja, ka Ašeradens uzdevis veikt pārbaudes, izbraucot uz konkrētajām vietām.

Šīs vietas ir "Kriozes", Saldus pagasts, Saldus novads (SIA "Briedis būve"), Cesvaines iela 18B, Madona, Madonas novads (SIA "Madonas Eko"), Cecīļu iela 12, Ieriķi, Drabešu pagasts, Amatas novads (SIA "Tektus"), Cecīļu iela 16, Ieriķi, Drabešu pagasts, Amatas novads (SIA "M parks"), Valkas iela 1A, Strenči, Strenču novads (SIA "E Strenči"), SIA "Elektro rīdzene" (Ezera iela 6 , Rīdzene, Vaives pagasts, Cēsu novads), Tirgus iela 6, Seda, Strenču novads (SIA "E Seda"), kā arī Vestienas iela 2, Rīga (SIA "Rīgas enerģija").

Tāpat pārbaudi uzdots veikt SIA "Rīgas enerģija" apjomīgajā koģenerācijas stacijā Vestienas ielā 2, Rīgā. Šis uzņēmums saistīts ar uzņēmēju Māri Martinsonu. "Nekā Personīga" esot zināms, ka šī stacija nav nodota ekspluatācijā, un ir aizdomas, ka pārbaudes tests varētu nebūt noticis godīgi.

Pārbaužu laikā paredzēts pārliecināties klātienē par koģenerācijas staciju darbību atbilstoši licencei.

Vienlaikus Ašeradens uzdevis "Sadales tīkls" sākt iekšējo pārbaudi saistībā ar izdoto pārbaudes aktu par "Rīgas enerģijas" koģenerācijas stacijas darbību.

Vienlaikus Ašeradens uzdevis "Sadales tīkls" sākt iekšējo pārbaudi saistībā ar izdoto pārbaudes aktu par "Rīgas enerģijas" koģenerācijas stacijas darbību.

Ekonomikas ministrs arī plāno vērsties Valsts policijā par pārbaudes sākšanu saistībā ar iespējamu krāpniecību "Rīgas enerģijas" darbībā.

Atbildīgie "Sadales tīkla" darbinieki uz laiku ir atstādināti no pienākumu veikšanas, kamēr notiek izmeklēšana.

Savukārt AS "Latvenergo" valde meitasuzņēmuma "Sadales tīkls" valdes priekšsēdētājam Andim Pinkulim pieprasījusi nekavējoties nodrošināt pilnīgu apstākļu noskaidrošanu, izvērtējot "Sadales tīkla" darbinieku atbildību un rīcību, veidojot dokumentāciju un komunicējot ar citām lēmumu pieņemošām organizācijām par ekspluatācijā nododamajām koģenerācijas stacijām un to darbību. Uzdots sākt iekšēju izmeklēšanu par iespējamu rupju darba pienākumu nepildīšanu vai ļaunprātību.

Uzņēmumiem, kas pieķerti krāpniecībā ar atļaujām elektroenerģijas ražošanai obligātajā iepirkumā, atļaujas netiks pagarinātas, šodien žurnālistiem sacīja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V).

Ministrs sacīja, ka jautājums par obligātā iepirkuma komponenti (OIK) ir fundamentāla problēma. "OIK sistēma tika izveidota tā, ka tās ieviešana netika uzraudzīta, turklāt pa vidu notika visādi brīnumi. Tāpēc uzdevu rīkojumu Būvniecības valsts kontroles birojam (BVKB) izveidot būvuzraugu pozīciju, kas uzraudzītu šos objektus, pārbaudītu, vai šis iekārtas darbojas utt. Patlaban ir izveidota administratīvā bāze un BVKB inspektori ir apmeklējuši pirmās divas vai trīs stacijas un veikuši pārbaudes," skaidroja Ašeradens.

Svarīgākais