Piektdien ap plkst.17 Daugavā pie Pļaviņām sākās ledus kustība un plkst.18 ūdens līmenis sasniedza 11,4 metrus virs stacijas nulles punkta, kas ir 30 centimetrus (cm) virs kritiskās atzīmes, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra operatīvie dati.
Novērojumi liecina ledus sastrēgums ir apstājies pie Pļaviņām. 17.30-19:00 ūd. līm. paaugst. par 63 cm. Applūdušas pirmās ēkas. pic.twitter.com/9JZd1kGPo2
— Meteo.lv (@LVGMC_Meteo) March 10, 2017
Iespējamo plūdu dēļ Pļaviņu iedzīvotāji šovakar gatavojas nemierīgai naktij, aģentūrai LETA atzina aptaujātie vietējie ļaudis.
Iedzīvotāji satraukti par Daugavas krastā esošajiem namiem un citiem īpašumiem, kas varētu applūst, taču satraukums esot mazāks nekā 2013.gadā, kad applūda liela Pļaviņu teritorija. Kāds pašvaldības iedzīvotājs aģentūrai LETA atzina, ka bažas mazina nesen upes krastā izveidotā aizsargsiena, kas kavē Pļaviņu applūšanu.
Aģentūra LETA šovakar novēroja, ka Pļaviņās upmalā sapulcējušies vairāki interesenti un garāmbraucēji, lai aplūkotu un iemūžinātu ledus sastrēgumu Daugavā.
Ap plkst.18 Pļaviņās gan bija applūdušas tikai dažas ēkas un pagalmi, kas atrodas tuvāk Daugavai. Šajās ēkās cilvēki nebija sastopami.
Kā ziņots, saistībā ar iespējamajiem plūdiem Pļaviņu novada dome šovakar plkst.21 sasaukusi Civilās aizsardzības komisijas ārkārtas sēdi. Novada priekšsēdētāja Gunta Žilde neizslēdza upes applūšanu, ņemot vērā, ka ledus nav stingrs, turklāt ar sniega piejaukumu tas var sākt sablīvēties. Ledus gabali ir apstājušies upes visšaurākajā vietā, un, ja ūdens plūsma no Jēkabpils puses to neizkustinās, upe var applūst, pauda Žilde.
Ja upe tomēr applūdīs, Žilde norādīja, ka pašvaldība plāno piešķirt nepieciešamos līdzekļus plūdu seku novēršanai, kā arī šim mērķim prasīt finansējumu no Vides un reģionālās attīstības ministrijas, lai atjaunotu pašvaldībai piederošos īpašumus. Savukārt iedzīvotājiem, kuriem tiks bojāti īpašumi un kuriem nav apdrošināšanas, pašvaldība plāno izmaksāt pabalstus.