Izskatot iesniegumu saistībā ar Ziemassvētku egles iedegšanas pasākumu Karostas mikrorajonā Liepājā, kas lielā mērā esot noticis krievu valodā, Valsts valodas centrs (VVC) konstatējis, ka Liepājas dome formāli nav pārkāpusi Valsts valodas likuma prasības, jo pasākumā ir nodrošināts tulkojums valsts valodā.
Tomēr VVC ieskatā amatpersonu uzrunas svešvalodā nav laba prakse, kas veicinātu ātrāku sabiedrības integrāciju, aģentūru LETA informēja VVC pārstāve Sarmīte Pāvulēna.
Ar iesniegumu VVC bija vērsusies Liepājā reģistrēta partija "Nacionālā savienība "Taisnīgums"", aicinot izvērtēt Liepājas domes reliģisko lietu komisijas pērn 27.novembrī Karostas mikrorajonā rīkoto Ziemassvētku egles iedegšanas pasākumu, kas esot noticis svešvalodā.
Paskaidrojumā, kas saņemts no Liepājas domes reliģisko lietu komisijas, norādīts, ka svešvalodā sniegtajai informācijai bijis nodrošināts tulkojums. Līdz ar to VVC secina, ka Liepājas dome formāli nav pārkāpusi Valsts valodas likuma 11.panta pirmās daļas prasības, kas noteic, ka pašvaldību rīkotajiem pasākumiem jānotiek valsts valodā, bet, gadījumos, kad tiek lietota svešvaloda, rīkotājiem jānodrošina tulkojums valsts valodā.
Pasākumā uzrunas teikuši arī Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieki Jurijs Hadarovičs ("Liepāja kvadrātā") un Vilnis Vitkovskis (Liepājas partija). "Gan es, gan man man kolēģis uzrunas teicām valsts valodā. Pēc tam es dažus vārdus pateicu arī krieviski," skaidroja Hadarovičs.
VVC nav saprotams, kāpēc amatpersonām uzrunas jāsaka vai jātulko arī svešvalodā, jo kopš valsts valodas statusa nostiprināšanas Satversmē ir pagājuši gandrīz 20 gadi un esot jāpieņem, ka Latvijas iedzīvotāji saprot valsts valodā teiktās uzrunas. Kā atzina Pāvulēna, VVC ieskatā šī nav laba prakse, kas būtu vērsta uz latviešu valodas ietekmes palielināšanu Latvijas kultūrvidē, veicinot ātrāku sabiedrības integrāciju.