Jelgavas novada pašvaldība: nebrīvē turētie cilvēki par dzīves apstākļiem nesūdzējās

© Valsts policija

Īpašums Jelgavas novada Līvbērzes pagastā, kur nebrīvē turēti vientuļie cilvēki, jau vairākus gadus bijis Jelgavas novada pašvaldības dienestu uzraudzībā, taču tā iemītnieki neesot sūdzējušies par dzīves apstākļiem un atteikušies no palīdzības, informē novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dace Kaņepone.

Viņa skaidroja, ka Jelgavas novada pašvaldības Sociālā dienesta redzeslokā bezsaimnieka privātīpašums Līvbērzes pagastā ir apzināts jau no 2012.gada, kad pirmo reizi uz šo adresi devās sociālais darbinieks, lai apsekotu situāciju, kādos apstākļos dzīvo dienesta klients, kurš tikko bija iesniedzis iesniegumu par trūcīgās personas statusa piešķiršanu. Pašvaldība personai, kas bija vērsusies pašvaldībā pēc palīdzības un kurai tika piešķirts trūcīgā statuss, nodrošināja arī pabalstu malkas iegādei.

"Šo pēdējo četru gadu laikā tur mitinājušās kopumā līdz piecām personām. Līdz ar to arī Jelgavas novada Pašvaldības policija par saucamo "točku" bija lietas kursā, nododot šo informāciju Valsts policijas kompetencē. Valsts policijas operatīvajā izstrādē šī lieta ir jau vismaz divus gadus," informēja Kaņepone.

Gan ziemas, gan vasaras mēnešos Jelgavas novada Pašvaldības policijas darbinieki sadarbībā ar Sociālo dienestu šo konkrēto vietu apsekojuši līdz pat četrām reizēm gadā. "Konkrētajā vietā - kā nu kuru reizi - sastaptas viena līdz piecas personas. Pēc dokumentiem spriežot, daļa bijuši Jelgavas pilsētas iedzīvotāji. Turklāt uzsveram - personu apliecinoši dokumenti šīm personām bija," pauda pašvaldības pārstāve.

Viņa apgalvoja, ka Sociālā dienesta darbinieki pastāvīgi ir aicinājuši konkrētās personas izmantot iespējamo palīdzību, piemēram, dzīvi pansionātā. Taču personas ne reizi neesot sūdzējušās par esošajiem dzīves apstākļiem, noraidot jebkādu palīdzību. Apsekošanas vizītēs cilvēki bija alkohola reibumā vai paģiru stāvoklī, dzīves vietā valdīja nekārtība un netīrība, tomēr personas neesot cietušas no trūkuma. Ziemas apstākļos necilais miteklis vienmēr esot bijis apkurināts.

"Nenoliedzami dzīves apstākļi šajā dzīvesvietā nebija sabiedrības uzskatiem apmierinoši, bet jāuzsver, ka jautājums skar pilngadīgas personas, kas izvēlējušās šādu dzīvesveidu. Katrā ziņā Līvbērzes pagasta konkrētajā miteklī cilvēki dzīvoja uz brīvprātīgiem principiem, izvēloties pastāvīgu alkoholisma dzīvesveidu. Ar varu cilvēkus, kuri paši atsakās no jebkādas sociālās palīdzības, nevar ievietot ne patversmēs, ne pansionātos," pašvaldības viedokli pauda Kaņepone.

Novada Pašvaldības policijas priekšnieks Haralds Dauginovičs aģentūrai LETA atteicās komentēt notikušo, vien paužot, ka līdzīgos apstākļos, kādi redzami mitekļa fotogrāfijās, dzīvo arī citas ģimenes daudzviet citur Latvijā. "Ko esam darījuši mēs un Sociālais dienests, zina Valsts policija (VP) un prokuratūra," komentāros skops bija Dauginovičs.

Savukārt Jelgavas Sociālo lietu pārvaldes vadītāja Rita Stūrāne pauda, ka pārvaldei nav informācijas, ka gūstā turētie cilvēki būtu jelgavnieki, arī no VP informācijas pieprasījumi nav saņemti.

Jau vēstīts, ka Jelgavas pusē aizturēta noziedznieku grupa, kas vairāku gadu garumā nolaupījusi vientuļus cilvēkus, kuri regulāri sisti, turēti nebrīvē un šajā laikā iztukšoti viņu bankas konti, žurnālistiem pastāstīja VP Zemgales reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja priekšnieks Juris Staļģevics.

Izmeklēšanā noskaidrojies, ka grupējums bijis lielāks un to vadījis 1958.gadā dzimis vīrietis. Kopumā grupā ietilpa septiņi cilvēki - četri vīrieši, trīs sievietes, kas nodarbojās ne tikai ar naudas izspiešanu, bet arī neliela apjoma nelegāla alkohola un cigarešu tirdzniecību pārsvarā vientuļiem cilvēkiem.

Daļa pircēju palikuši noziedzniekiem parādā un tad noziedznieki viņiem atņēmuši banku norēķinu kartes, no kurām vēlāk izņemta nauda, piemēram, cietušo personu invaliditātes pabalsti. Lai turpinātu šādu rūpalu un katru mēnesi izņemtu cilvēku naudu, cietušos turpināja dzirdīt, tiem tika atņemtas pases, invaliditātes apliecības un viņi ieslodzīti divās ēkās Jelgavas novadā, kur fiziski ietekmēti un turēti antisanitāros apstākļos.

Cilvēkus, kuriem nauda bija jāsaņem pastā, noziedznieki veduši uz pasta nodaļām un nokontrolējuši, vai nauda tiek izņemta.

Četri no cietušajiem ēkās un grupas organizatora dzīvesvietā izmantoti kā vergi, kas bez atlīdzības veikuši dažādus sadzīves darbus, piemēram, rakšanu.