Atklājas baisas detaļas par traģēdiju Dobelē

© ekrānšāviņš no video/ Panorāma

Dobeles traģiskais gadījums iezīmē virkni sociālu problēmu, kas parāda, kāpēc no nāves netika pasargāta vismazākā ģimenes locekle – deviņus mēnešus vecā meitenīte.

Ģimenē vecāki lietoja narkotiskās vielas, bija regulāri konflikti, pēc viena no tiem - sieviete ziņoja policijai un lūdza tiesu noteikt vīram aizliegumu tuvoties dzīves vietai. Neatkarīgās rīcībā esošā informācija liecina, ka sieviete ar bērniem vērsusies krīzes centrā pēc palīdzības un pat uz laiku pārcēlusies pie savas mātes. Taču runas par situāciju ģimenē izplēnējušas gaisā, jo neviens nevienam līdz galam nav paziņojis un pieņēmis lēmumu kaut kā rīkoties. Bāriņtiesa, kurai ir tiesības lemt par bērnu izņemšanu no ģimenes, tikai dienu pēc nelaimes uzzināja, ka tāda daudzbērnu ģimene Dobelē vispār dzīvojusi.

Sākotnējā policijas izmeklēšana neliecina, ka Dobelē, divstāvu namā netālu no pilsētas centra, dzīvoklī noticis noziegums, proti, ka pieaugušie būtu miruši vardarbīgā nāvē. Visticamāk, četru bērnu vecāki pārdozēja narkotikas - šādu secinājumu policijai ļauj izdarīt dzīvoklī atrastās narkotiku pēdas. Diemžēl no dažādiem avotiem ievāktā informācija pašlaik ir pretrunīga - atšķiras stāstītais gan par narkotiku lietošanu, gan vardarbību. Tiesa, visi iesaistītie dienesti, ieskaitot bērnudārzu un Sociālo dienestu, uzsver: bērni bijuši ļoti sakopti un aprūpēti, un nevienam nekad nav radušās aizdomas par kaut ko tādu kā narkotikas. Arī policijai - ne. Taču nonākt līdz nāvei no narkotiku lietošanas vienas dienas laikā nevar, jāzina vismaz, kur tās nopirkt.

Neviens nemanīja

Lai arī tuvu pilsētas centram, māja, kurā dzīvoja ģimene, atrodas nomaļus, ikdienā tai garām daudz ļaužu nestaigā, tajā ierādīta vieta cilvēkiem vai ģimenēm, kurām nav citas dzīvesvietas. Tā nav sociālā māja, bet parasts pašvaldības nams, kas par sociālo iesaukts tajā dzīvojošo ģimeņu (arī alkoholiķu) dēļ. Ne visi no 9 mājas dzīvokļiem ir apdzīvoti, taču namā dzīvo bojāgājušās sievietes māte. Tieši viņa ziņojusi policijai, ka meita neatbild uz telefona zvaniem. Bērnu vecmāmiņa bija zvanījusi ģimenei 26. decembrī, jo pati bija aizbraukusi ciemos, bet vecākā meitene atbildējusi, ka viss ir kārtībā un vecāki guļot... Kaimiņi policijai liecinājuši, ka pēdējoreiz kāds no ģimenes pieaugušajiem redzēts 27. decembrī. Pēc policijas stāstītā, mājās atrasti pārtikas produkti, kuri nebija aiztikti.

Kāpēc neviens no kaimiņiem nepamanīja, ka nedēļu bērni ir dzīvoklī vieni paši kritiskos apstākļos? Atbilde slēpjas apstāklī, ka daļa no kaimiņiem paši ir aprūpējami - slimi un veci cilvēki. Viens no kaimiņiem visus svētkus gulējis, cits - svinējis, bet kaimiņienei aizdomas nav radījis tas, ka dzīvoklī raud bērni, jo viņi raudājuši arī iepriekš.

«Zema riska ģimene»

Ģimene uz dzīvi Dobelē pārcēlusies no Auru pagasta 2014. gadā un lūgusi palīdzību dzīvesvietas atrašanā. «Viņi gribēja vairāk pilsētā, ne laukos, kur viņiem īsti nebija dzīvesvietas,» Neatkarīgajai stāsta Dobeles novada Sociālā dienesta speciāliste Inese Goldberga. Tāpēc vispirms risināts jautājums par dzīvesvietu, sadzīviskām problēmām, ģimenei bija arī zemi ienākumi, tāpēc tā saņēma pašvaldības palīdzību. Lai arī visi bērni tika mīlēti un aprūpēti - tāds pārliecinošs iespaids radies sociālajiem darbiniekiem -, bija konstatētas zemas prasmes bērnu audzināšanā. Tāpēc mātei tika piedāvāta palīdzība šajā jautājumā, un viņa apmeklējusi pat programmu par bērnu emocionālo audzināšanu pavisam nesen, decembrī. Tas bija domāts jaunajām māmiņām. I. Goldberga apgalvo, ka sociālie darbinieki ģimeni apsekojuši regulāri - pilnīgi viss liecinājis, ka vecāki par bērniem rūpējas. Mājoklis vienmēr bijis tīrs un sakopts, bērni - tīri, apģērbi, saķemmēti. «Mātei bija laba emocionālā saikne ar bērniem,» sacīja I. Goldberga. Taču arī Sociālajam dienestam nebija noslēpums, ka attiecības starp vīru un sievu ģimenē nav ideālas, jo viņa sociālajam darbiniekam pastāstīja, ka bijis konflikts ar bērnu tēvu un viņa vēlas dzīvot citur, tāpat arī informēja, ka ir uzrakstījusi iesniegumu tiesai, lai tā nosaka aizliegumu vīram tuvoties viņai... Sociālais dienests arī pēc tam esot apmeklējis ģimeni un neesot neko aizdomīgu pamanījis, un pa to laiku sieviete jau ar vīru bija salabuši. «Mēs viņai pateicām, ka ir iespējams apmesties sociālajā centrā, bet viņa palika pie mātes,» saka sociālā darbiniece. «Ne iepriekš, ne arī pēc konflikta ar vīru mums nebija nekāda pamata domāt, ka ir notikusi vardarbība.»

Gaidīja piekto

Aizdomas par vardarbību būtu pietiekams iemesls, lai ziņotu bāriņtiesai un lemtu par bērnu uzraudzību vai pat izņemšanu no ģimenes. Sīkāk I. Goldberga nekomentē, kādu informāciju sieviete sniegusi sociālajiem darbiniekiem par attiecībām ģimenē, ne arī to, vai risks nesaskaņām un vardarbībai varētu būt arī lielā gadu starpība - sievietei bija tikai 23 gadi, bet bērnu tēvam - 50. Pirmais bērns - vecākā meitenīte - piedzimusi, kad mātei bija tikai 17 vai 18 gadu.

Sociālajam darbiniekam nevienā brīdī arī neesot radušās aizdomas par narkotikām... Cik bieži ģimene tika apmeklēta - pēc vajadzības, bet regulāri.

Valsts policijas Dobeles iecirkņa Kriminālpolicijas priekšnieks Aigars Bite apliecināja, ka policija bija saņēmusi tiesas ziņojumu par noteikto aizliegumu ģimenes tēvam tuvoties dzīvoklim, taču policijas rīcībā nebija signālu, ka viņš šo aizliegumu ir pārkāpis. Policists pieļauj, ka tiesa informējusi Sociālo dienestu par šādu situāciju. Pašreizējā informācija liecina, ka sieviete nāves brīdī bijusi grūtniecības stāvoklī.

Vērtēs dienestu atbildību

Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Līga Āboliņa norāda: lai varētu izdarīt objektīvos faktos balstītus secinājumus, ministrija ir pieprasījusi informāciju un lietas materiālus Dobeles Sociālajam dienestam. «Pēc to izvērtēšanas varēsim sniegt komentāru, vai dienests ar visu tā rīcībā esošo informāciju ir pienācīgi konstatējis visus riskus un sniedzis nepieciešamo atbalstu un pakalpojumus,» saka L. Āboliņa.

Skarbāka savos izteicienos ir Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadītāja Ilona Kronberga, jo saredz iespējamo dienestu vainu, par to liecina pašlaik pieejamā informācija, kas ir atsevišķu iestāžu rīcībā. Tikai kopskata uz problēmu un riskiem, kādā dzīvoja šī ģimene, īpaši bērni - nav. «Mums ir virkne institūciju, kam jāveido drošības ķēde bērniem, bet vienalga gadā vienu divas reizes notiek šādi traģiski gadījumi, tas nozīmē, ka šī sistēma nestrādā un mēs nespējam nodrošināt bērnu tiesības uz dzīvību,» uzsver I. Kronberga. Ģimene ir bijusi visu redzeslokā, un neviens nav pamanījis nekādus riskus - tas izklausās neticami. «Jautājums ir - kā mēs darām savu darbu, vai mēs izdarām visu, kas mums ir jāizdara, un ne tikai to, kas ierakstīts kādos noteikumos?»

***

Dobeles lieta

• Dobeles policija pēc privātpersonas zvana dzīvoklī Dobelē, Muldavas ielā, atrod divu pieaugušu cilvēku un zīdaiņa līķi, kā arī novārgušus trīs mazus bērnus

• Notikuma vietas apskate policijai ļauj izdarīt secinājumu, ka pieaugušie miruši, iespējams, narkotiku pārdozēšanas dēļ, bet zīdainis - atūdeņošanās vai bada dēļ

• Policija zināja, ka tiesa aizliegusi vīram tuvoties ģimenes dzīves vietai, taču «nekādi signāli» no sievas nav saņemti. Policija nav iejaukusies

• Rudenī ģimenē izcēlies konflikts, iespējams, notikusi vardarbība. Neviens neuzskatīja par vajadzīgu ziņot vai kā citādi rīkoties, lai aizsargātu bērnus

• Sociālais dienests šo uzskatīja par «zema riska» ģimeni un nekad nebija pamanījis ne vardarbības, ne narkotiku lietošanas pēdas

• Bāriņtiesai par ģimeni vispār nebija informācijas

***

Viedoklis

Agnese Sladzevska, centra Dardedze speciāliste:

- Jebkura veida vardarbība pret bērnu ir novēršama, ja visās institūcijās ir vienota izpratne par to, kas ir vardarbība, kādas ir tās pazīmes un kādā veidā informācija par vardarbības riskiem tiek uzkrāta un nodota citām iestādēm. Spriežot pēc medijos izskanējušās informācijas, ziņas par ģimenes situāciju katrai iestādei atšķiras. Sociālais dienests medijiem raksturo ģimeni kā labvēlīgu (pat priekšzīmīgi kārtīgu), kā vienīgo riska faktoru minot trūcīgo statusu. Tikmēr policija norāda, ka ģimene bija nelabvēlīga - vīrietim iepriekš bija piemērota nošķiršana, lai aizsargātu sievieti no vardarbības, turklāt kā vecāku ticamākais nāves iemesls šobrīd tiek minēta narkotiku pārdozēšana. Tie ir faktori, kas jau iepriekš var liecināt par augsta riska situāciju. Turklāt sieviete bija nesen dzemdējusi un noteikti bija arī medicīnas iestāžu redzeslokā.



Latvijā

Valsts aizsardzības dienesta karavīri Sēlijas militārā poligona dronu mācību un testēšanas poligonā aizvadījuši noslēdzošās bezpilota lidaparātu rotas līmeņa mācības, kurās, izmantojot dažādus bezpilota lidaparātu modeļus, trenēja spēju identificēt un iznīcināt pretinieku, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā.

Svarīgākais