Policija publicē svarīgu informāciju iedzīvotājiem

© Aivars Ķesteris, F64 Photo Agency

Strauji tuvojas svētku laiks, kurš daudzviet tiek atzīmēts ar salūtu, kurā dažādu raķešu un petaržu izmantošana ir populāra. Salūts vērojams dažādās vietās – gan profesionāļu organizēts kādā publiskā vietā, gan pagalmā vai pat uz balkona, tāpēc svarīgi ir atgādināt, ka spēkā ir pirotehnisko izstrādājumu aprites likums, kas nosaka, kādu pirotehniku drīkst izmantot, kurās vietās to ir aizliegts izmantot un no kāda vecuma var iegādāties konkrētas klases uguņošanas ierīces un pirotehniskos izstrādājumus, uzmanību vērš Valsts policija.

Pirotehnisko izstrādājumu aprites likuma 15.pantā noteikts, ka 1., 2. un 3.klases uguņošanas ierīces, T1 klases skatuves pirotehniskos izstrādājumus nedrīkst pārdot vai citādi darīt pieejamus personām, kas nav sasniegušas attiecīgo vecumu.

1.klases pirotehniskos izstrādājumus (ļoti zemas bīstamības un zema trokšņa līmeņa uguņošanas ierīces) ir tiesības iegādāties, glabāt un izmantot fiziskajai personai, kas sasniegusi 14 gadu vecumu, savukārt 2.klases (zemas bīstamības un zema trokšņa līmeņa uguņošanas ierīces) un 3.klases (vidējas bīstamības uguņošanas ierīces) pirotehniskos izstrādājumus, T1 (zemas bīstamības skatuves pirotehniskie izstrādājumi) kategorijas skatuves pirotehniskos izstrādājumus un P1 (pirotehniskie izstrādājumi, kas nav uguņošanas ierīces un zemas bīstamības skatuves pirotehniskie izstrādājumi) kategorijas pirotehniskos izstrādājumus ir tiesības iegādāties, glabāt un izmantot fiziskajai personai, kas sasniegusi 18 gadu vecumu.

Jāpiebilst, ka atsevišķas klases pirotehniskos izstrādājumus drīkst realizēt tikai tādi komersanti, kuri saņēmuši licenci.

Uguņošanas ierīces (2., 3. un 4.klases pirotehniskos izstrādājumus) un skatuves pirotehniskos izstrādājumus (T1 un T2 klase pirotehniskos izstrādājumus) drīkst realizēt tikai tādi komersanti, kuri saņēmuši speciālo atļauju (licenci). Fiziskām personām ir aizliegts iegādāties, glabāt un izmantot 4.klases uguņošanas ierīces (augstas bīstamības uguņošanas ierīces, kuras paredzētas izmantošanai tikai personām ar speciālām zināšanām) un T2 klases skatuves pirotehniskos izstrādājumus, kuras drīkst lietot tikai personas ar speciālām zināšanām. To var iegādāties un izmantot tikai juridiskās personas, kuras saņēmušas speciālo atļauju (licenci) pirotehnisko pakalpojumu sniegšanai.

Norādām arī, ka reklamējot un piedāvājot uguņošanas ierīces un skatuves pirotehniskos izstrādājumus internetā, aizliegts tos piegādāt un realizēt ārpus speciālajā atļaujā (licencē) norādītās īpaši ierīkotās tirdzniecības vietas.

Policijas darbinieki svētku laikā pastiprināti kontrolēs tirdzniecības vietas, kurās var iegādāties pirotehniku un sekos līdzi, vai šie izstrādājumi netiek pārdoti jauniešiem, kuri nav sasnieguši attiecīgo vecumu.

Likumdošana nosaka, ka pirotehniskos izstrādājumus aizliegts izmantot, ja to izmantošana apdraud cilvēka dzīvību, veselību, mantu vai var nodarīt kaitējumu videi, kā arī alkoholisko dzērienu, narkotisko vai citu apreibinošo vielu iespaidā.
Saskaņā ar pirotehnisko izstrādājumu aprites likuma 17.panta 4. daļu, pirotehniskos izstrādājumus aizliegts izmantot:
• citu privātpersonu īpašumos bez to īpašnieku vai valdītāju piekrišanas;
• citu privātpersonu īpašumā esošas zemes, ēku vai transportlīdzekļu tuvumā, ja, izmantojot pirotehnisko izstrādājumu, šāviņi, dzirksteles vai to izdedži var krist uz citu privātpersonu zemes, ēkām vai transportlīdzekļiem un šīs personas to nav atļāvušas;
• telpās, izņemot 1.klases uguņošanas ierīces un pirotehniskos izstrādājumus;
• tuvāk par 100 metriem no ugunsbīstamiem un sprādzienbīstamiem objektiem un to teritorijām, degvielas cisternām, gāzes baloniem un citām viegli uzliesmojošām vai ugunsbīstamām vielām un materiāliem;
• tuvāk par 100 metriem no bīstamu vielu un maisījumu ražošanas un uzglabāšanas objektiem;
• tuvāk par 100 metriem no zooloģiskajiem dārziem, zvēraudzētavām un lopkopības objektiem bez to īpašnieku atļaujas;
• zem elektrības zemsprieguma, augstsprieguma un sakaru līnijām, koku zariem un citiem šķēršļiem, kurus var sasniegt pirotehniskie šāviņi (vielas), kā arī tuneļos;
• tuvāk par pirotehniskā izstrādājuma lietošanas instrukcijā norādīto drošo attālumu no tiltiem, dzelzceļa, autoceļiem, ceļu pārvadiem un transporta ceļu sazarojumiem;
• uz ceļu brauktuvēm un gājēju ietvēm, ja nav saņemta vietējās pašvaldības atļauja;
• tuvāk par 100 metriem no valsts un pašvaldību iestādēm, ārvalstu diplomātiskajām pārstāvniecībām, baznīcām un lūgšanu namiem, ārstniecības iestādēm, izglītības iestādēm, sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijām, autoostām, dzelzceļa stacijām, lidostām un pasažieru ostām, ja nav saņemta attiecīgo institūciju atļauja;
• daudzdzīvokļu māju pagalmos, ja tiek izmantotas pirotehniskās raķetes.

Pēc Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa, par noteikumu pārkāpšanu paredzēts sods. Par pirotehnisko izstrādājumu aprites likuma pārkāpšanu var uzlikt naudas sodu fiziskajām personām no trīsdesmit pieciem līdz trīssimt piecdesmit eiro, bet juridiskajām personām - no septiņdesmit līdz septiņsimt eiro.

Vērts atgādināt, ka arī uz vecākiem gulstas atbildība par pilnvērtīgu nepilngadīgā bērna aprūpi. Šajā gadījumā tas nozīmē to, ka ja nepilngadīga persona, kura nav sasniegusi attiecīgo vecumu izmanto kādas klases pirotehniskos izstrādājumus, tas tiek klasificēts kā sīkais huligānisms, par ko vecākiem vai personām, kas viņus aizstāj, izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu no septiņdesmit līdz divsimt desmit eiro.

Kā jau policija informēja, šogad, 12.novembrī Grobiņā 10 gadus jauns zēns no sadzīves ķīmijas veidoja petardi, kura viņa rokās uzsprāga. Zēns pēc negadījuma ar sejas un kakla apdegumiem tika nogādāts slimnīcā. Aicinām vecākus pirmssvētku laikā izrunāties ar bērniem par pirotehnikas lietošanas bīstamību un īpaši vēlamies aicināt nelietot pašdarinātus un apšaubāmas izcelsmes izstrādājumus. Lūdzam iedzīvotājus pirkt pirotehniku oficiālajās tirdzniecības vietās un ja rodas kādas šaubas, likt pārdevējam uzrādīt licenci, savukārt par nelikumīgu tirdzniecību aicinām informēt Valsts policiju.

Latvijā

Efektīvai valsts austrumu robežas aizsardzībai par pilna laika vienībām būtu jāpārveido vismaz divi pierobežas Zemessardzes bataljoni, sociālajā tīklā "Facebook" norādījis Ziemeļvalstu noturības organizācijas (CIREN) līdzdibinātājs, bijušais Aizsardzības ministrijas (AM) valsts sekretārs Jānis Garisons.

Svarīgākais