Vislielākās problēmas ar neizmaksātajām darba algām ir vidzemniekiem

Pērn Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) Vidzemes konsultatīvajā centrā iedzīvotāji visbiežāk - 87% gadījumu - sūdzējušies par neizmaksātu darba algu, kam sekojusi prasību iesniegšana tiesā par darba samaksas piedziņu, informē LBAS.

Vairākos gadījumos iedzīvotāji sūdzējušies un konsultējušies par nelikumīgu atlaišanu, vēlāk iesniedzot prasības tiesā par atjaunošanu darbā.

Kā secinājusi LBAS, salīdzinot ar 2007. un 2008.gadu, iedzīvotāju sūdzību skaits un darba tiesību pārkāpumu skaits ir trīskāršojies. Līdz 2009.gada 1.decembrim visu LBAS konsultatīvo centru juristi tiesā iesnieguši 886 prasības par darba samaksas piedziņu un 226 prasības par atjaunošanu darbā.

LBAS Valmieras konsultante darba tiesisko attiecību un darba aizsardzības jautājumos Linda Pētersone aģentūrai LETA skaidroja, ka būtiskākie pārkāpumi darba algu izmaksā un darbinieku atlaišanā saistīti ar to, ka darba devējs neievēro uzteikuma termiņus, netiek izvērtētas priekšrocības darbinieku skaita samazināšanas gadījumā, darbinieki tiek atlaisti, pašiem to nezinot, kā arī slimības un bērna kopšanas laikā.

Iedzīvotāji sūdzējušies arī par situācijām, kad darbinieks tiek faktiski atlaists, taču darba devējs par to neziņo Valsts Ieņēmumu dienestam (VID) un neizdod nepieciešamos atlaišanas dokumentus.

Pētersone gan atzīst, ka bieži vien darba samaksas piedziņas prasību izpildi būtiski ietekmē uzņēmumu maksātnespēja, kā dēļ tiesu izpildītāji nevar piedzīt darbinieka pienākošos darba algu.

LBAS priekšsēdētāja Pētera Krīgera skatījumā situācija darba tiesisko attiecību jomā Latvijas uzņēmumos ir ievērojami pasliktinājusies, turklāt sabiedrība ir kļuvusi iecietīgāka pret Darba likuma normu neievērošanu. "Visskumjākais, ka arvien vairāk strādājošo, nevēlēdamies palikt bez darba un būdami situācijas ķīlnieki, apzināti pieļauj šādus pārkāpumus," viņš piebilst.

LBAS aicina Vidzemes iedzīvotājus apmeklēt bezmaksas konsultācijas un saņemt informāciju par to, kā rīkoties gadījumos, kad darba samaksa tiek izmaksāta "aploksnē", virsstundu darbs netiek apmaksāts, darba devējs ilgstoši neizmaksā darba algu, bez brīdinājuma tiek mainīti darbinieka pienākumi vai piešķirts uzņēmuma vadītāja norīkots bezalgas atvaļinājums.

Konsultācijas iespējams saņemt Valmierā, Rīgas ielā 10, 2.stāva 207.kabinetā pirmdienās un ceturtdienās no plkst.10 līdz 14, bet otrdienās no plkst.14 līdz 18 Konsultācijas iespējams pieteikt un saņemt, arī zvanot 20222326.

Kopumā Latvijā pašlaik darbojas pieci konsultatīvie centri: Liepājā, Jelgavā, Valmierā, Daugavpilī un Rīgā, kurus vada konsultanti darba tiesisko attiecību un darba aizsardzības jautājumos.

Latvijā

Tuvojoties Ziemassvētkiem un gada nogalei, “If Apdrošināšana” tehnoloģiju eksperti aicina iedzīvotājus pievērst uzmanību saviem paradumiem tiešsaistē. Svētku laikā, kad aktīvi iepērkamies internetā, saņemam daudz e-pasta vēstuļu ar it kā neticamiem piedāvājumiem. Pavadot vairāk laika virtuālajā vidē, ir būtiski parūpēties par savu digitālo higiēnu. Šogad ieteicams līdzās tradicionālajiem svētku pārsteigumiem padomāt par dāvanu sev un tuviniekiem – apzinātāku rīcību interneta vidē.

Svarīgākais