Dzejnieku atdusas vietā – ilgi gaidītais piemineklis

Ojāra Vācieša kapavietu 23 metrus augstajā kāpā iezīmē gandrīz 30 gadu gaidīts piemiņas memoriāls, viņam līdzās kopš 2012. gada atdusas dzīvesbiedre un dzejniece Ludmila Azarova. No Ķīnas atvestā pelēkā granīta cilni tēlnieks Guntis Pandars kalis ar rokām, jo tikai tā materiālu var izjust visprecīzāk © F64

Oktobra pēdējās dienās Carnikavas Siguļu kapsētā atklāts piemineklis dzejniekiem Ojāram Vācietim un Ludmilai Azarovai.

Pagājušajā gadā, kad Neatkarīgā apmeklēja Gunta Pandara akmeņkaļa darbnīcu, kur dzejnieka portretu izkala granītā, pašvaldībā piesardzīgi vērtēja iespēju uzstādīt piemiņas zīmi līdz dzejnieka dzimšanas dienai 13. novembrī. Pateicoties ziedotājiem un piemiņas vietas finansētājiem, tas noticis šogad, neilgi pirms dzejnieka 82. dzimšanas dienas. Novembris ir arī viņa aiziešanas mēnesis, dzejnieks miris 28. novembrī.

Dzejnieka piemineklis atveidots zibens šķērsgriezumā, kas sasaucas ar viņa dzejoļu krājuma nosaukumu, bet viņa dzīvesbiedres L. Azarovas kapavietu iezīmē balta lode, kas saskaņā ar arhitektes Ingunas Rībenas ieceri simbolizē saules gaismu un līdzsvaru.

Pēc O. Vācieša nāves pirms vairāk nekā 30 gadiem arhitekte I. Rībena uzvarēja projektu konkursā par dzejnieka kapavietas sakārtošanu. Pietrūka naudas un, iespējams, patraucēja vēl kādi citi faktori. Līdz šim abu dzejnieku atdusas vietā atradās krusts un tēlnieka Ojāra Feldberga darinātais piemineklis Latvijas kontūras formā. Tas bija tēlnieka dāvinājums. Carnikavas novada domes priekšsēdētāja Daiga Jurēvica Neatkarīgajai sacīja, ka O. Feldberga veidotais piemineklis, saskaņojot ar autoru, novietots pie kapu ieejas, redzamā vietā. Pašreizējam piemineklim O. Vācieša portreta maketu veidoja tēlnieks Gļebs Panteļejevs, bet tā izkalšanu granītā veica Guntis Pandars. Piemiņas vietas izveides kopējās izmaksas ir 184 461 eiro, no kuriem pašvaldības finansējums ir 107 245,73 eiro, valsts finansējums – 74 147 eiro, bet ziedotāju atbalsts – 3068 eiro.



Svarīgākais