Šonedēļ atklājās jaunas pretrunas partiju Jaunais laiks, Pilsoniskā savienība un Sabiedrība citai politikai apvienošanā: viena no šā procesa iniciatorēm, bijusī Sorosa fonds Latvija valdes priekšsēdētāja Sarmīte Ēlerte publiski paziņoja, ka paralēli triju partiju apvienībai varētu tikt radīts arī šīs apvienības politiskais konkurents – jauna partija.
Turpinot aptaujāt gan apvienošanās procesā iesaistītos, gan politisko procesu vērotājus, Neatkarīgā atklāja arī citas pretrunas. Piemēram, sabiedrībā pazīstamās personas, kuras iepriekš kuluāros tika minētas kā iespējamie S. Ēlertes domubiedri, Neatkarīgajai noliedza iespēju iesaistīties jebkādā partijā. Atklājās, ka apvienības programma jau tapšanas gaitā iezīmē pretrunas ar apvienības praktiskajiem darbiem. Piemēram, lai arī programmas uzmetumā minēts, ka apvienībai būtu jābūt atvērtai visām Latvijas demokrātiskajām partijām, TB/LNNK no apvienības šobrīd tiek atgrūsta.
Prāto par konkurentu
Kā reakcija uz Neatkarīgās publikāciju, kurā tika atklātas triju partiju apvienošanas procesa aizkulises, šonedēļ interneta portālos Delfi un TVNet parādījās S. Ēlertes paziņojums, ka paralēli partiju apvienošanai iespējama arī jaunas partijas radīšana. Neatkarīgās aptaujātie triju partiju pārstāvji paziņojumu par iespējamu jaunas partijas dibināšanu uztvēra ar izbrīnu, tomēr to publiski komentēt atturējās. Optimismu par vēl vienas partijas veidošanu viņi nepauda.
Partijās negrib iesaistīties
Iepriekš Neatkarīgā, informējot par tā dēvētajām Meierovica sarunām, norādīja, ka triju partiju vadītāji tiek aicināti uz S. Ēlertes dzīvokli Zigfrīda Annas Meierovica bulvārī, kur S. Ēlertes domubiedri un speciālisti dažādās nozarēs klāsta savu redzējumu par iespējamo valsts attīstību. Vienlaikus no S. Ēlertes un viņas uzticamības personu puses tiek uzrunātas daudzas sabiedrībā pazīstamas personas atklāt savas idejas un atbalstīt triju partiju popularizēšanu tautā.
No politisko sarunu kuluāriem Neatkarīgajai kļuva zināms, ka citu starpā uzrunāta valsts kontroliere Inguna Sudraba, arhitekts Uldis Pīlēns, Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes priekšsēdētāja Žaneta Jaunzeme-Grende un citi.
Sarunā ar Neatkarīgo I. Sudraba noliedza, ka būtu iesaistījusies partiju apvienošanas procesā vai jaunas partijas veidošanā. "Šā gada pavasarī es divas reizes tikos ar Sarmīti Ēlerti. Pastāstīju savu viedokli par valsts pārvaldi un citiem jautājumiem. Nekādas runas par partiju veidošanu nebija. Arī pirms pašvaldību vēlēšanām tiku aicināta, bet, tiklīdz uzzināju, ka tur tiks runāts ar partiju cilvēkiem, tūlīt atteicos," atminējās valsts kontroliere.
Arī U. Pīlēns nenoliedza komunikācijas faktu: "Latvija ir maza valsts, un šeit cilvēki nemitīgi komunicē. Es nekautrējos savas idejas paust nedz, piemēram, Tautas partijai, nedz sociāldemokrātiem un jūtos gandarīts, ja kāds politisks spēks uzklausa konstruktīvas lietas." Runājot par iespējamo līdzdalību jaunos politiskos spēkos, U. Pīlēns strikti noteica: "Jau izstājoties no Tautas partijas, skaidri pateicu, ka vairs nekad partijās nestāšos, līdz ar to par šo tēmu ar mani nav jēgas runāt."
LTRK sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Lita Kokale apstiprināja, ka viņas priekšniece "ir tikusies ar vairākiem politisko spēku pārstāvjiem un dalījusies ar savām idejām. Notika domu apmaiņa. Žaneta Jaunzeme-Grende atbalsta līdzdalību politiskā dialoga veidošanā, taču nekādos politiskos spēkos vai partijās viņa negrasās iesaistīties".
Cita demokrātija
Viens no apvienības programmas radītājiem un apvienības politisko ideju ģenerētājiem Pēteris Viņķelis Neatkarīgajai izklāstīja galvenos dokumenta stūrakmeņus. Viens no tiem – apvienība tiek veidota kā demokrātisku politisko spēku kopums, kurā ir vieta visām Latvijas demokrātiskajām partijām. Viņš atturējās ielaisties spekulācijās, vai Latvijā ir arī nedemokrātiskas partijas, taču vēlreiz uzsvēra, ka pašreizējās sarunas triju partiju starpā kļūs par startu visu Latvijas demokrātisko spēku apvienošanai.
Kā zināms, jau šā gada vasarā TB/LNNK līderis Roberts Zīle publiski pauda gatavību sākt dialogu par apvienošanos ar trim partijām. Neraugoties uz iepriekšminēto apvienības programmatisko stūrakmeni, TB/LNNK pie apvienošanās procesa netiek pielaista. No TB/LNNK pārstāvju puses Saeimas kuluāros izskanēja apgalvojums, ka notiekot tikai divpusējas sarunas ar Jauno laiku un Sabiedrību citai politikai. Savukārt Pilsoniskā savienība kategoriski iebilstot pret TB/LNNK iekļaušanu jaunveidojamā apvienībā. To apstiprināja arī Rīgas domes Pilsoniskās savienības frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Juris Viņķelis: "Runājot par apvienošanos – tā ir sarkanā līnija. Savulaik TB/LNNK nevis sašķēlās, bet gan pārplīsa ideoloģisku apsvērumu dēļ. Viena daļa TB/LNNK vēlējās, lai partija atgūtu cilvēcisku seju, otra puse rūpējās par amatiem padomēs un valdēs. Es nekad nevaru būt un nebūšu vienā politiskā apvienībā ar tādiem TB/LNNK pārstāvjiem kā Jānis Straume, Vents Balodis, Andrejs Požarnovs vai Emīls Jakrins.