Tieslietu padome spriedīs par tiesnešu maksimālo vecumu

Tieslietu padome pirmdien spriedīs par tiesnešu maksimālo vecumu, kā arī tiesneša amata pilnvaru izbeigšanās mehānisma izveidi, aģentūrai BNS pavēstīja Augstākās tiesas Komunikācijas nodaļas vadītāja Rasma Zvejniece.

Tieslietu padome šos jautājumus apspriedīs pēc Saeimas Juridiskās komisijas Tiesu politikas apakškomisijas aicinājuma paust viedokli par iespējamiem grozījumiem likumā "Par tiesu varu", kas paredz tiesneša pilnvaru izbeigšanās mehānisma izveidi, atsakoties no Saeimas balsojuma par tiesneša atbrīvošanu no amata gadījumos, kad sasniegts amata pildīšanas maksimālais vecums.

Iespējamie grozījumi paredz arī izmaiņas maksimālajā tiesneša amata pildīšanas vecumā un tiesneša pienākumos pabeigt iesākto lietu iztiesāšanu pēc šā vecuma sasniegšanas. Viens no grozījumu variantiem paredz, ka visu instanču tiesnešiem varētu noteiks vienādu – 70 gadu – maksimālo tiesneša amata pildīšanas vecumu vai arī saglabāt līdzšinējo atšķirību – rajonu (pilsētu) un apgabaltiesu tiesnešiem 65 gadu, Augstākās tiesas tiesnešiem – 70 gadu vecumu.

Tiesu politikas komisija atbalsta atteikšanos no tiesneša amata pilnvaru termiņa pagarināšanas pēc maksimālā tiesneša amata pildīšanas vecuma sasniegšanas. Patlaban Tieslietu padome var termiņu pagarināt līdz diviem gadiem.

Tieslietu padomes viedoklis tiek jautāts arī par tiesneša iesākto lietu pabeigšanas kārtību, tiesnesim sasniedzot maksimālo amata pildīšanas vecumu – vai tiesneša pilnvaras izbeidzas līdz ar likumā noteiktā amata pildīšanas maksimālā vecuma sasniegšanu, vai arī tiesnesis turpina veikt tiesneša pienākumus, līdz pabeigtas lietas, kuru izskatīšana tiesas sēdē sākta ar viņa piedalīšanos.

Tieslietu padomes sēde notiks pirmdien plkst.14 Augstākajā tiesā.

Latvijā

Šonedēļ tika izziņots mazskaitlīgs gājiens no Saeimas uz Ministru kabinetu, lai protestētu pret pensiju plānu izmaiņām. Jautājums, vai akcijas jēga bija vērsta uz to, lai nākotnē piešķiramās pensijas būtu nevis lielākas, bet gan mazākas, vai tomēr Vecrīgā TV kameru priekšā notika domubiedru vingrināšanās politiskajās aktivitātēs, vai ar gājiena palīdzību tika aizstāvētas kredītiestāžu biznesa intereses?

Svarīgākais