Apstiprināšanai NEPLP virza Grūbi, Dimantu, Dulevsku-Cālīti, Mjartānu un Zviedri

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāti ceturtdienas rītā apstiprināšanai Saeimā izvirzījusi piecus kandidātus darbam Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomē (NEPLP).

Tie ir žurnālists, politologs, studijas "Mistrus Media" vadītājs Gints Grūbe, augstskolas "Turība" Komunikāciju zinātņu katedras vadītājs Ainārs Dimants, "Latvijas Vēstneša" portāla nozares redaktore Aija Dulevska-Cālīte, mārketinga un sabiedrisko attiecību projektu vadītājs Dainis Mjartāns un filmu studijas "Ave" producents, operators un režisors Ivars Zviedris.

Viņi visi ieguva septiņu deputātu balsis.

Balsojums Saeimā par šiem pieciem kandidātiem paredzēts 2.februārī.

Līdz ar to apstiprināšanai Saeimas plenārsēdē nav virzīti Latvijas Radioteātra vadītāja Māra Eglīte, Eiropas Padomes Mediju un jauno saziņu pakalpojumu saskaņošanas komitejas priekšsēdētājs un kultūras ministres ārštata padomnieks Andris Mellakauls, Rīgas Starptautiskās ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolas lektors Aleksandrs Mirlins, Elektronisko komunikāciju asociācijas valdes priekšsēdētājs Ilmārs Muuls, starptautisku projektu vadītāja un konsultante Rita Našeniece, Latvijas Televīzijas žurnāliste un producente Ilze Strenga, Latvija Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes lektors Rolands Tjarve, kā arī trīs pašreizējie padomes locekļi - Dace Buceniece, Sergejs Kārītis, kā arī padomes jurists Andris Ķēniņš.

Četru deputātu balsis ieguva Buceniece, Eglīte, Kārītis, Mirlins, trīs balsis - Tjarve, vienu balsi - Muuls, bet nevienu - Našeniece, Ķēniņš, Mellakauls un Strenga.

Jau vēstīts, ka konkursa otrajā kārtā tika virzīti 17 no kopumā 41 kandidāta, taču divi no viņiem – režisors Pēteris Krilovs un žurnāliste Anita Brauna – savas kandidatūras atsauca.

Sabiedriski konsultatīvās padomes (SKP) vadības grupa gan šonedēļ nosūtīja savu nostāju Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai, izsakot pretenzijas pret procesu, kādā tikuši virzīti un atlasīti kandidāti darbībai NEPLP. Ņemot vērā izteiktās pretenzijas un saskatītās nepilnības, tostarp Saeimas komisija neesot izstrādājusi skaidru kārtību, kā kandidātu atlases procesā notiks konsultācijas ar biedrībām un nodibinājumiem. Ņemot to vērā, SKP aicināja vērtēšanai Saeimas plenārsēdē virzīt visus 15 uz konkursa otro kārtu izvirzītos NEPLP kandidātus.

Par NEPLP kandidātu izvērtēšanas kritērijiem nosauktas kandidātu zināšanas un profesionalitāte, izpratne par elektronisko plašsaziņas līdzekļu uzdevumiem, izpratne par sabiedrisko un komercmediju lomu nacionālās informatīvās telpas nostiprināšanā un attīstībā, kā arī kandidāta izpratne par valsts valodas lomu elektroniskajos masu medijos, zināšanas par kvalitatīvas un neatkarīgas žurnālistikas standartiem. Atbilstoši Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumam kandidātiem izvirzītās prasības ir augstākā izglītība, vismaz piecus gadus ilga profesionāla vai akadēmiska pieredze plašsaziņas līdzekļu, izglītības, kultūras, zinātnes vai cilvēktiesību jomā un laba reputācija.

NEPLP locekļus ievēlē uz pieciem gadiem.

Pašreizējā NEPLP sastāva pilnvaras beigsies 1.februārī.

Svarīgākais