Zvidriņa noraida kultūras ministres kritiku par "neētisku un nepareizu" veselības polišu iepirkumu

Atstādinātā Kultūras ministrijas (KM) valsts sekretāre Solvita Zvidriņa nepiekrīt kultūras ministres Žanetas Jaunzemes-Grendes (Nacionālā apvienība) apgalvojumam, ka līdzšinējā veselības apdrošināšanas organizēšanas prakse KM un tās padotības iestādēs bijusi nelikumīga.

Zvidriņa aģentūrai BNS pauda viedokli, ka ministres apgalvojumi neatbilst patiesībai, jo šo iepirkumu KM ir izsludinājusi atbilstoši Publisko iepirkumu likumam.

"Iepirkums paredz, ka jebkurš komersants, kurš darbojas apdrošināšanas jomā, var iesniegt savu piedāvājumu. Iepirkuma dokumentācijā ir norādīts, ka KM komisija, vērtējot piedāvājumus, pieaicinās veselības apdrošināšanas ekspertu. Eksperta pakalpojumus apmaksās KM. Iepirkuma dokumentācijā nav paredzēts izvēlēties brokeri kā starpnieku starp pasūtītāju un apdrošinātāju," klāstīja Zvidriņa.

Savukārt ministres piedāvātā apdrošināšanas polišu iepirkšanas kārtība neatbilstot likumam, jo publiskajā iepirkumā polises jāiepērk atklātā konkursā tieši, nevis izmantojot brokeri kā starpnieku.

Zvidriņa paskaidroja, ka Iepirkumu uzraudzības biroja iesniegumu izskatīšanas komisijas 2008.gada 28.aprīļa lēmumā teikts, ka publiskajos iepirkumos pretendenti piedalās tieši, tas ir, piedāvājumi izsludinātajā iepirkuma procedūrā tiek iesniegti neatkarīgi no pasūtītāja piesaistītā apdrošināšanas starpnieka darbības, līdz ar to pretendentiem nevar būt nekādas saistības ar pasūtītāja piesaistīto brokeri attiecībā uz konkrēto apdrošināšanas līgumu.

Jau vēstīts, ka kultūras ministre trešdien veltīja pārmetumus līdzšinējai veselības apdrošināšanas organizēšanas praksei Kultūras ministrijā un tās padotības iestādēs.

"Ja cilvēks, veidojot konkursu, grib izvēlēties apdrošināšanas brokeri, iesākumā viņam vispirms jāveic konkurss apdrošināšanas brokerim. Kad tas ir izvēlēts, brokeris tālāk izvēlas apdrošinātāju. Nevis šī līdzšinējā prakse, ka brokeris ir par velti vai viņam nekas netiek maksāts un pēc tam necaurredzami vienojas ar apdrošinātāju par nezin cik procentiem. Tas ir neētiski un nelikumīgi," klāstīja ministre.

Ziņots arī, ka konflikts starp Jaunzemi-Grendi un Zvidriņu saasinājās pagājušā gada nogalē, kad ministre pret valsts sekretāri ierosināja disciplinārlietu, kas ir valsts kapitāldaļu turētāja Latvijas Nacionālajā operā (LNO), un uz izmeklēšanas laiku atstādināja viņu no amata. Par pienākumu izpildītāju tika iecelts valsts sekretāra vietnieks Uldis Lielpēters.

Zvidriņa no amata tika atstādināta dienā, kad KM konkursa komisijai bija jāpaziņo rezultāts par operas direktoru. Komisija līdzšinējo LNO direktoru Andreju Žagaru atzina par piemērotu operas direktora amatam, taču ministre nolēma "nopietnu finanšu problēmu dēļ" LNO direktora amatā Žagaru pagaidām neapstiprināt, bet Zvidriņu atstādināt no amata un ierosināt disciplinārlietu, kurā izmeklēs operas uzraudzības procesu. Vēlāk gan ar Žagaru tika panākta vienošanās par darba turpināšanu.

Zvidriņa disciplinārlietu uzskatīja par nepamatotu un vērsās pie valdības vadītāja ar lūgumu to izvērtēt. Valsts sekretāre vēstulē premjeram informēja par vairākām ministres darbībām, kur saskata interešu konfliktu. Premjers Zvidriņas vēstuli pārsūtīja Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam, kas sācis pārbaudi par Jaunzemes-Grendes darbību.

Latvijā

Valsts aizsardzības dienesta karavīri Sēlijas militārā poligona dronu mācību un testēšanas poligonā aizvadījuši noslēdzošās bezpilota lidaparātu rotas līmeņa mācības, kurās, izmantojot dažādus bezpilota lidaparātu modeļus, trenēja spēju identificēt un iznīcināt pretinieku, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā.

Svarīgākais