Pēc vairāk nekā 12 tūkstošu parakstu savākšanas visām Saeimas frakcijām tiks nosūtīts aicinājums noteikt atbildību par deputāta zvēresta laušanu, tostarp šāds aicinājums tiks nosūtīts "Saskaņas centram" (SC), aģentūrai BNS apliecināja Roberts Griškevičs.
Viņš kopā ar Armandu Geriku portālā "manabalss.lv" izveidoja iniciatīvu "Atbildība par Saeimas deputāta zvēresta laušanu", aicinot likumā noteikt, ka deputāta zvēresta laušanas gadījumā deputāts zaudē mandātu un turpmāk vairs nevar kandidēt uz Saeimu. Tāpat šāds deputāts vairs nevarētu ieņemt citus amatus valsts pārvaldē un pašvaldībās. Par iniciatīvu parakstījušies 12 559 cilvēki. Šāda iniciatīva tapusi pēc tam, kad atklājās, ka parakstu vākšanā Satversmes grozījumu ierosināšanai par valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai piedalījās deputāts Nikolajs Kabanovs (SC).
"Mūsuprāt, ir jāatrisina situācija, ka zināmā mērā tiek apkaunota deputāta institūcija, ja zvērestam nav nekāda svara. Mums ir problēmas definējums, bet juridiskie risinājumi varētu būt vairāki," norādīja Griškevičs, minot Saeimas Kārtības rulli un, iespējams, Satversmi, kas liegtu kandidēt uz Saeimu tiem, kas reiz pārkāpuši zvērestu.
Aicinājums mainīt likumus tiks nosūtīts arī SC. Griškevičs uzskata, ka jebkuras partijas pārstāvim, kas nonācis līdz Saeimai, vajadzētu būt skaidram, ka zvēresta laušana, ko dod tautai, ir nepieļaujama.
"Protams, ka vērsīsimies arī pie "Saskaņas centra". Tas pats bijušais 10.Saeimas deputāts Valērijs Kravcovs intervijā sacīja, ka gribētu cīnīties par lielākām krievu valodas tiesībām Latvijā, bet godaprāts viņam liedz lauzt deputāta zvērestu. Katrā partijā ir cilvēki, kas saprot, ka zvēresta laušana ir pēdējais," sprieda iniciatīvas izveidotājs.
Pēc Kabanova lēmuma piedalīties parakstu vākšanā par oficiālu divvalodību Latvijā Griškevičs norādīja, ka nesagaida, ka deputāts reaģēs uz 12 tūkstoš cilvēku parakstītu aicinājumu, taču sagaida izmaiņas likumos, lai šādu situāciju izslēgtu nākotnē.
"Mēs nevēršamies pret kādu deputātu konkrēti, bet redzam, ka ir nelāgs precedents, kas diskreditē parlamentu, mani tas kaitina kā pilsoni, bet viena cilvēka dēļ likumus neraksta, ir jānodrošinās pret precedentiem nākotnē," paskaidroja Griškevičs.
Aģentūra BNS jau vēstīja, ka pašlaik Saeimā tiek gatavoti grozījumi Saeimas Kārtības rullī, kas paredz tiesības ne mazāk kā 5000 Latvijas pilsoņu iesniegt Saeimā kolektīvu iesniegumu, kā arī paredz kārtību, kādā šāds iesniegums jāizskata. Šādas kārtības izstrādāšanai pamatu deva internetā izveidotā iniciatīvu platforma www.manabalss.lv.