KNAB saņēmis jau vairāk kā 40 iesniegumus par pārkāpumiem priekšvēlēšanu kampaņās

Patlaban Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) saņēmis vairāk nekā 40 iesniegumus, kuros paustas aizdomas par dažādiem pārkāpumiem politiskajā aģitācijā, otrdien intervijā Latvijas Radio informēja KNAB priekšnieka vietnieks Alvis Vilks.

Aptuveni pusē no iesniegumiem paustas bažas par slēpto reklāmu.

"Otra puse ir dažāda veida izvietošanas pārkāpumi, kas saistās ar reklāmas nenorādīšanu vai administratīvo resursu izmantošanu par labu vienam vai otram politiskam spēkam," pastāstīja Vilks.

Līdz šim gan tieši pārkāpumi, par kuriem būtu nepieciešams uzreiz piemērot sankcijas, nav konstatēti.

"Tiesa gan, ir tikusi konstatēta viena tā saucamā trešā persona, kura ir noslēgusi līgumus par reklāmas izvietošanu par summu, kas pārsniedz likumā noteikto limitu. Tiesa gan, tie vēl pagaidām ir tikai noslēgtie līgumi. Vai tie tiks realizēti un vai notiks arī reklamēšanās par summu, kas pārsniedz limitu, to mēs vēl redzēsim," piebilda Vilks. Viņš arī norādīja, ka attiecīgajai personai un laikrakstam nosūtīta informācija par šādu faktu un, ja tas notiks, KNAB būs spiesta apturēt kampaņu. Līguma darbības termiņš ar mediju gan beidzas dienu pirms aģitācijas aizlieguma, "tādēļ faktiski šeit pastāv jautājums, cik KNAB sankcijas varētu but efektīvas".

Patlaban izskatās, ka par iespējamiem pārkāpumiem priekšvēlēšanu aģitācijā lielākoties ziņo iedzīvotāji, lai gan nevar izslēgt, ka tie ir arī kāda politiskā spēka oponenti. Tomēr no KNAB viedokļa tas nav svarīgi, jo birojs pārbauda visus saņemtos iesniegumus, uzsvēra Vilks.

KNAB pārstāvis atzina, ka salīdzinoši grūti ir pārbaudīt politisko aģitāciju internetā, taču arī uz to attiecas likums, ka informācija par noslēgtajiem līgumiem jānosūta KNAB. "Ja tiks konstatēts, ka šie nosacījumi nav tikuši ievēroti, protams, ka par to draud attiecīgas sankcijas," viņš uzsvēra.

Tāpat pēc noteiktiem kritērijiem tiek pārbaudīti arī ziedojumi partijām. Šis darbs lielā apjoma dēļ, visticamāk, gan tiks pabeigts tikai pēc vēlēšanām, atzina Vilks. Pagaidām neviens starpniecības gadījums, kad kāds ziedojis sev nepiederošus līdzekļus, šajā priekšvēlēšanu laikā nav konstatēts, taču pārbaudes vēl notiek.

Lai gan 10. un 11.Saeimas priekšvēlēšanu periodus ir grūti salīdzināt, jo šīs būs ārkārtas vēlēšanas un līdz ar to arī aģitācijas periods ir krietni īsāks, KNAB pārstāvis atzina - patlaban darbs ir intensīvāks.

"Šinī brīdī darbs ir intensīvāks. Tai pat laikā, ja mēs salīdzinām tās naudas summas, kas ir tikušas izlietotas, šinī brīdī izskatās, ka nebūs daudz tādu partiju, kas varēs sasniegt priekšvēlēšanu tēriņu limitu," norādīja Vilks.

Latvijā

Pēc skandāla saistībā ar Latvijas radio LR4 kanāla žurnālistes Olgas Kņazevas izteikumiem nosūtīju jautājumus Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP) priekšsēdētājam Jānim Siksnim. Atgādināsim: Kņazeva ēterā nolasīja latviešu valodu pazemojošu tekstu. Tā nebija vienīgā reize, kad tika demonstrēta LR4 žurnālistes un šī radio kanāla nepārprotama attieksme pret latviešu valodu.

Svarīgākais