Tas, ka tiek noklausītas ne tikai telefonsarunas, bet atsevišķās vietās arī telpas, ir zināms katram, kas saistīts ar drošības sfēru, piektdien LNT raidījumā "900 sekundes" uzsvēra bijušais Satversmes aizsardzības biroja (SAB) vadītājs Lainis Kamaldiņš.
"Par to, ka kaut kur kaut ko noklausās, ne tikai telefonus, bet arī telpas kontrolējot, tas, manuprāt, ir zināms katram, kas ir saistīts ar šo sfēru," viņš norādīja, piebilstot, ka teorētiski noklausīšanos var veikt ne tikai SAB un Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), bet jebkurš operatīvās darbības subjekts, ja tam ir pamatojums. Tāpat to var izdarīt arī privātpersona, ja vien tās rīcībā ir pietiekamas tehniskās iespējas un pieeja telpai.
Kamaldiņš arī atzina, ka pagaidām publiski ir zināms pārāk maz informācijas, lai varētu pateikt, vai apvienības "Par labu Latviju" līdera Aināra Šlesera paustais ir atsevišķs skandāls vai daļa no kādas lielākas lietas.
Savukārt, uz jautājumu, cik interesanta šī ziņa varētu būt ārvalstu specdienestiem, bijušais SAB vadītājs atzina, ka tas varētu būt interesanti no profesionālā viedokļa tiem, kas vienmēr pirms savas valsts vadītāja vizītes veikuši pārbaudes.
No vērtējuma, cik liela varbūtība ir, ka šo noklausīšanos veikuši nevis Latvijas, bet citas valsts specdienesti, gan Kamaldiņš atturējās. Tāpat, lai izvērtētu notikušā ietekmi uz Valsts prezidenta vēlēšanām, viņaprāt, nepieciešama sīkāka informācija.
"Lai varētu apgalvot, ka šis notikums noteikti ietekmē prezidenta vēlēšanas, tur jābūt nopietnākai faktūrai - kas noticis, kas noklausīts, kurš klausījis, ar kādiem tehniskiem līdzekļiem tas veikts.. Šai gadījumā tiešām tur varētu tas viss mest aizdomu ēnu kaut kādā veidā uz valdību vai atsevišķiem politiskiem spēkiem, kuriem būtu kaut kāda teikšana pie prezidenta ievēlēšanas, un tad teorētiski varētu būt kaut kāda saikne," minēja bijušais SAB vadītājs.
Arī no Ģenerālprokuratūras rīcības, uzreiz jau ceturtdien sākto pārbaudi, Kamaldiņš atturējās vērtēt, vien norādot: "Ja mēs zinātu to, ko zina šobrīd Ģenerālprokuratūra, tad mēs varētu saprast. Jebkurā gadījumā ir skaidrs tas, ka, lai kaut ko varētu piefiksētu, ir jārīkojas diezgan nekavējoties."
Jau vēstīts, ka Šlesers ceturtdienas rītā LNT raidījumā "900 sekundes" nāca klajā ar paziņojumu, ka Latvijas viesnīcās tiek noklausītas dažādas ārvalstu amatpersonas. Viena no viesnīcām, kur noteikti šāda noklausīšanās notiek, saskaņā ar Šlesera pausto ir patlaban "Radisson" tīklā ietilpstošā "Rīdzene".
Saskaņā ar politiķa rīcībā esošo informāciju noklausīšanās pēdējo gadu laikā regulāri notikusi gan 501.prezidenta klases numurā, gan vairākos citos luksusa klases numuros, kuros bieži apmetušās ārvalstu delegācijas, citu valstu prezidenti un premjeri. Noklausīšanās notiekot arī vairākās konferenču zālēs, tostarp zālē "Arkādijs".
Šlesers uzsvēra, ka noklausīšanos veicot Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sadarbībā ar Satversmes aizsardzības biroju (SAB). "Primāri tas ir KNAB sadarbībā ar SAB," minēja PLL līderis.
Ģenerālprokuratūrā saistībā ar Šlesera paziņojumu, ka Latvijas viesnīcās tiek noklausītas ārvalstu amatpersonas, jau ir sākta pārbaude. Arī Valsts prezidents Valdis Zatlers lūgs ģenerālprokuroru Ēriku Kalnmeieru sekot līdzi un veikt nepieciešamās darbības pēc izskanējušajiem paziņojumiem par ārvalstu amatpersonu noklausīšanos viesnīcās Rīgā.