Piketu par Dudajeva gatves pārdēvēšanu ierosinājis Krievijas spiegs

© Jānis Girnis

Pērn notikušo piketu par čečenu līdera Džohara Dudajeva gatves Rīgā pārdēvēšanu ierosinājis Krievijas Ārējā izlūkošanas dienesta virsnieks Dmitrijs Jermolajevs, kurš piesegam izmantoja divus plašsaziņas līdzekļus, liecina Satversmes aizsardzības biroja (SAB) pērnā gada darbības pārskats.

SAB preses sekretāre Baiba Rāta-Saliņa aģentūru BNS informēja, ka 2010.gadā SAB redzeslokā nonāca vairāki ārpus NATO un ES esošo valstu institūciju mēģinājumi ietekmēt Latvijas sociālpolitisko situāciju, kā arī diskreditēt Latviju starptautiskajā sabiedrībā.

Daļā no šiem pasākumiem tika konstatēta arī ārvalstu specdienestu līdzdalība.

Piemēram, pirms 2010.gada Saeimas vēlēšanām aktivizējās jautājums par kādreizējā čečenu līdera Džohara Dudajeva gatves Rīgā pārdēvēšanu.

Tika vākti paraksti, dibināta "Biedrība par Džohara Dudajeva gatves pārdēvēšanu", kā arī Krievijas ziņu aģentūrā "Regnum" izvērsta atbalsta kampaņa šai iniciatīvai.

Plašāku publicitāti ieguva 2010.gada 25.augustā sarīkotais pikets, kas, lai gūtu lielāku ievērību, bija pieskaņots toreizējā Maskavas mēra Jurija Lužkova vizītei Rīgā.

Patiesais šī nesankcionētā piketa ierosinātājs bija Krievijas Ārējā izlūkošanas dienesta virsnieks Dmitrijs Jermolajevs, kurš piesegam izmanto laikraksta "Rossijskije Vesķi" interneta izdevuma "Riga.rosvesty.ru" redaktora amatu un cieši sadarbojas arī ar Krievijas ziņu aģentūru "Regnum."

Portāls "Riga.rosvesty.ru" un biežāk tieši ziņu aģentūra "Regnum" tiek izmantota kā platforma dažādu informatīvās ietekmes pasākumu īstenošanai, tostarp arī tādu, kuru mērķauditorija ir Krievijas politiskās aprindas.

Piemēram, viens no uzdevumiem, kas tika dots Jermolajeva un "Regnum" algotajiem žurnālistiem, bija negatīvas publicitātes veidošana par Krievijas prezidenta padomnieku Sergeju Prihodjko un vairākām citām Krievijas amatpersonām, kuras iestājas par pragmatisku attiecību veidošanu ar Latviju.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka pērn 25.augustā, kad vienas dienas vizītē Rīgā ieradās toreizējais Maskavas mērs Jurijs Lužkovs, Jaunielā netālu no Rātsnama notika partijas "Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā" (PCTVL) pārstāvju organizēts nesankcionēts pikets par Dudajeva gatves pārdēvēšanu.

PCTVL kopā ar organizāciju, kas cīnās par Dudajeva gatves pārdēvēšanu bija iecerējusi rīkot piketu, atgādinot, ka pilsētas mērs Nils Ušakovs ("Saskaņas centrs") jau pirms kāda laika paudis gatavību ierosināt jautājumu par Dudajeva gatves pārdēvēšanu, taču šo solījumu nav pildījis.

Rīgas pašvaldība bija atteikusi saskaņot šo pasākumu un no sākotnēji plānotās piketa norises vietas - Rātslaukuma - to pārcelt citviet, taču tā dalībnieki tam nepiekrita.

Piketa norises laiks sakrita ar Lužkova ierašanās brīdi, kad viņš ieradās Melngalvju namā, kur tikās ar Rīgas domes vadību.

Toreiz uz pasākumu Jaunielā netālu no Rātslaukuma ieradās apmēram desmit piketētāju, kuri bija sagatavojuši plakātus ar dažādiem uzsaukumiem, taču policija viņus uz Rātslaukumu nelaida un visi, ieskaitot toreizējo Saeimas deputātu Vladimiru Buzajevu (PCTVL), tika iesēdināti Rīgas pašvaldības policijas busiņā.

Policija toreiz aizturēja PCTVL deputāta kandidātus Natāliju Jolkinu, Andreju Tolmačovu, Aleksandru Turčinovu un Buzajevu.

Svarīgākais