Ar gājienu no Okupācijas muzeja līdz Brīvības piemineklim pieminēs uz Sibīriju izsūtītos

Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienā, 25.martā, Latvijas Politiski represēto apvienība (LPRA) rīkos gājienu no Okupācijas muzeja līdz Brīvības piemineklim.

LPRA pārstāvis Gunārs Resnais aģentūru BNS informēja, ka gājiens sāksies plkst.12.35 pie Okupācijas muzeja un beigsies ar ziedu nolikšanu pie Brīvības pieminekļa, pie kura paredzēta arī Saeimas priekšsēdētājas Solvitas Āboltiņas ("Vienotība") uzruna. Pasākumā piedalīsies arī Saeimas deputāti, bruņoto spēku štāba virsniecība, kā arī Igaunijas un Lietuvas biedrības Latvijā.

Pulcēšanās gājienam pie Okupācijas muzeja sāksies no plkst.12.

Savukārt vakarā Rīgas Kongresu nama Mazajā zālē notiks Latvijas Okupācijas muzeja rīkotā Leldes Neimanes dokumentālās filmas "1949.gada 25.marta deportācijas. Mājupceļš" pirmizrāde, kuru interesenti varēs noskatīties bez maksas. Latvijas Okupācijas muzeja sabiedrisko lietu vadītājs Jānis Erno informēja, ka tā ir trešā un beidzamā daļa no filmu cikla, kas veltītas 1949.gada 25.marta deportācijām.

Filmas seanss Kongresu namā sāksies plkst.18.

Savukārt Tukumā, pieminot uz Sibīriju izsūtītos, pilsētas vēstures muzejā atklās izstādi "Vēstule uz bērza tāss". Ekspozīcija būs aplūkojama tikai 25.martā. Tajā interesenti varēs iepazīties ar skolotājas Skaidrītes Vigules dāvināto vēstuli uz bērza tāss, ko viņai sūtījis tētis Arnolds Driķis 1956.gadā no ieslodzījuma Irkutskas apriņķa Ozernojlagā. Muzeja apmeklētāji šajā dienā varēs iepazīties arī ar oriģinālajām pagrīdes grupas "Lāča mednieki" biedra Leonharda Stangas māsai rakstītajām vēstulēm. "Lāča mednieki" darbojās no 1946. līdz 1947.gadam ar galveno mērķi veikt atentātu pret Latvijas PSR Ministru Padomes priekšsēdētāju Vili Lāci.

Pasākuma laikā atmiņu fragmentus no Tukuma muzeja krājumā esošajām vēstulēm lasīs Tukuma teātra aktieri.

Izstādi atklās plkst.12. Pirmsskolas vecuma bērniem tās apmeklējums būs bez maksas, skolēniem un studentiem - 30 santīmu, pensionāriem un invalīdiem - 50 santīmu, bet pieaugušajiem - 60 santīmu.

Piemiņas pasākumi piektdien veltīti vienai no vistraģiskākajām dienām Latvijas vēsturē. 1949.gadā no 25. līdz 29.martam notika visplašākā cilvēku administratīvā izsūtīšana, kuras laikā no Latvijas uz attāliem PSRS apgabaliem izsūtīja apmēram 43 tūkstošus iedzīvotāju.