Saeimas Saimnieciskā komisija, ko vada Ilze Viņķele (Vienotība), nonākusi neveiklā situācijā, kura var pat tikt traktēta kā atrašanās interešu konfliktā. Deputāti, balsojot par piešķiramajām transporta un dzīvokļu īres maksu kompensācijām, nobalsojuši nevis par katru pieprasījumu atsevišķi, bet gan par visu iesniegto sarakstu kopumā.
Tādējādi izveidojusies situācija, ka daļa no komisijas locekļiem būtībā piešķīruši kompensāciju, tātad mantisku labumu, paši sev. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) iespējamā interešu konflikta situācija ir laikus pamanīta, un birojs nav steidzies ar bargu soļu speršanu.
Jautājums par deputātiem piešķiramajām kompensācijām ik pa brīdim pievērš sabiedrības uzmanību. Piemēram, Aleksejs Holostovs (SC) pamanījās pat deklarēt savu dzīvesvietu Baltkrievijas pierobežā, lai, patiesībā reāli dzīvojot galvaspilsētā, varētu ik mēnesi saņemt itin pieklājīgu piemaksu pie algas par it kā ceļam iztērētajiem līdzekļiem. Savukārt nu jau bijušais VL!-TB/LNNK pārstāvis Visvaldis Lācis bija atradis sev vienīgo piemēroto dzīvokli Rīgas mikrorajonā, kura īrēšanas izdevumi mats matā saskanēja ar maksimāli pieprasāmo kompensācijas summu, lai gan reālie skaitļi par īres līgumu summām attiecīgā rajonā bijuši uz pusi zemāki. Šajos gadījumos Saimnieciskā komisija izrādījās gana modra, kolēģus atmaskoja, un viņi bija spiesti savus iesniegumus atsaukt. Tomēr komisijas vadība nebija gana modra, kad lemts par pārējiem pieprasījumiem. Acīmredzot taupot laiku, balsojums, kā jau minēts, notika par visu sarakstu kopumā, kurā bija atrodami arī daži Saimnieciskās komisijas deputātu uzvārdi.
Deputāts Māris Kučinskis (PLL) Neatkarīgajai apstiprināja, ka tiešām šāda lieta ir bijusi un no KNAB esot saņemti precizējoši jautājumi par balsojuma gaitu. Tomēr deputāts uzskata, ka iespējamais pārkāpums pēc būtības esot uzskatāms par visai formālu. "Manuprāt, tā bija tikai komisijas vadības neuzmanība. Visticamāk, vajadzēja tomēr balsot par katru pieprasījumu atsevišķi un, nonākot pie komisijas locekļa uzvārda, viņiem vienkārši nevajadzēja konkrētajā balsojumā piedalīties," sacīja deputāts. Arī ZZS pārstāvošais Kārlis Seržants apliecināja, ka tieši KNAB uzdotie jautājumi ļāvuši deputātiem pamanīt neveiklo situāciju. "Mēs šobrīd esam vērsušies pie KNAB un lūguši skaidrojumu, kā rīkoties, lai šo formālo interešu konfliktu novērstu. Ceru, ka birojs mums palīdzēs," stāstīja K. Seržants.
KNAB preses pārstāve Ieva Karlsberga Neatkarīgajai pastāstīja, ka tiešs biroja brīdinājums par atrašanos interešu konfliktā Saeimas deputātiem nav izteikts. "Par interešu konfliktu novēršanu atbildīgās biroja amatpersonas ir uzdevušas Saimnieciskās komisijas deputātiem jautājumus par minēto balsojumu. Iespējams, būs nepieciešamība iepazīties arī ar sēdes protokolu, bet to visticamāk izlems atbildīgie darbinieki pēc klātienes tikšanās ar deputātiem," viņa norādīja.
Neatkarīgajai izdevās noskaidrot, ka šodien paredzētajā Saimnieciskās komisijas sēdē varētu sagaidīt biroja darbinieku vizīti un acīmredzot neglītajai situācijai risinājumu atradīs. Turklāt KNAB pretimnākšana un sankciju nevēršana pret deputātiem, iespējams, tiešām saistīta ar notikušā formālo raksturu un Saeimas kuluāros klīstošajām runām, ka šādas labvēlīgas attieksmes iemesli ir saistīti ar komisijas vadītājas un augsta ranga biroja darbinieku ciešajām draudzības saitēm, nav pamata.