Latvija vērtē iespēju noteikt aizliegumu Baltkrievijas amatpersonām iebraukt ES

Ņemot vērā notikumus Minskā, arī Latvija kopā ar citām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm vērtē iespēju noteikt aizliegumu Baltkrievijas amatpersonām iebraukt Eiropas Savienībā, aģentūrai BNS apliecināja ārlietu ministra preses sekretāre Dace Balode.

"Ņemot vērā pēdējā laika notikumus Baltkrievijā, Latvija ES ietvaros ir sākusi diskusiju par turpmāko ES politiku attiecībām ar Baltkrieviju. Tiek vērtētas dažādas idejas, tostarp noteikt aizliegumu iebraukt ES konkrētām amatpersonām," sacīja Balode.

Vienlaikus viņa aicināja nošķirt divas lietas - ES darbības, kas ietekmē valsts režīmu, un ES darbības, kas atstāj ietekmi uz Baltkrievijas sabiedrību. "Ļoti rūpīgi jāvērtē šo pasākumu ietekme uz Baltkrievijas iedzīvotājiem," norādīja Balode.

Ārlietu ministrija arī atzīst, ka līdz decembrī notikušajām prezidenta vēlēšanām ES un Baltkrievijas attiecības raksturoja pragmatiska sadarbība.

Jau vēstīts, ka Baltkrievijas prezidentam Aleksandram Lukašenko un desmitiem amatpersonu, kuras atbildīgas par protestētāju piekaušanu un aizturēšanu pēc prezidenta vēlēšanām Minskā notikušajā demonstrācijā, tiks liegtas vīzas iebraukšanai ES, paziņoja Zviedrijas ārlietu ministrs Karls Bilts.

2006.gadā, kad pēc prezidenta vēlēšanām Baltkrievijā notika līdzīgi, bet ne tik vardarbīgi protesti, ES ieviesa vīzu aizliegumu Lukašenko un vēl 40 amatpersonām. 36 no viņiem aizliegums tika atcelts 2008.gadā, kad tika atbrīvoti vairāki politieslodzītie.

ES valstu vēstniecības Minskā sākušas darbu pie šā saraksta sagatavošanas, kas piektdien Briselē tiks izskatīts dalībvalstu Politikas un drošības komitejas sēdē. Avots ES diplomātiskajās aprindās atzinis, ka sarakstā jau patlaban ir vairāk nekā 100 cilvēku.

Vairākas ES dalībvalstis, piemēram, Čehija, aicina nākamajā nedēļā sasaukt ES ārlietu ministru ārkārtas tikšanos, lai apstiprinātu šo sarakstu, bet Vācija un Zviedrija iesaka sagaidīt 31.janvārī paredzēto ES ministru sanāksmi.

Tiek apsvērti arī citi pasākumi: ar Baltkrievijas iestādēm saistītu ES projektu apturēšana; Baltkrievijas izslēgšana no ES Austrumu partnerības sanāksmēm, tostarp no maijā gaidāmā ES un sešu bijušo padomju republiku samita; palielināt palīdzību Baltkrievijas iedzīvotājiem, piemēram, atbalsts Eiropas Humanitārajai universitātei Viļņā, Baltkrievijas bēgļu skolai; aicinājums ES dalībvalstīm vienoti samazināt vīzu nodevu Baltkrievijas jauniešiem, studentiem, skolotājiem un nevalstisko organizāciju pārstāvjiem.

Ziņots arī, ka 19.decembra vakarā, kad Baltkrievijā bija beigušās prezidenta vēlēšanas, galvaspilsētā Minskā notika opozīcijas demonstrācija, kuru vardarbīgi apspieda milicijas specvienība OMON. Demonstrācijas laikā tika aizturēti vairāk nekā 600 cilvēku, tostarp septiņi prezidenta amata kandidāti.

Par vēlēšanu uzvarētāju atzina līdzšinējo valsts vadītāju Aleksandru Lukašenko, bet Rietumvalstu vadītāji pauda bažas par šo vēlēšanu demokrātiskumu.

Latvijā

Latvijas Mākslas zinātnieku un kuratoru biedrība (LMZKB) un vairākas radošo nozaru organizācijas aicina noteikt viena gada moratoriju to pieminekļu pārvietošanai, kas tiek pamatota ar totalitāro režīmu slavināšanu, šajā laikā aicinot diskutēt par kultūrvides pārmaiņām.

Svarīgākais