Saeimas komisijā varētu diskutēt par papildu svētku dienu kompensēšanu

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija apspriedīs ieceri par papildu svētku dienu kompensēšanu, diskusijā Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" atzina komisijas vadītāja Ingrīda Circene ("Vienotība").

Circene pieļāva, ka šāda diskusija komisijā tiks atjaunota, lai redzētu, kāda ir attieksme jaunievēlētajā Saeimā. Viņa atgādināja, ka 8.Saeimas laikā iecere par svētku dienu kompensēšanu tika noraidīta, bet iepriekšējā sasaukumā - atbalstīta daļēji, kompensējot 4.maiju un 18.novembri ar vienu darba dienu, ja šie svētki iekrīt sestdien vai svētdien.

Vienlaikus komisijas vadītāja norādīja, ka ir jāatrod kompromiss ar darba devējiem, jo tieši viņi savulaik bija teju vienīgie pretinieki kompensējamo svētku dienu idejai. "No iedzīvotāju un ģimenes viedokļa tas ir labi un pareizi [..] Ja šī diena ir brīva, ģimenei ir dota iespēja uzlabot attiecības," piebilda Circene.

Viņa arī apliecināja, ka Latvijā, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, ir jāstrādā vairāk. Turklāt zaudējumi tautsaimniecībai nemaz nav tik būtiski, ja svētku dienas tiek kompensētas ar vienu brīvu darba dienu. "Sevišķu pienesumu tautsaimniecībai arī nedod darba dienu pārcelšana," piebilda Circene.

Savukārt sociologs Aigars Freimanis rosināja noteikt konkrētu brīvo dienu skaitu gadā, kā tas ir dažās Eiropas valstīs.

Circene pieļāva, ka deputāti varētu izvērtēt, vai pārceltās darba dienas katru gadu attaisnojas, vai tomēr jādomā par vienotu brīvo dienu skaitu.

Šogad, piemēram, Ziemassvētki iekrīt no piektdienas līdz svētdienai, līdzīgi arī gadumijas svētki. Savukārt nākamgad šie svētki būs jau tā brīvajās dienās - sestdien un svētdien. Nākamgad arī 1.maijs iekrīt svētdienā.

Pašlaik likums noteic - ja 4.maijs un 18.novembris iekrīt brīvdienās, tad svētku diena tiek kompensēta ar vienu brīvu darba dienu.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais