Ārlietu ministrs Latvijas un Krievijas vēsturnieku komisijas darbā paredz arī "viļņošanos"

Ārlietu ministrs Ģirts Valdis Kristovskis ("Vienotība") atzinīgi novērtē Latvijas un Krievijas vēsturnieku komisijas izveidi, taču paredz tās darbā arī viļņošanos.

Labi, ka šāda komisija tiek veidota, tur, manuprāt, ir svarīgākie vēsturnieki no Latvijas puses ir piedāvāti šajā komisijas sastāvā. Es esmu pārliecināts, ka Latvijas vēsturnieki godam pārstāvēs mūsu nacionālo stāju, bet tas prasīs noteikti vēl daudz laika, tur būs arī viļņošanās, varbūt arī kāda atplūde. Svarīgi ir tas, ka šis process var sākties, tam noteikti būs vairākas fāzes," intervijā Latvijas Radio trešdien sacīja ministrs.

Viņš atzina, ka vēsturnieku darbu nekad nevar nodalīt no politikas.

"Politiķiem būtu maksimāli jābalstās un jāveicina akadēmisku pētījumu veikšana, un to rezultātā iegūtie fakti jāizmanto par pamatu politiskajos formulējumos," pauda Kristovskis.

Kopumā viņš pozitīvi novērtēja Valsts prezidenta Valda Zatlera oficiālo vizīti Krievijā, jo ir noslēgti vairāki līgumi, sarunas ir bijušas konstruktīvas un gaisotne ir bijusi pozitīva.

"Puses ir izvairījušās arī no jūtīgajiem jautājumiem, no otras puses, tomēr arī konstruktīvi runājot par nākotnes sadarbību, pat vēstures risināšanā un par piekļuvi arhīviem," sacīja Kristovskis, piebilstot, ka izmaiņas Latvijas un Krievijas attiecībās jau bijušas jūtamas iepriekš, tostarp pēdējā NATO samitā Lisabonā.

Kristovskis arī apliecināja, ka Ārlietu ministrija atbalsta kopējo Eiropas Savienības politiku attiecībā uz bezvīzu režīma ieviešanu ar Krieviju, taču viņš norādīja, ka tikai pēc kritēriju izpildes tas var notikt.

"Tas, ka Valsts prezidents Maskavā ir teicis, viņš gribēja parādīt labo gribu un noņemt tās spekulācijas, kas Krievijas pusē ir bijušas, ka Latvija apzināti bremzē un liek šķēršļus Krievijai šajā virzienā. Šādus šķēršļus Latvija neliek," akcentēja ministrs.

Jau vēstīts, ka Valsts prezidents no 19. līdz 22.decembrim uzturas oficiālajā vizītē Krievijā. Tās laikā abu valstu prezidenti paziņoja par kopīgas vēsturnieku komisijas izveidi, bet Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs apliecinājis, ka Latvijas vēsturniekiem būs piekļuve šīs valsts arhīviem.

Svarīgākais