Saeimas priekšsēdētāja vietnieks un Nacionālās drošības komisijas (NDK) vadītājs Gundars Daudze vēl pilnībā nav iepazinies ar visiem materiāliem ne saistībā ar konfliktu Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) starp vadītājiem, ne arī ar varbūtējo informāciju par likumpārkāpumiem Satversmes aizsardzības biroja (SAB) darbībās.
Šā iemesla dēļ tiešus komentārus par konkrētiem faktiem viņš pašlaik paust nevar. Turklāt, iespējams, arī nākotnē to liegs likuma Par valsts noslēpumu normas. Tomēr sarunā ar Neatkarīgo G. Daudze pievērsa uzmanību atsevišķiem aspektiem, kuri, pēc viņa domām, būtu īpaši būtiski, vērtējot un analizējot abu biroju darbību.
"Varbūt tas skan nedaudz savdabīgi, bet es tiešām ceru, ka konflikts starp KNAB vadītāju Normundu Vilnīti un viņa vietniekiem ir balstīts tikai un vienīgi uz personisku ambīciju nesavienojamību un tā sekas nav meklējamas vienas vai otras amatpersonas saistībā un iespējamā atkarībā no kāda politiska spēka," Neatkarīgajai sacīja G. Daudze. Viņš vēlreiz atsaucās uz detalizētas informācijas trūkumu par notiekošo KNAB, tomēr piebilda, ka jau pašlaik viņam neesot īsti skaidrs, kāpēc birojā netiek konsekventi ievērota un realizēta likumā nostiprinātā hierarhijas sistēma. "N. Vilnītis taču ir Saeimas mandātu saņēmis iestādes vadītājs, un viņa padotajiem tas būtu vismaz jārespektē. Likumā ir noteiktas normas, kā apstrīdēt augstākas amatpersonas lēmumus, un šo normu vidū, manuprāt, neietilpst mediju iesaistīšana nesaskaņu risināšanā," nedaudz ironiski sacīja deputāts. Tāpat G. Daudze ne līdz galam izprotot arī premjera Valda Dombrovska lēmumu pamatotību, faktiski tikai atliekot jautājumu līdz nākamā gada 10. janvārim. Viņš uzskata, ka otrreizēja KNAB reorganizācijas plāna vērtēšanas rezultāti starpinstitūciju komisijā diezin vai būs principiāli atšķirīgi no iepriekšējiem, ar kuriem N. Vilnīša plāni atzīti par likumīgiem un atbalstāmiem, jo šajā komisijā nomainījušies vien divi tās locekļi. "Tomēr vēlreiz uzsveru – varbūt man vienkārši pagaidām trūkst informācijas, tādēļ nevaru stingri nostāties neviena līdz šim paustā viedokļa pusē. Varu tikai atkārtot, ka vislielākās bažas manī raisa iespējamas politiskas aizmugures esamība kādai no konfliktā iesaistītajām pusēm," apgalvoja G. Daudze.
Līdzīgi G. Daudze izteicās arī par SAB darbības uzraudzību un kontroli – visbīstamākā būtu šā biroja pakļaušana jebkādai politiskai ietekmei. "Nedrīkst jaukt biroja vadītāju atbildību likumīgi ieceltu amatpersonu, tajā skaitā arī atsevišķu politiķu, priekšā un iespējamu SAB darbību angažētību no šo pašu politiķu puses, tas faktiski būtu vistiešākais apdraudējums demokrātiskas valsts pastāvēšanai," sarunā ar Neatkarīgo uzsvēra deputāts. Lai no tā izbēgtu, pēc G. Daudzes domām, tik nozīmīgu un ar zināmu varu apveltītu institūciju kā KNAB un SAB vadībai būtu jāmainās ik pēc noteikta termiņa. "Nevajadzētu radīt mītus par atsevišķu spēka struktūru vadītāju neaizvietojamību. Tādu iestāžu kā KNAB, SAB un Ģenerālprokuratūras vadītājiem nevajadzētu ieņemt savus amatus ilgāk kā divus termiņus pēc kārtas. Tas būtiski samazinātu jebkādu šo iestāžu politiskās atkarības risku," norādīja G. Daudze. Viņš tāpat prognozēja, ka tuvākajā laikā NDK pēc būtības SAB darbības likumību vēl nevērtēs, jo atsevišķiem komisijas locekļiem nav nokārtots jautājums par pielaidi valsts noslēpumam.
Jau pēc sarunas ar G. Daudzi kļuva zināms, ka pirmo lēmumu SAB sakarā komisija tomēr ir pieņēmusi. Tā nosūtījusi vēstuli Ģenerālprokuratūrai ar lūgumu izvērtēt pašreizējo situāciju SAB un vēlāk par to informēt NDK.