Kibernoziedznieki 26 valstīs, arī Latvijā, realizējuši apjomīgu starptautiska mēroga zādzību, uzlaužot debetkaršu kompāniju datorsistēmas un iegūstot datus par klientiem, un pēc tam bankomātos daudzās valstīs noņemot no kontiem kopumā 45 miljonus ASV dolāru (24,03 miljonus latu).
Apjomīgā zādzība norisinājusies dažu stundu laikā pagājušā gada 22.decembrī un šā gada 19.-20.februārī.
Ņujorkas prokuratūra ceturtdien paziņoja, ka ASV likumsargi identificējuši sazvērestībā iesaistītos kibernoziedzniekus no Ņujorkas.
ASV likumsargi aizturējuši septiņus kibernoziedzniekus, bet astotais Alberto Jusi Lahuds-Pena, kas uzskatīts par Ņujorkas šūniņas līderi, pirms divām nedēļām atrasts nogalināts.
Ņujorkas kibernoziedznieku šūniņa skaidrā naudā no bankomātiem noņēmusi 2,8 miljonus ASV dolāru (1,51 miljonu latu).
Nozieguma sākotnējā stadijā, kas aizņēma vairākus mēnešus, kibernoziedznieki ielauzās maksājuma karšu apkalpošanas kompāniju datortīklos, meklējot debetkaršu datubāzes. Pēc ielaušanās sistēmā hakeri noņēma klientu un banku noteiktos ierobežojumus skaidras naudas izņemšanai bankomātos.
Pēc tam uzlauzto kontu un debetkaršu numuri izplatīti nākamā līmeņa noziedznieku grupai, kas ar šo datu palīdzību izgatavojusi viltus bankas kartes. Pēc tam karšu izgatavotājiem piešķirti nozagtie PIN numuri un viņi nosūtīti izņemt no bankomātiem pēc iespējas vairāk skaidras naudas.
Pirmajā reidā hakeri vērsās pret Apvienoto Arābu Emirātu banku "Rakabank". Pēc manipulācijām ar naudas izņemšanas ierobežojumiem noziedznieki 20 valstīs veica aptuveni 4500 darījumus, noņemot no bankomātiem kopumā piecus miljonus ASV dolāru (2,7 miljonus latu).
Otrajā uzbrukumā grupējums ielauzies Omānā bāzētajā bankā "Bank of Muscat". Pēc tam desmit stundu laikā noziedznieki 24 valstīs no bankomātiem naudu noņēma 36 000 reižu, iegūstot savā īpašumā 40 miljonus ASV dolāru (21,6 miljonus latu).
Aizturētā Ņujorkas šūniņa pirmajā reidā no bankomātiem noņēma 400 000 ASV dolāru (216 000 latu), bet otrajā reidā 2,4 miljonus ASV dolāru (1,3 miljnus latu).
Ņujorkas prokuratūra norāda, ka hakeru operācija veikta ar "ķirurģisku precizitāti, (..) lielā ātrumā un augsta līmeņa koordināciju. Šajos uzbrukumos bija iesaistīti gan augsta līmeņa hakeri, gan organizētās noziedzības grupējumi, kuru loma ir pēc iespējas ātrāk izņemt skaidru naudu".
Pēc skaidrās naudas izņemšanas nekavējoties realizēta naudas atmazgāšanas operācija, norāda ASV likumdevēji.
Ņujorkas grupējums atvēris kontu kādā Maiami bankā un naudu tērējis dārgu zīmolu automašīnām un pulksteņiem.
Ņujorkas prokuratūra nesniedza informāciju par hakeru aktivitātēm citās valstīs, taču ASV varasiestādes pateicās vairāku valstu likumsargiem par sadarbību izmeklēšanā - Beļģijā, Lielbritānijā, Kanādā, Dominikānas Republikā, Igaunijā, Francijā, Vācijā, Itālijā, Japānā, Latvijā, Malaizijā, Meksikā, Rumānijā, Spānijā, Taizemē un Apvienotajos Arābu Emirātos.