Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa šodien nolēma pirms termiņa nosacīti atbrīvot no cietumsoda izciešanas bijušo motokluba "Brīvie vanagi" prezidentu Vilni Gavaru.
Tiesas lēmums stājās spēkā nekavējoties, tas nav pārsūdzams, līdz ar to Gavars tika atbrīvots uzreiz pēc lēmuma nolasīšanas, novēroja aģentūra LETA.
Latgales priekšpilsētas tiesa jautājumu par Gavara nosacītu pirmstermiņa atbrīvošanu lēma, pamatojoties uz iesniegumu, kas bija saņemts no Šķirotavas cietuma. Tiesas sēdē piedalījās cietuma pārstāvis Raimonds Rimša un prokurors Vilhelms Sausiņš. Abi iestājās par Gavara atbrīvošanu.
Atreferējot lietas materiālus, tiesnese Diāna Dzērviniece sacīja, ka 1956.gadā dzimušais Gavars ir izcietis vairāk nekā trīs ceturtdaļas piespriestā soda termiņa un cietuma administratīvajai komisijai radusies pārliecība, ka viņš ir gatavs laboties.
Ieslodzījuma vietas pārstāvis Rimša pastāstīja, ka Šķirotavas cietumā notiesātais aktīvi piedalījies vides labiekārtošanas un uzkopšanas darbos, bet algotu darbu nav strādājis. Uz audzinoša rakstura pārrunām Gavars esot reaģējis pareizi, viņš cietumā demonstrējis pozitīvas uzvedības piemēru, bijis pieklājīgs, atsaucīgs un izpalīdzīgs, centies izvairīties no konfliktiem.
Pērn septembrī ar cietuma priekšnieka atļauju Gavars uz nedēļu izlaists no ieslodzījuma, pēc tam pats atgriezies cietumā norādītajā termiņā. Kā pastāstīja Rimša, atrodoties nebrīvē, Gavars uzturējis kontaktu ar ģimeni. No SIA "V.A.Motors", kas nodarbojas ar automobiļu apkopi un remontu, saņemta izziņa, ka Gavaram pēc iznākšanas no cietuma šajā uzņēmumā būs garantēts oficiāls darbs.
Prokurors Sausiņš tiesas sēdē atzina, ka cietuma administratīvā komisija lēmumu rosināt tiesu atbrīvot Gavaru no ieslodzījuma pirms termiņa pieņēmusi vienbalsīgi. Arī Sausiņš pauda atbalstu Gavara atbrīvošanai.
Pats Gavars tiesnesei sacīja, ka "ārpusē tiešām gaida daudz darba, ģimene, mazbērni un uzņēmums, kas jāvada." Viņš paskaidroja, ka plāno strādāt savā uzņēmumā, kura darbību, atrodoties cietumā, nebija iespējams ietekmēt.
Jautāts, kāda ir viņa šī brīža attieksme pret vairāk nekā pirms desmit gadiem pastrādāto noziegumu, Gavars sacīja, ka atrodoties tik ilgu laiku cietumā, ir pārdomājis visu līdz pēdējam sīkumam. "Protams, tas nekad vairs neatkārtosies," solīja notiesātais.
Pēc tam tiesnese aizgāja pieņemt lēmumu un, atgriežoties sēžu zālē, paziņoja, ka Gavars tiek atbrīvots no cietumsoda izciešanas nosacīti pirms termiņa. Tiesa vienlaikus uzlika viņam par pienākumu desmit dienu laikā reģistrēties Valsts probācijas dienestā (VPD), 15 dienu laikā sākt strādāt oficiālu darbu vai arī reģistrēties Nodarbinātības valsts aģentūrā un katru mēnesi atskaitīties VPD par to, ka joprojām atrodas darba tiesiskajās attiecībās.
Uz tiesas sēdi bija ieradušies vairāk nekā desmit Gavara tuvinieku un draugu, kuri viņu apskāva un sveica ar atbrīvošanu.
Brīvības atņemšanas soda termiņš, kas Gavaram palika neizciests, ir viens gads, desmit mēneši un septiņas dienas.
Kā ziņots, 2009.gada 18.septembrī Augstākās tiesas (AT) Senāts atstāja negrozītu AT Krimināllietu tiesu palātas 2009.gada 7.maija spriedumu, ar kuru Gavaram tika piemērots astoņu gadu cietumsods.
Kādreizējais "Brīvo vanagu" prezidents, kurš savulaik bija pazīstams ar iesauku Mazais, tika apsūdzēts pēc Krimināllikuma panta par narkotisko un psihotropo vielu neatļautu izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu un pārsūtīšanu lielā apmērā.
Saskaņā ar apsūdzību 2001.gada vasarā Gavars iegādājies marihuānu, kokaīnu un amfetamīnu saturošas vielas lielā apmērā. Šīs vielas viņš pārvedis uz īpašumu "Smilgas" Stopiņu pagastā. Tomēr 29.jūnijā policija šajā īpašumā veikusi kratīšanu, minētās vielas atradusi un atsavinājusi.
"Smilgās" policija izņēma vairāk nekā 100 gramus marihuānas, vairāk nekā vienu kilogramu amfetamīna un vairāk nekā 500 gramus kokaīna. Gavara tobrīd nebija šajā īpašumā. Pēc liecinieku sniegtajām liecībām, tieši 29.jūnija rītā viņš bija devies prom un nebija atgriezies. Aizdomās turētais tika izsludināts starptautiskajā meklēšanā.
2007.gada janvāra vidū Gavars tika aizturēts Krievijā, Ļeņingradas apgabalā. Tā paša gada septembrī kaimiņzemes varasiestādes viņu izdeva Latvijai.