Latviešu narkokurjeri pārvadā arvien lielāku daudzumu narkotiku

Vai nu Latvijas iedzīvotāji ir kļuvusi likumpaklausīgāki, vai arī izvēlas neziņot par saviem pārkāpumiem, bet 2012. gadā Latvijas Ārlietu ministrijā (ĀM) ir saņemta informācija tikai par 230 ārvalstīs aizturētiem Latvijas iedzīvotājiem.

Savukārt 2011. gadā tādu bijis 269. Ievērojami samazinājies narkokurjeru skaits, bet parādījusies cita tendence – izņemto narkotiku daudzums ir palielinājies. Tātad tās pārvadā uzreiz lielākos apjomos. 2011. gadā ārpus Latvijas par narkotisko vielu transportēšanu, izgatavošanu, realizāciju vai glabāšanu bija aizturētas 75 personas no mūsu valsts, 2010. gadā – 55, bet pērn – 29 cilvēki.

ĀM valsts sekretārs Andris Teikmanis pieļauj, ka ne vienmēr ārvalstīs aizturētais ir lūdzis paziņot vēstniecībai, ka iekūlies lielākā vai mazākā ķezā, tāpēc patieso likumpārkāpēju skaitu nav iespējams noskaidrot. Pārkāpumi ir visdažādākie – Ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumi, laupīšanas, zādzības, krāpšanas. Visvairāk aizturēto bijis Krievijā – 39, Vācijā – 36 un Spānijā – 19 personu.

ĀM informē, ka 138 gadījumos Latvijas konsulārās amatpersonas nodrošinājušas nepilngadīgo personu tiesību un interešu aizsardzību, bet 2011. gadā tādu gadījumu bijis 113. Atšifrējot ierēdņu valodu, tas nozīmē, ka Latvijas vēstniecību darbinieki palīdzējuši no mājām vai bērnunamiem aizbēgušiem pusaudžiem, kuri devušies piedzīvojumu vai labākas dzīves meklējumos. Visbiežāk ar stopiem viņi nokļuvuši vai nu savā sapņu zemē, vai valstī, kurā ir šķietami vieglāka iztikšana, un dzīvoja, kamēr bija spiesti meklēt palīdzību vēstniecībā. Ir bijuši gadījumi, ka pēc kāda laika tas pats nesen no kritiskiem apstākļiem izpestītais pusaudzis atkal aizstopo uz kādu no siltajām zemēm, saka A. Teikmanis.

Pērn 113 gadījumos sniegta palīdzība potenciālajiem cilvēktirdzniecības jeb fiktīvo laulību upuriem (2011. gadā – 100 cilvēkiem). Vissmagākā situācija joprojām ir Īrijā. Parasti tās ir par 20 gadiem jaunākas meitenes no sociāli nelabvēlīgām ģimenēm un ar zemu izglītības līmeni, dažām ir arī bērniņš, stāsta A. Teikmanis. Viņas uzķeras uz it kā izdevīgu piedāvājumu, ko nereti izsaka pat tuvākie radinieki vai paziņas. Tāpēc šogad ĀM turpinās informatīvās kampaņas gan par drošu ceļošanu, gan par fiktīvo laulību bīstamajām sekām, gan par konsulārajiem pakalpojumiem. No 1. aprīļa stāsies spēkā grozījumi Krimināllikumā un Kriminālprocesa likumā, kas paredz sodīt fiktīvo laulību organizētāju. Tādējādi vismaz Latvijā līgavu tirgotāji vairs nevarēs viegli darboties.

A. Teikmanis norāda uz vēl kādu problēmu, kuras risināšanā vēstniecībai mēdz būt ierobežotas iespējas panākt Latvijas iedzīvotājiem labvēlīgu iznākumu. Mūsējie, kuri uz ārvalstīm izbrauc ar bērniem vai kuriem atvasītes piedzimst tur, ne vienmēr zina vietējās tradīcijas un likumus. Norvēģijā, Zviedrijā, Nīderlandē un Lielbritānijā mūsu valsts iedzīvotājiem ir atņemtas bērnu aprūpes tiesības, un ĀM nav brīnumnūjiņa, ar kuras palīdzību šajā situācijā kaut ko mainīt. Bērnus izņem no ģimenes, jo konkrētajā valstī ir citi likumi un tradīcijas. Piemēram, Norvēģijā nedrīkst bērnam uzšaut pa dibenu. Mēdz notikt tā, ka ģimenes sociālie apstākļi netiek atzīti par tik labiem, lai tādos vecāki spētu labi aprūpēt bērnu – tā secina vietējā sociālās aprūpes iestāde, kas par Latvijas smieklīgo minimālo algu un vēl niecīgāko bērnu pabalstu nav informēta un ko šādi argumenti nepārliecina. «Šādos gadījumos iesakām sadarboties ar tās valsts sociālās aprūpes dienestiem,» uzsver A. Teikmanis.

***

NARKORURJERS NO LATVIJAS

Vidējais statistiskais portrets

Vīrietis, 29 gadus vecs, no maznodrošinātas ģimenes, ar nepastāvīgiem ienākumiem, tieksmi lietot narkotiskas vai apreibinošas vielas, iepriekš nesodīts (vairākumā gadījumu), ar pamata vai vidējo izglītību.

*

IZCIEŠ SODU

Narkokurjeri no Latvijas izcieš sodu daudzās valstīs, bet visvairāk viņu ir Peru – 24, Krievijā – 22, Spānijā – 21 cilvēks.

Sodi daudzviet ir bargi – vairāki desmiti gadu cietumā, mūža ieslodzījums vai nāves sods, kā arī lieli naudas sodi. Piemēram, Japānā cietumos ieslodzītajiem Latvijas narkokurjeriem piespriestie naudas sodi ir no 22 500 līdz 38 500 latu.

Ar narkotikām saistītos noziegumos Japānā 2012. gadā tika attaisnoti divi Latvijas valstspiederīgie.

*

KUR MEKLĒT PALĪDZĪBU

Diennakts palīdzības tālrunis ārkārtas situācijām: +371 26337711;

epasts: palidziba@mfa.gov.lv vai konsulara.palidzība@mfa.gov.lv.

Aizturēšanas gadījumā ir tiesības sazināties ar Latvijas pārstāvniecību, kas aizstāvēs Latvijas iedzīvotāja tiesības un likumīgās intereses, sazinoties ar vietējām institūcijām, kā arī palīdzēs sazināties ar tuviniekiem. Taču Latvijas pārstāvniecība nevar iejaukties ārvalstu tiesībsargājošo un citu iestāžu darbā, kā arī nevar sniegt juridisku konsultāciju.

*

Latvijas iedzīvotāji, kas ārvalstīs izcieš sodu, var lūgt iespēju to izciest Latvijā.

Šāda iespēja pastāv, ja ar attiecīgo valsti noslēgts divpusējs līgums.

Avots: ĀM

Svarīgākais