Prokuratūra par izvairīšanos maksāt pievienotās vērtības nodokli pret basketbolistu Andri Biedriņu uzsākusi kriminālvajāšanu. Taču pēc Saeimas deputāta Dzintara Zaķa epopejas, kurā viņš tika pieķerts līdzīgā nodarījumā, sabiedrība nostājusies sportista pusē un uzskata, ka viņam draudošais sods ir pārāk bargs. Psihologi to skaidro ar laikmeta iezīmi – apkrāpt valsti, tas ir normāli. Juristi – sabiedrība nepieņem atšķirīgu pieeju pielīdzināmiem gadījumiem.
Jau vēstīts, ka A. Biedriņš 11 500 latu nenomaksāja, caur firmu no ASV iegādājoties sporta laivu, bet Dz. Zaķis līdzīgi tika pie automašīnas, kura juridiski tika nopirkta no kāda uzņēmuma Lietuvā. Dz. Zaķa nenomaksātais nodoklis gan bija mazāks – 8800 eiro. Dz. Zaķim līdz šim piemērots tikai Saeimas publisks nopēlums, kamēr A. Biedriņam var draudēt pat brīvības atņemšana.
Valsts ieņēmumu dienests uzskata – kaut arī gadījumi var šķist līdzīgi, tā neesot, jo Dz. Zaķa gadījumā prece pārvietojusies Eiropas Savienības brīvā tirgus teritorijā, bet A. Biedriņš laivu iegādājies no trešās valsts. Arī valstij nodarītais kaitējums atšķiroties un kriminālatbildība iestājoties tikai tad, ja valstij nodarītais kaitējums pārsniedz 10 000 latu.
Psiholoģe Kristīne Bondere sabiedrības iecietību pret nodokļu nemaksātājiem vispār skaidro ar to, ka liela daļa sabiedrības spēj identificēt sevi ar nodokļu shēmu veidotājiem, jo arī paši ikdienā izmanto lielākas vai mazākas iespējas izvairīties no viena vai otra maksājuma.
Savukārt zvērināts advokāts Aldis Gobzems, kurš personīgi pazīst gan Dz. Zaķi, gan A. Biedriņu, uzskata, ka sabiedrības neapmierinātību un atbalstu A. Biedriņam izraisījusi nevienlīdzīgā valsts attieksme pret abiem vīriešiem.
Viņš nevēlējās spriest, kurš no abiem paziņām ir labais vai sliktais tēls šajā situācijā, jo basketbolista vaina vēl jāpierāda tiesai. Taču viens esot skaidrs, pret abiem vīriešiem valstij vajadzējis attiekties vienlīdzīgi, kas šoreiz nav noticis.