Aiztur noziedzīgu grupējumu, kura darbība valstij nesusi ap 1,4 miljonu latu zaudējumu

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvaldes darbinieki pagājušajā nedēļā, veicot 27 kratīšanas Rīgas rajonā, apturēja noziedzīga grupējuma darbību, kura noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas shēmā bija iesaistīti vairāk kā 10 reāli strādājoši uzņēmumi un vēl 15 fiktīvi uzņēmumi.

Astoņas personas, tajā skaitā pieci organizatori un trīs atbalstītāji, ir atzītas par aizdomās turētām, septiņas - aizturētas un ievietotas Valsts Policijas Īslaicīgās aizturēšanas izolatorā. Vienai aizturētajai personai Rīgas pilsētas centra rajona tiesa piemēroja apcietinājumu, bet pārējām personām tika piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.

2012.gada 26.martā VID Finanšu policijas pārvalde uzsāka kriminālprocesu saskaņā ar Krimināllikuma 218. panta trešo daļu[1] un 195.panta trešo daļu[2] pret organizētu noziedzīgo grupējumu, kas Rīgas teritorijā laika periodā no 2010.gada 1.augusta līdz 2012.gada 31.janvārim izvairījās no nodokļu nomaksas lielā apmērā un legalizēja noziedzīgi iegūtos finanšu līdzekļus. Noziedzīgais grupējums darbojās informācijas tehnoloģiju un būvniecības nozarē, tā nodarītais zaudējums valsts budžetam aptuveni 1,4 miljoni latu.

Kriminālprocesa izmeklēšanas gaitā tika noskaidrots, ka noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas shēmā iesaistīti vairāk kā 10 reāli strādājoši uzņēmumi, kas darbojās informācijas tehnoloģijas un būvniecības nozarēs, un 15 uzņēmumi ar fiktīvām uzņēmumu pazīmēm. Viens no shēmā iesaistītajiem uzņēmumiem ir nozīmīgs Latvijas datorprogrammu izstrādes tirgus dalībnieks.

Noziedzīgo grupējumu veidoja pieci organizatori, divi trīs atbalstītāji, vairāk kā divdesmit fiktīvās amatpersonas, kā arī „klienti”, kuru precīzs skaits pagaidām vēl nav noteikts.

Noziedzīgais grupējums organizēja fiktīvu uzņēmumu darījumu ķēdes ar nolūku izvairīties no nodokļu nomaksas un legalizēt noziedzīgā ceļā iegūtus finanšu līdzekļus. Lai samazinātu valsts budžetā maksājamo PVN apmēru un legalizētu noziedzīgi iegūtos finanšu līdzekļus, shēmas „klienti” savās PVN atskaitēs iekļāva faktiski nenotikušus darījumus ar fiktīviem uzņēmumiem, tādējādi samazinot sava uzņēmuma nodokļu maksājumu apmēru valsts budžetā. Lai iegūtu nepamatoti nodokļos nenomaksātos naudas līdzekļus, noziedzīgās darbības organizatoru un „klientu” rīcībā, tika izveidots naudas līdzekļu pārskaitīšanas mehānisms caur vairāku uzņēmumu banku kontiem - Latvijā, Kiprā, Lietuvā, kas vērsts uz noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju.

2012.gada 26.martā uzsāktā kriminālprocesa ietvaros VID Finanšu policijas pārvaldes darbinieki sadarbībā ar Valsts Policijas Kriminālistikas pārvaldes Infotehniskās ekspertīžu nodaļas speciālistiem veica 27 kratīšanas Rīgas rajonā uzņēmumu juridiskajās adresēs, iesaistīto personu dzīvesvietās, automašīnās un garāžās. Kratīšanu laikā tika izņemta skaidra nauda 8100 eiro un 17 000 lati, dokumenti, kodu kalkulatori, zīmogi (tai skaitā Uzbekistānas notāra zīmogs), pasu kopijas, pierakstu klades ar personu datiem, bankas kartes, datori, datu nesēji un citi svarīgi lietiskie pierādījumi. Tāpat kratīšanu laikā divās adresēs tika izņemti augu izcelsmes produkti, kas, iespējams, varētu būt narkotiskās vielas. Šobrīd izņemtās augu izcelsmes vielas ir nodotas Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldes speciālistiem ekspertīzes veikšanai.

Kriminālprocesa ietvaros astoņas personas ir atzītas par aizdomās turētām, septiņas tika aizturētas un ievietotas Valsts Policijas Īslaicīgās aizturēšanas izolatorā. Vienai aizturētajai personai Rīgas pilsētas centra rajona tiesa piemēroja apcietinājumu, bet pārējām personām tika piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.

Izmeklēšanas interesēs plašāka informācija netiek sniegta.

Latvijā

Valsts aizsardzības dienesta karavīri Sēlijas militārā poligona dronu mācību un testēšanas poligonā aizvadījuši noslēdzošās bezpilota lidaparātu rotas līmeņa mācības, kurās, izmantojot dažādus bezpilota lidaparātu modeļus, trenēja spēju identificēt un iznīcināt pretinieku, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā.

Svarīgākais