Pagājušajā diennaktī Latvijā reģistrēts ap pussimts kūlas dedzināšanas gadījumu, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) operatīvā informācija.
Pagājušajā diennaktī Latvijā reģistrēti 48 kūlas ugunsgrēki, bet kopumā šogad - 1295 kūlas ugunsgrēki.
LETA jau ziņoja, ka nedēļas sākumā, kad bija lietains laiks, diennaktī tika reģistrēti vien trīs kūlas dedzināšanas gadījumi. Iestājoties sausākam laikam, kūlas dedzinātāji atkal ķērās klāt pērnās zāles iznīcināšanai.
VUGD atgādina, ka kūlas dedzināšana ir aizliegta. Tā apdraud cilvēku īpašumus, veselību un dzīvību. Kūlas dedzināšana nodara būtisku kaitējumu dabai un tās bioloģiskajai daudzveidībai, iznīcina vērtīgus augus, kukaiņus un sīkdzīvniekus, putnu ligzdas. Vislielākais ļaunums tiek nodarīts, dedzinot kūlu lielās platībās un vēlu pavasarī vai pat vasarā, kad ir pamodušies gandrīz visi dzīvnieki, izveidotas putnu ligzdas, sadētas olas. Turklāt dedzinātas tiek arī putniem nozīmīgās mitrās pļavas, ezeru un upju palienes. Kūlas dedzināšana samazina sugu daudzveidību, un tā vienkāršojas.
Dedzināšanas rezultātā virsroku gūst dažas bieži sastopamas graudzāles ar stipru sakņu sistēmu, kas sāk dominēt agrākās sugu daudzveidība vietā. Tās rezultātā izzūd retās vai tikai dabiskiem zālājiem raksturīgās sugas, bet dedzināšana, sadegot organiskajām vielām, rada arī mēslošanas efektu, kas dabiskai pļavai nav vajadzīgs.
Līdzīgi kā iepriekšējos gados, VUGD informēs Lauku atbalsta dienestu par kūlas degšanas vietām. Šo zemju īpašniekiem par lauku nesakopšanu un kūlas degšanu tiks samazināts Eiropas Savienības mazāk labvēlīgo apvidu maksājums.