Vienā dienā aptur divu savstarpēji saistītu naudas "atmazgātāju" grupējumu darbību

VID Finanšu policijas pārvalde vienā dienā aptur divu savstarpēji saistītu naudas "atmazgātāju" grupējumu darbību; sadarbībā ar Lietuvas Finanšu noziegumu izmeklēšanas dienestu "shēmā" iesaistīto uzņēmumu norēķinu kontos arestēti 140 000 eiro.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvalde, veicot virkni kratīšanu Rīgā, Bauskā un Ogres rajonā, 2012.gada 31.janvārī vienlaicīgi apturēja divu noziedzīgo grupējumu darbību, kuri, izvairoties no nodokļu nomaksas un legalizējot noziedzīgi iegūtos līdzekļus, valstij nodarīja zaudējumus lielā apmērā. Sadarbībā ar Lietuvas Finanšu noziegumu izmeklēšanas dienestu uzlikts arests vairāku ''naudas atmazgāšanas'' shēmā iesaistīto uzņēmumu naudas līdzekļiem 140 000 eiro apmērā Lietuvas kredītiestāžu norēķinu kontos.

2012.gada 31.janvārī Valsts ieņēmumu dienesta (turpmāk - VID) Finanšu policijas pārvalde vienlaicīgi apturēja divu noziedzīgo grupējumu darbību, kas, izvairoties no nodokļu nomaksas un legalizējot noziedzīgi iegūtos līdzekļus, valstij nodarīja zaudējumus lielā apmērā. VID Finanšu policijas pārvaldē 2012.gada 10. un 11.janvārī tika uzsākti divi kriminālprocesi saskaņā ar Krimināllikuma 218.panta trešo daļu1 un 195.panta trešo daļu2 par personu grupu, kas ir izveidojusi savstarpēji saistītu uzņēmumu darījumu ķēdes, lai izvairītos no nodokļu nomaksas lielā apmērā un legalizētu noziedzīgi iegūtus līdzekļus, izmantojot vairāku uzņēmumu un citu uzņēmumu datus, dokumentus un banku kontus.

VID Finanšu policijas pārvaldes izmeklētāji sadarbībā ar Lietuvas Finanšu noziegumu izmeklēšanas dienestu ir arestējuši vairāku ''naudas atmazgāšanas'' shēmā iesaistīto uzņēmumu naudas līdzekļus Lietuvas kredītiestāžu norēķinu kontos 140 000 eiro apmērā. Pirmstiesas izmeklēšanas laikā Latvijas, Igaunijas un Lietuvas kredītiestādēs ir apturēta vairāku noziedzīgajā shēmā iesaistīto uzņēmumu norēķinu kontu darbība. Precīzs apturēto naudas līdzekļu apjoms pagaidām nav zināms, jo vēl nav saņemta visa nepieciešamā informācija no kredītiestādēm. Pārsvarā noziedzīgi iegūtie līdzekļi ar "kurjera" starpniecību tika noņemti no Lietuvas, Igaunijas un Polijas kredītiestāžu kontiem un nogādāti Latvijā. Izmeklētājiem izdevās aizturēt kurjeru naudas nodošanas brīdī ar no Lietuvas kredītiestāžu kontiem izņemtu skaidro naudu gandrīz 35 000 eiro apmērā.

Abus grupējumus vieno personiskas attiecības starp grupējuma locekļiem un lai apgrūtinātu izmeklēšanu un slēptu nozieguma pēdas, abu grupējumu organizatori savā starpā sadarbojās skaidrās naudas iegūšanā. Viens grupējums izmantoja otra grupējuma Lietuvā, Igaunijā un Polijā reģistrēto uzņēmumu rekvizītus un kredītiestāžu kontus. Grupējumu dalībnieki, lai apgrūtinātu viņu izsekošanu, izmantoja automašīnas, kurām bija Lietuvā reģistrētas valsts numura zīmes.

Abu noziedzīgo grupējumu galveno "klientu" loku veidoja celtniecības, lauksaimniecības tehnikas piegādes un uzstādīšanas, tipogrāfijas pakalpojumu, automašīnu tirdzniecības un citi uzņēmumi.

Abi noziedzīgie grupējumi organizēja ''fiktīvu'' uzņēmumu darījumu ķēdes ar nolūku izvairīties no nodokļu nomaksas lielā apmērā un legalizēt noziedzīgā ceļā iegūtus finanšu līdzekļus. Lai samazinātu valsts budžetā maksājamo PVN apmēru un legalizētu noziedzīgi iegūtos finanšu līdzekļus, shēmas klienti savās PVN atskaitēs iekļāva faktiski nenotikušus darījumus ar fiktīviem uzņēmumiem, tādējādi samazinot sava uzņēmuma nodokļu maksājumu apmēru valsts budžetā.

Kratīšanu laikā VID Finanšu policijas pārvaldes izmeklētāji sastapās ar vairāku personu pretdarbību - uzņēmuma grāmatvede, kura sniedza pakalpojumus noziedzīgajam grupējumam, izrādīja pretestību un mēģināja bēgt caur ēkas logu, bet kāda cita noziedzīgajā grupējumā iesaistīta persona pret Finanšu policijas pārvaldes darbiniekiem pielietoja speciālās cīņas paņēmienus, minētā persona ir aizturēta.

Noziedzīgajās darbībās iesaistītā personu grupa pēc sākotnējās informācijas laika posmā no 2011.gada jūnija līdz decembrim apgrozījusi aptuveni sešus miljonus latu. Legalizējot noziedzīgi iegūtos līdzekļus un nenomaksājot PVN, valsts budžetam nodarīts kaitējums 1,2 miljona latu apmērā. Uzsāktā kriminālprocesa ietvaros 2012.gada 31.janvārī VID Finanšu policijas pārvaldes izmeklētāji veica 19 kratīšanas Rīgā un Bauskā, birojos, automašīnās un personu dzīves vietās. Kratīšanu laikā tika atrasti un izņemti lietiskie pierādījumi - vairāku uzņēmumu grāmatvedības dokumenti, zīmogi, kodu kalkulatori, kā arī citi pierādījumi noziedzīgajām darbībām. Izmeklētāju rīcībā esošā informācija liecina, ka grupējumā bijušas iesaistītas septiņas personas, no kurām divas uzskatāmas par noziedzīgu nodarījumu organizatoriem un faktiskajiem vadītājiem. Trīs iesaistītajām personām ir aizdomās turamās personas statuss, tai skaitā vienai no tām ir piemērots drošības līdzeklis apcietinājums.

Otra grupējuma darbības rezultātā 2011.gadā no jūnija līdz decembrim shēmu klienti ir izvairījušies no nodokļu nomaksas 237 153 latu apmērā un veikuši noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju aptuveni viena miljona latu apmērā. Kriminālprocesa ietvaros VID Finanšu policijas pārvaldes izmeklētāji 2012.gada 31.janvārī veica 24 kratīšanas Ogres rajonā - birojos, automašīnās un personu dzīves vietās. Kratīšanu laikā tika atrasti un izņemti lietiskie pierādījumi - vairāku uzņēmumu grāmatvedības dokumenti, zīmogi, kodu kalkulatori, kā arī citi pierādījumi noziedzīgajām darbībām. Aizdomās par iespējamu noziedzīgu darbību veikšanu šobrīd tiek turētas četras personas, divas no tām ir organizatori. Visām personām ir aizdomās turamās personas statuss, tai skaitā vienai no tām ir piemērots drošības līdzeklis - apcietinājums un vēl vienai - policijas uzraudzība.

Izmeklēšanas interesēs plašāka informācija šobrīd netiek sniegta.

[1] 218.pants. Izvairīšanās no nodokļu un tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas

(3) Par šā panta otrajā daļā paredzētajām darbībām, ja tās izdarījusi organizēta grupa, -

soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz piecpadsmit gadiem, konfiscējot mantu, atņemot tiesības veikt uzņēmējdarbību uz laiku no diviem līdz pieciem gadiem, un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem.

[1] 195.pants. Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana

(3) Par šā panta pirmajā vai otrajā daļā paredzētajām darbībām, ja tās izdarītas lielā apmērā vai ja tās izdarījusi organizēta grupa, - soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz divpadsmit gadiem, konfiscējot mantu, un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais